İzlediğiniz Zaman Hayal Dünyanızda Kaybolmanıza Sebep Olacak 10 Fantastik Film

February 17, 2017

Kitaplarda okuduğumuz o muhteşem fantastik dünya ve hayallerimizde kaybolmamıza sebep olan o eşsiz güzellikler gibi birçok şeyi bize fantastik filmler sağlıyor. Çocukluğumuzda okuduğumuz kitaplar bile film haline gelmiştir. İzlerken bazen sevinç ve bazen de bir burukluk hissediyoruz. Kalbimizin buruk olması filmin kötülüğünden değildir, aksine güzel olup ama kitap ile birebir gitmeyişindendir. Evet fantastik filmler, usta yönetmenlerin filmi yaptığı yıllara göre bizim ağzımızı açık bırakacak türden olabilir. Halen popülaritesini koruyan filmler vardır. Belki de çoğu artık kült film haline gelmiştir. Fantastik dünya filmlerde o kadar çok güzel işleniyor ki sanki orada yaşıyor gibi his vermektedir. Günümüz teknolojisi ile artık bu tarz filmler seyir zevki bakımından üst sıralara çıkartmıştır.

The Lord of The Rings Series / Yüzüklerin Efendisi Serisi

yuzuklerin-efendisi
Yüzüklerin Efendisi, İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi türündeki romandır. Hikaye Tolkien’in 1937 tarihinde yazdığı Hobbit’in devam kitabıdır ve bu seri günümüzde halen izlediğimiz o efsane filme dönüşmüştür. Orta Dünya’da geçen bu büyük destansı olaylar Frodo Baggins’in çevresinde dönmektedir. Frodo Orta Dünya’da kötülere karşı verdiği bu savaşta yol arkadaşları ile hep beraberdir. İyilik ve kötülüğün işlendiği bu filmde Frodo Orta Dünya topraklarını geçerek Mordor diyarına ulaşıp o elinde bulundurduğu güç yüzüğünü üretildiği hüküm dağında yok etmeye çalışacaktır. Bu yüzük asırlarca saklı kalmış ve karanlıklar efendisi Sauron’un tüm yaşama hükmetme arzusu vardır.

Harry Potter Series / Harry Potter Serisi

harry-potter
Harry Potter’ın annesi ve babası avada kedavra laneti ile öldürülmesiyle hikayemiz başlamaktadır. Hayatta kalan çocuk yani Harry Potter’ı herkes ileride tanıyacaktır. Bundan dolayı Voldemort ile Harry Potter arasında uzunca sürecek bu ezeli savaş siz hayranlar için soluksuz seyir zevki yaratacaktır. Büyülü dünyaya ve sihirli yaratıklarla dolu olan bu hikaye İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yazılarak seri haline getirilmiştir.

Star Wars Series / Yıldız Savaşları Serisi

star-wars
Çok çok uzun bir zaman önce uzak bir galakside iyilerin ve kötülerin arasında süren savaşı anlatmaktadır. Hayatımızda kültleşen bu film başarısı ile halen popülerliğini sürdürmektedir. Işın kılıçlarına ve droitlerin savaşına hazır olun.

Pirates of the Caribbean Series / Karayip Korsanları Serisi

karayip-korsanlari
Karayip Korsanları, yapımcılığını Jerry Bruckheimer’ın, yönetmenliğini Gore Verbinski’nin, senaristliğini Ted Elliot ve Terry Rossio’nun yaptığı bir macera filmi serisidir. Filmin teması Walt Disney’de bulunan korsan parkından esinlenilmiştir. İlk filmi ile büyük bir başarı yakalaması sonucu Walt Disney bu filmi serileştirmiştir. Johnny Depp’in oynadığı bu film birden fazla ödül kazanmıştır ve 2003 yılında ilk filmi ile dünya çapında en çok hasılat yapan dördüncü film olmuştur.

The Hobbit Series / Hobbit Serisi

hobbit
Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncesinde geçen zamanı anlatmaktadır. Yönetmen Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanmıştır ve büyük bir başarı elde etmiştir. Bu filmde Bilbo Baggins’in gençliğine gidiyoruz. Gandalf’ın ansızın ortaya çıkması sonucu 13 kişilik cücelerin grubunda kendini buluverir. Baş kahraman Bilbo Bagins ve cücelerin başı olan efsane savaşçı Thorin ile Ejder Smaug’un Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta orklar ve değişik yaratıklara karşı savaş vereceklerdir.

The Chronicles of Narnia Series / Narnia Günlükleri Serisi

narnia-gunlukleri
Narnia Günlükleri C. S. Lewis tarafından çocuklar için yazılmış fantastik roman serisidir. Günümüzde sinemaya uyarlanan bu kitaplardan bazıları büyük bir başarı elde etmiştir. Kurgusal olan Narnia dünyasında hayvanların konuşabildiği, sihrin bulunduğu ve iyi ve kötü birbirleriyle savaştığı bir dünyadaki ufak çocukların maceralarını anlatıyor.

Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti

pan-nin-labirenti
İtalya’da faşistliğin gölgesinde yaşayan yalnız bir kız vardır. Yalnız kız çocuğu olan Ofelia, babasının yaptığı eziyetleri bizzat gözlemlemektedir. Bu çocuğun her şeyden kaçabileceği tek yer kendi hayal dünyasıdır. Ofelia gerçek hayatta bulamadığı huzuru kendi hayal dünyasında aramaktadır. Bu sırada vahşet halen devam etmektedir. Guillermo del Toro’nun yönettiği bu film çocukların gözünden savaşın ne kadar şiddetli geçtiğini anlatmaktadır ve sırlarla dolu labirenti unutmayın.

Avatar

avatar
Yakın bir gelecekte pandora adında keşfedilmiş gezegen vardır. Bu gezegende dünyada çok az bulunan ve değerli olan bir element pandora dünyasında bolca bulunmaktadır. Ancak gezegende yaşayan kişiler ve doğası bu madenciliğin yapılmasına izin vermemektedir.

Alice in Wonderland Series / Alis Harikalar Diyarında Serisi

alice-in-wonderland
Alis Harikalar Diyarı’nın yeniden Tim Burton tarafından çekilmesinden sonra izlemek için kendinizi izlemekten alıkoyamayacağınız bir fantastik film ortaya çıkmıştır. Diğerlerine nazaran güçlü kız imajı ile birlikte ünlü oyuncularında oynadığı bu film, Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanmıştır. 17 yaşında olan Alice’nin sosyete tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendisini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. 2016 yılında devam filmi olan Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden vizyonada girmiştir.

Twilight Series / Alacakaranlık Serisi

Twilight-series
Alacakaranlık denilince akla kurtadam ve vampirlerin savaşı akla gelmektedir. Bu savaşın arasında kalan Isabella Swan vardır. Herşey Edward Cullen ile Isabella Swan’ın tanışmasıyla başlamıştır. Edward ilk başlarda romantizmden kaçsada daha sonra Bella ile aşık olurlar ve hikayemiz burada başlamaktadır. Bella insan olduğu için biraz zorluk yaşasada ileride neler olacağı belli olmaz. Edward vampir kökenli bir aileden gelmektedir. Filmin ilerleyen saatlerinde üç göçebe vampirin ortaya çıkması Bella’nın hayatını tehlikeye sokacak ve Edward sevgilisini kurtarabilecek mi? Devam filmlerinde ise bakalım neler olacak?

1 Yorum

  1. cihan

    February 19, 2017 at 9:28 pm

    alacakaranlık bu listedeki filmlerle kıyaslanamayacak kadar basit ve kalitesiz bir seridir. sıradan bir ergen filmi. listenin kalitesine zarar veriyor. :)

    diğerlerinin tamamı gerçekten muhteşem filmler keşke devamı gelse dediklerim. hatta 1-2 film daha eklenebilir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>