Bir Film Gelir, Yıkıcı Bir Aşk Olur: 18 Filmle Zor Aşklar

December 11, 2014

Bu listeyi Fil’m Hafızası ekibinden Esra Ertan hazırlamıştır, haberiniz olsun.

“Ey sevgili, seni sevmekten ve düşlemekten asla vazgeçemem.
Sen benim Diego Riviera’msın, yıldızlarsın sen.
Ay ve bulutlar, haberlerdeki  F-16’lar!”*

Eğer hayatın sanatı taklit ettiğini varsayarsak, bu anlamda en karmaşık olgu aşk olmalı… Ona yüklediğimiz anlamlar ölçüsünde dolup boşalan özünü; resimden şiire, heykelden sinemaya farklı ifade biçimleriyle görünür ve dillendirilebilir hâle getirmek bizim esin kaynağımız. Pet Shop Boys  “Love Is a Bourgeois Construct” derken, “Aşk, insanın başına gelebilecek en iyi şeydir.” tavsiyesini verir John Steinbeck oğluna bir mektubunda.  Aşkın en yıkıcı hâllerini beyazperdeye taşıyan filmler olur. Filmlerdeki zor aşkları derlediğimiz listemizle onları yeniden anımsayalım.

Not: Sıralama alfabetiktir.

1. A Bittersweet  Life / Dalkomhan İnsaeng

a-bittersweet-life-listelist

Kim Jee-woon, 2005        

Uzak Doğu sinemasının meselelerinden biri, aşk. Batı kültürünün aşka olan mesafeli yaklaşımını, sarsıcı bir estetik anlayışıyla sergilediği için aşkı bambaşka yollarla anlatabilmeyi beceriyor. Yönetmen Kim Jee-Woon gibi…

2. Boşver Arkadaş

bosver-arkadas-listelist

Zeki Ökten, 1974

Alfabetik  dizinde peşi sıra gelmelerinin dışında da  A Bittersweet Life (2005) ile ortak bir kaderi paylaşıyor  bu Zeki Ökten filmi. Cüret edince yanacağınız bir aşk hikâyesini bağrınızın, ellerinizin ve nefesinizin arasından yitip gidişini hissedeceğiniz bungun bir anlatımla…

3. Braveheart

braveheart-listelist

Mel Gibson, 1995

Haftalar boyu gösterimde kalan Mel Gibson filmi, aşkı uğruna bir ülkeyi kurtarmaya kalkışan William Wallace’ın avucundaki mendili ve son sözüyle hâlâ kulaklarımızda: “Freedom!”

4. Brokeback Mountain

brokeback-mountain-listelist

 Ang Lee,  2005

Ang Lee’nin  kendi  estetik anlayışıyla, aşk teması etrafında söylemler geliştirdiği, filmografisi içinde önemli yere sahip Brokeback Mountain.

5. Dağınık Yatak

daginik-yatak-listelist

 

Atıf Yılmaz, 1984

Müjde Ar ve Ümit Belen’in başrollerini paylaştığı bu Atıf Yılmaz filminin senaryosu Murathan Mungan’a ait. Benli Meryem  performansı ile akıllara yer eden Müjde Ar ve diğer referanslar, aşkın altüst ediciliğini “Dağınık Yatak” adından daha çarpıcı ne ile ifade edebilirdi ki?

6. Driver

driver-listelist

Nicolas Winding Refn, 2011

Müzikleri,  oyunculukları ve kurgusu ile sık işlenmiş bir konunun risklerine yakalanmadan kotarılmış, etkili anlatım diline sahip bir yapım. Aşksız kalamamanın ve onun için gözden çıkarılacakların tutarını, bir iç titremesiyle duyumsatan, adına yakışır yıkıcı aşklardan Driver.

7. Duvara Karşı / Gegen Die Wand

duvara-karsi-listelist

Fatih Akın, 2004

Bütün satırları yalnızca aşk diyebilmek için yazılmış mektuplar gibi Duvara Karşı. Metnin her köşesini işgal etmiş olan yalnızlık, horlanmışlık, kaçış ve yetişkinlik temaları, o tuhaf meselenin, aşkın etrafında dans ediyor. Ve Fatih Akın, sevgili Meral Okay’ın sözleriyle ‘yine güzel, yine çiçek’ gibi bir filme imzasını atıyor.

8. Gitmek, Benim Marlom ve Brandom

gitmek-benim-marlom-ve-brandom-listelist

Hüseyin Karabey, 2007

Bir şiir yazmak gibi sinema bazen. Gitmek, Cemal Süreya dizesinin görsel biçemi gibi “Aklıma bile gelmiyorsun artık… O kadar kalbimdesin ki.”

9. İndochine

indochine-listelist

Régis Wargnier, 1992

Catherine Denevue ve Vincent Pérez’in başrollerini paylaştığı, sömürge zamanlarında yaşanan bir aşkı anlatan film, özellikle de dünyaya bu soylu duyguyla direnmenin eşsizliğini görkemli bir dille ifade ediyor.

10. La Conseguenze Dell’amore / The Consequences of Love

la-conseguenze-dell-amore-listelist

Paolo Sorrentino, 2004

Aşk için neleri göze alabileceğimizin, kendi sınırlarımızı keşfetme cesaretini taşıyıp taşıyamayacağımıza dair yaşadığımız o med cezirli duygu tezahürlerimizin Paolo Sorrentino evreninde bambaşka yeri oluyor. Aşktan başka şeyleri olmayan karakterlerin nihai teslimiyetini, müthiş bir anlatım güzelliğiyle sergiliyor La Conseguenze Dell’amore..

11. Se, Jie / Lust, caution

lust-caution-listelist

Ang Lee, 2007

Vatan sevdası, hürriyet aşkı, anlam coşkusu, bedenin hazzı, bir erkeğin ve bir kadının aşkı… Tamamı Lust, Caution’ın metnini sarmalamış, aşkın en içkin hâlleri. Oyuncu kadrosunda Tony Leung ve Joan Chen’in yer aldığı yapım, 64. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazanmıştı.

12. Revenge

revenge-listelist

Tony Scott, 1990

Başrollerde Anthony Quinn, Kevin Costner ve Madeleine Stowe’un  oynadığı Revenge, hikâyesi ile A Bittersweet Life(2005) ve Boşver Arkadaş (1974) ile dirsek teması içinde olan bir yapım. “Mutlu aşk var mıdır, yok mudur? meselesine,  büyük cümleler kurmak gibi bir iddiası olmadan bakabilen romantik bir tutku filmi.

13. The French Lieutenant’s Woman

the-french-lieutenants-woman-listelist

Karel Reisz, 1981

İngiliz yazar John Fowles’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Frenh Lieutenant’s Woman, başrollerde Meryl Streep ve Jeremy Irons’ın başarılı performansları ile imkânsız bir aşkın yıkıcılığını zirveye taşıyor. Filmin senaryosu da İngiliz oyun yazarı Harold Pinter’a ait.

14. The Matrix Trilogy

the-matrix-trilogy-listelist

Andy Wachowski, Lana Wachowski, 1999

Aşk mevzusu ile yan yana okumanın zor olduğunu tahmin ettiğimiz Matrix’in, bakış açımızı çeşitlendirdiğimizde Neo ve Trinity karşılaşması üzerinden, böyle bir birlikteliğe imkân tanıdığını görmek mümkün. Zira onların aşkı her defasında sınanan, sınandıkça da büyüyüp zenginleşen zor bir aşk…

15. Transylvania

transylvania-listelist

Tony Gatlif, 2005

Birol Ünel ve Asia Argentino’nun oyunculuğu, Balkanların garip ve mesafeli atmosferi, Tony Gatlif’in stilize yorumu Transylvaniayı, aşkın hiç bitmeyen bir yolculuk olduğunu ve her defasında varılacak yerin yine kendimiz olduğunu söylemesi hasebiyle dikkate şayan bir yapım kılıyor.

16. True Romance

true-romance-listelist

Tony Scott, 1993

Gary Oldman, Brad Pitt, Val Kilmer, James Gandolfini, Dennis Hopper, Patricia Arquette, Christian Slater ve Chris Penn gibi isimlerin zenginleştirdiği kadrosuyla aşkın ne olabileceğine dair herkesin kendi cümlesini kurabileceği  ilginç bir senaryoya sahip True Romance. Senaryo elbette Quentin Tarantino’ya ait…

17. Fa Yeung Nin Wa / In the Mood for Love

in-the-mood-for-love-listelist

Kar Wai Wong, 2000

Müziğin, atmosferin, mekânın başlı başına birer karakter olduğu bu etkileyici yapım;  bakışın, dokunuşun, adım atışın, iç çekişin, suretin estetikle anlatım biçimine dönüştüğü, aşka sadık kalan bir Kar Wai Wong filmi…

18. The Bridges of Madison County

bridges-madison-listelist

Clint Eastwood, 1995

Aşkın özgürleştirici dinamiğini göstermeye çalışan bir hikâye. Aslında bunda başarılı da olur, diğerini sevebilmek bir dönüşümdür, sevebileceğini bilmek. Ancak yine de zor olanı göze alamaz. Arzu, gelenekselin karşısına dikilip gerçek bir özgürlüğü seçemez. Meryl Streep ve Clint Eastwood’un oyunculuğu, seçimlerin ve değişimlerin yarattığı korku ile bir kez daha karşılaşmamıza olanak tanır.

*“Gitmek, Benim Marlon ve Brandom”,  Hüseyin Karabey

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>