2 Kere Darbe Girişiminde Bulunup Sonrasında İdam Edilen Başarılı Bir Sporcu: Fethi Gürcan

May 31, 2017

Tarihimizin ilginç kişiliklerinden biriyle daha karşı karşıyayız. Kendisi başarılı bir biniciydi. Madalya üstüne madalya alıyordu. Binicilik Milli Takımı’mızın en başarılı sporcularından biriydi. Zaferden zafere koşan bu kişi aynı zamanda ordumuzun başarılı subaylarından biri olarak da biliniyordu. Ta ki hayatını yanlış kararlar vererek değiştirene kadar…

Başarılı bir binici olan Fethi Gürcan hem yurt içinde hem de yurt dışında kazandığı zaferlerle bayrağımızı göndere çekmektedir.

r4r5

Sadece bununla kalmayan Fethi Gürcan ayrıca başarılı bir asker olarak Muhafız Alayı Süvari Grup Komutanlığına kadar yükselir.

fethi_gurcan_1

Fakat tarih 1962’yi gösterdiğinde MBK’nin geçici anayasa hükümlerini çiğneyerek 14’leri tasfiyesinden sonra ordu içinde güvensizlik meydana gelir.

Milli_Birlik_Komitesi

Sonrasında ise İstanbul ve Ankara’da Türk Silâhlı Kuvvetler Birliği adı altında iki ayrı örgüt oluşur. Örgüt içinde darbeci taraftan yana olan Fethi Gürcan bizzat kendi komutasında bir birlikle bu kalkışmaya destek verir.

binbasi_fethi_gurcan_oldu851tarihtebugun

Bu darbe sırasında Çankaya Köşkü’nün etrafını sardığı sırada Köşk’te Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Başbakan İsmet İnönü, bakanlar, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları toplantı yapmaktadırlar.

43249

Albay Talat Aydemir’e telefon eden Fethi Gürcan, köşkün etrafını sardığını ve dilerse içerideki herkesi ele geçirebileceğini söyler. Albay Talat Aydemir ise “benim onlarla hesabım yok” şeklinde cevap verir.

talat-aydemir_366563

Sonrasında İsmet İnönü’nün gayretleriyle bastırılır. Yapılan anlaşmalar gereği yakalanan darbeciler affedilip emekliye ayrılır. Fethi Gürcan ise emekliliği sırasında Milli Savunma Bakanlığı’nda müfettişlik görevine atanır.

Fethi Gürcan'ın çocukluğu

Fethi Gürcan’ın çocukluğu

Ayaklanmanın başarısız olmasını içine sindiremeyen Albay Talat Aydemir 2. darbe girişiminin gerçekleşmesine karar verir. Ve yine örgütlenme çalışmalarına başlar.

fethi1

Fethi Gürcan ise hala akıllanmamıştır. Altı ay gibi kısa sürede 229. Piyade Alayı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, Genelkurmay Kışla Komutanlığı, Harp Okulu ve Zırhlı Birlikleri tekrardan örgütler.

turkiye-cumhuriyeti-tarihinin-basarisiz-darbe-girisimi-talat-aydemir-olayi-57575e8e87452

21 Mayıs 1963 gecesi Ankara Radyosu’nu ele geçiren emekli darbeciler gece yarısından sonra bu radyodan halka yeni bir darbe bildirisi okurlar

talat-aydemir_368064

Hükümete bağlı kalan Hava Kuvvetleri’nin karşı saldırısıyla 20-21 Mayıs 1963’deki İkinci Aydemir darbesi de kolayca bastırılır. Bu sefer işleri daha zordur. Nitekim tüm darbeciler tutuklanır.

1469779061

Gerçekleşen mahkemeler sonunda yedi kişinin idamına karar verilir. Bunların arasında Albay Talat Aydemir, ve Fethi Gürcan da yer almaktadır.

fets

Eşi Esma Gürcan milli takımdaki başarıları baz alınarak Fethi Gürcan’ın affını isteyen bir mektup yazıp meclise gönderse de bu dileği kabul olmaz ve Fethi Gürcan 27 Haziran 1964’de idam edilir.

binbasi-fethi-gurcanin-oglu-omer-gurcan-asker-cami-bombalamaz-diyenler,-12-eylulun-hesabini-versin--980066-02
Kaynak: 1,2

1 Yorum

  1. Ostap

    June 1, 2017 at 2:45 pm

    Alttan üçüncü fotoğraf 20-21 Mayıs 1963 girişimine ait değildir. 6-7 Eylül 1955′ teki Gayrimüslim vatandaşlara yapılan yağma girişiminin ardından askerin müdahalesi sonrası çekilmiştir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>