Biraz Nostalji Biraz Güzelleme Tadında, Ezel Denince Aklımıza Gelen 18 Şey

August 25, 2017

Ezel müthiş bir senaryo ve bu senaryoya yakışır muazzam oyunculukların birleşimiyle oluşmuş, Türk televizyonlarında izlemeye kesinlikle alışık olmadığımız efsane bir diziydi. Ramiz Dayı’yla, Kenan Birkan’la, Kerpeten Ali’yle, Ezel’le, Eyşan’la, Tefo’yla, Sekiz’le, Bahar’la, Cengiz’le, Yakışıklı Serdar’la, Temmuz’la ve diğer karakterleriyle 2 sezonda kalpleri fethetti ve bitti. Şimdi içimizdeki özlemini biraz dindirmek için, Ezel denince aklımıza gelen ilk 18 şeye bir bakalım.

1. Ramiz Dayı’nın aforizmaları

1
Kıssadan hissenin dibine vuran, tecrübeyle dolu aforizmalar. Yıllardır her türlü mecrada paylaşılan ve hiçbir şekilde güncelliğini yitirmeyen tiratlar.

2. Ömer’in Ezel’i, Ezel’in Ömer’i kabullenemeyişi

2
İhanet yüzünden hapse giren Ömer, intikam için hapisten çıkan Ezel. Ömer’in ihaneti unutmama, Ezel’in arkadaşlarını affetme çabaları. En sonunda hangisi kazandı, hiçbir zaman emin olamayacağız galiba. Ya da, kazanan var mı acaba?

3. Çünkü inanırım

3
“Sakın tek bir kelime daha edeyim deme, sakın tek bir yalan daha söyleme. Niye biliyor musun? Çünkü inanırım. Onca şeyden sonra şimdi tek bir cümle et, gözlerime bakıp beni sevdiğini söyle, gerçek olmadığını bal gibi bilirim; ama yine de sana inanırım. O yüzden tek bir an bile beni gerçekten sevdiysen, sakın!”

4. Ramiz Karaeski’nin Ramiz Dayı’ya dönüşme hikayesi


Bize flashback’lerle anlatılan, tek başına dizisi çekilebilecek potansiyelde bir yükseliş öyküsü.
+Niye geldik buraya?
-Şöyle bir alıcı gözüyle bakmaya çocuk. Ben bu şehre, işte o masada oturmak için geldim.

5. Eyşan

5
Tek başına kocaman bir karakter. Annesini küçük yaşta kaybetmiş, babasının zoruyla karanlık tarafa geçiş yapmış, Ömer’e aşık, kardeşi için aşık olduğu adamı hapse yollamaktan çekinmeyen demir gibi bir kadın.

6. Oysa herkes öldürür sevdiğini


Oysa herkes öldürür sevdiğini, kulak verin bu dediklerime. Kimi bir bakışıyla yapar bunu, kimi dalkavukça sözlerle. Korkaklar öpücük ile öldürür, yürekliler kılıç darbeleriyle. Kimi gençken öldürür sevdiğini, kimi yaşlıyken. Şehvetli ellerle boğar kimi, kimi altından ellerle. Merhametli kişi bıçak kullanır. Çünkü bıçakla ölen çabuk soğur. Kimi yeterince sevmez, kimi fazla sever, kimi satar, kimi satın alır. Kimi gözyaşı döker öldürürken, kimi kılı kıpırdamadan. Çünkü herkes öldürür sevdiğini ama herkes öldürdü diye ölmez…

7. Hadi be!


Cengiz’in unutulmaz tepkisi. İzleyince hatırlarsınız.

8. Dayı’nın Kerpeten Ali’ye ödettiği hesap


Kerpeten Ali’nin Dayı’yı kıstırmak için girdiği lokantadan, Dayı’nın hesabını ödeyerek çıkışı.
-Duydun dimi beni?
+Duydum kardeş. Yemek yerken konuşmayı pek sevmem ama şimdi doydum, istersen zihnini açayım senin biraz ha?

9. Kenan Birkan’ın hastanede Ramiz Dayı’yla yüzleşmesi


Kenan Birkan’ın yılların kinini 3 dakikada boşalttığı ve Haluk Bilginer’in muhteşem oyunculuğuyla taçlanan muhteşem sahne.
+Hani sen o bıçağı aldın benim içimi oydun ya, işte ben seni öyle yendim Ramiz Abi. Bir daha içine hiçbir şey koymadım..

10. Dayı’nın Hasan Sabbah hikayesi


+Kusura bakma yeğen, şeker yasak bana. İstersen şeker niyetine bir hikaye anlatayım sana ha?

11. Sekiz’in dedesiyle yüzleşmesi


Yılların kinine rağmen dedesini öldüremeyen Sekiz’in, içimizi parçalayan sonu.

12. Ramiz Karaeski’nin jilet Ahmet’in ölümünden sonra kestiği racon


“Jilet Ahmet sevdiğimiz bir abimizdi, janti adamdı, adabı giyinmeyi çok iyi bilirdi, mesela ben bilmem. Çok gülerdi, ben gülmem. Bu kapıdaki arkadaş “Abi köye para” dediğinde sırtını dönerdi, ben dönmem. Agop “Abi beni kapıdan al” dediğinde dalga geçerdi, ben geçmem. Jilet Ahmet sevdiğimiz bir abimizdi ama, parayı da bir tuhaf dağıtırdı. Ne varsa elinde yine döner dolaşır onun elinde kalırdı, benim kalmaz. Bizde para, masaya konur. Herkes ihtiyacı kadarını alır. Jilet abim silahını adamına taşıtırdı, ben silahımı saklamam. Abim bu masaya şöyle fiyakalı ama biraz da yamuk otururdu. Ben arkamı arkadaşlara verince, şöyle yaslanırım bi geriye. Koltuk sende kalsın kardeş, arkamda durma yeter.”

13. Temmuz’un tüyler ürperten donukluğu

13
Katil olarak büyütülen Temmuz’un, kendine özgü giyimi ve konuşmasıyla bizleri sinir eden soğukluğu.

14. Anahtarları ver Kamil

14
Gittikleri her yerden yürüyerek dönen Kamil. Biriniz de sormadınız ki Kamil seni Allah’ın dağında bıraktık eve nasıl döndün. Yaşasın Kamil. (Yaşamadı)

15. Yakışıklı Serdar


Eyşan’ın dolandırıcılar kralı, her durumda dört ayağının üstüne düşen, kötülüğün vücuda gelmiş hali babası. Yakışıklı Serdar ve çekirdekleri.

16. Sus Şebnem

16
Güzeller güzeli ama bir o kadar da patavatsız, Tefo’nun tek aşkı, canımız ciğerimiz Şebnem.

17. Tefo


Ali’yle olan dostluğu ve Şebnem’le aşkı hariç her şeyini yarım yaşamış bir garip adamdı Tefo. Kendini sevdirdi, genç yaşta çekti gitti.

18. Kerpeten Ali

18
Ömer’e yaptıkları yüzünden gerçekten pişman olan tek insan. Hatta iki defa pişmanlıktan suçunu itiraf etmiş; ilkinde Ömer’in ölüm haberi geldiği için itirafnamesini yırtıp atmış, ikincisinde de suç hasıraltı edildiği için hapse girmemiş bir adamdır Kerpeten Ali. Çabuk sinirlenir, çabuk gönül alır. Ağzından küfür, belinden silah eksik olmaz. Harbi adamdır, babasına bir sözü vardır. Sevilir neticede.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>