Florürün İnsanları Koyun Gibi Yapmadığının 5 Sağlıklı Kanıtı

September 27, 2017

Geçtiğimiz günlerde gündem olan, Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un yaptığı “Batılılar Müslümanlara karşı diş macunu kullanıyor.” açıklamalarına uzman gözünden doğru bir yorum getirelim istedik. Şimdi adım adım florür denen maddenin bizim ne işimize yaradığı ve bünyemizde yarattıklarına bakalım.

Florür nedir, ne işe yarar?


Florür, genç, yaşlı, çocuk herkesin hayatı boyunca kullanması gereken, diş minelerini güçlendiren bir maddedir. Diş macunu içerisinde bulunan florür, diş yüzeyinde şekillenen mikroskobik deformasyonları yeniden mineralize eder. Bunların yanı sıra diş yüzeyini kuvvetlendiren florür, bakterilerin başlattığı asit saldırılarına karşı diş minelerine direnç kazandırır.

Peki bu florür Amerika’nın oyunu mu?


Amerika’da florürlü diş macununu bırakın, diş macununu içme sularında dahi olması gerektiğini iddia eden ADA’dır (American Dental Association). Araştırırsanız ADA’nın tüm dünyada diş hekimliğinde standartları koyan ve bunları uygulayan bir kuruluş olduğunu görürsünüz. Yani hedef biz değiliz Tayfun.

Misvak da iyidir ama bizimla deyıl peki ya florür olmazsa?


Florür dişiniz için bir zarardan değil tamamen gereklilikten ibarettir. Şöyle düşünün. Florürsüz diş macunu; sağlıksız, sivilceli, gözenekli bir cilde makyaj yapmaya benzer. Florür ise aslında her zaman kullanmanız gereken nemlendirici ve bakım kremleri gibidir. Yani sağlıksız bir cilde makyaj yapmamak gerek değil mi?

Bu arada bilinenin aksine misvak kullanımı ilk olarak Babiller tarafından M.Ö. 7000 yılında kullanılmaya başlandı. Japonlar, Romalılar, antik Mısır derken… Yani bize gelene kadar küçük oyunların ciddi bir yol kat etmesi gerekti.

Hiç mi zararı yok bu meretin?


Dünya üzerindeki her şeyde fazla ve yanlış kullanımda oluşturabileceği etkiler gibi elbette florürde de yan etkiler var. Ancak bu durum siz diş macununu sürekli olarak yerseniz/yutarsanız ortaya çıkabiliyor. Organik bir madde olmadığı için körü körüne savunmuyoruz ama gerçek şu ki günümüzde diş çürüğünü engelleyecek en etkili topikal uygulama florür ile gerçekleşiyor. Kesinlikle savunmadığımız diğer kısım ise içme sularının florlanması ve florürün insanların vücudunda depolanmasıyla oluşacak yan etkilerin zararlı olabileceği kısmı… Yani yine bizlik bir sorun yok.

Florürden korkmayın, korkanları da bilgilendirin.


Kısaca florürün geçmişi ve bugününden bahsettik e artık koyun olmadığımız için Dünya Sağlık Örgütü tarafından bile onay almış, araştırılmış, deneyleri tamamlanmış bir madde için “kullanmayın” diyerek altyapısız iddialarda bulunanlara inanmayın. Çünkü biliyoruz, koyun değilsiniz.

Kaynak; 2

Diş Hekimi Onur Öztürk’ü takip etmek isteyenleri şöyle alalım:

Twitter: http://www.twitter.com/ozturkonur
Facebook: http://www.facebook.com/dtonurozturk
Site: http://onurozturk.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>