Yeni Başlayanlar İçin 10 Maddede Euroleague ve Final Four

May 10, 2017

Biliyorsunuz ülkede spor gündemi genelde futboldur, Avrupa kupalarında mücadele eden Türk takımı kalmayınca diğer sporlarda kalan ne varsa oralara döner gözler. Ama bu sefer kalana “kalan” demek hiç yakışık almaz. Zira konu Eurolague ve Final Four. İşin içinde Obradoviç ve Fenerbahçe var. Sezon başında Fenerbahçe basketbol takımının futbol takımından daha fazla kombine sattığı, geçen seneki euroleague şampiyonluğunun son saniyede alınamayan bir reboundla kursakta kaldığı düşünülürse neden “kalan” denmemesi gerektiği çok net ortaya çıkacaktır. Sadece Fenerbahçeliler değil bir çok basketbol severin bütün sezon beklediği büyük final geldi çattı. Euroleague Final Four 19 mayısta başlıyor. Peki nedir bu Euroleague ve Final Four?

1. Euroleague, Basketbolun Avrupada en yüksek seviyede oynandığı Lig

eurolig
Euroleague bir nevi Futboldaki şampiyonlar ligine denk, EuroCup = UEFA Avrupa Ligi, Basketbol Şampiyonlar Ligi ise bir nevi eski inter toto kupası tabi teşbihte hata olmasın.

2. Euroleague 16 takımdan oluşuyor

16 takim
bunların 11’i A tipi lisans sahibi, 3’ü B Tipi lisans sahibi ve ülke şampiyonu, 1 EuroCup Şampiyonu ve son olarak organizasyonun katılmasında fayda gördüğü biraz da kafasına göre wild card verdiği 1 takım.

3. Bir sezonda bir takım 30 maç yapıyor

bir-sezonda
15 içerde 15 dışarda olmak üzere sezonda toplam 30 maç yapılıyor. Bu maçlar sonrası ilk sekiz 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 olacak şekilde eşleşip 5 maçlık playoff serisine giriyorlar. 5 maç üzerinden oynanan playoff serisinde 3 maçı kazanan Final Four’a kalıyor.

4. Adı üstünde Final Four, 4 takımdan oluşuyor

final-four
Playoff eşleşmeleri sonrası rakiplerini geçen takımlar tek maçlık yarı final ve final oynuyorlar bu maçlar her sene farklı bir ülkede gerçekleşiyor.

5. Geçen senenin Şampiyonu CSKA Moskova

gecen
Geçen sene Finalde CSKA Moskova ve Fenerbahçe karşılaştı. Fenerbahçe 21 sayı geriden gelip öne geçmesine karşın son rebound’u alamayıp yediği sayı ile maç uzatmaya gitti ve CSKA Moskova uzatmaları şampiyon olarak bitirdi.

6. Fenerbahçe koçu Željko Obradović bir Euroleague Kralı

fenerbahce
Oynadığı 10 Euroleague finalinden 8’ini kazandı ve tartışmasız bütün otoriteler tarafından Avrupanın en iyi koçu olarak gösteriliyor.

7. Boynuz kulak ilişkisi saçmalığı

boynuz
CSKA Moskova koçu Dimitris Itudis 12 yıl boyunca Panathinaikos’ta Željko Obradović’in yardımcı antrenörlüğünü yaptı ve geçen sene kazandığı şampiyonluk sonrası boynuz kulağı geçti benzetmesinin yapılmasına neden oldu. Ya yapmayın, Obradovic diyorum, ob ra dooo viiiiç.

8. Geçen senenin Finaline damga vuran Vesely

gecensene
Fenerbahçenin uzun kulelerinden Jan Vesely geçen seneki euroleague Finalinde 9 serbest atış kaçırıp 1/10 serbest atış başarısıyla(!) ruhi bir çöküntüye de girince ikinci yarıda takımı yalnız bırakmıştı. Takım istanbula döndüğünde ise Fenerbahçe seyircisi bütün sezon sağladığı katkıyı göz önüne alıp onu bağrına bastı ve toparlanması zaman alsa da şu an yüksek form seviyesinde. Tabi bu seneki performansı da merak konusu.

9. Eşleşmeler

eslesmeler
CSKA Moskova – Olympiacos
Fenerbahçe – Real Madrid

10. Şampiyonluğu savunma getiriyor

sampiyonlugu
Obradovic’in dediği gibi “iyi bir hücumunuz varsa maç kazanırsınız, iyi bir savunmanız varsa şampiyonluk.”

Bonus:

Bonus
Ev sahibi ama…
Obradovic’in dediği gibi, “Ev sahibi avantajı diye birşey yok, aralarında kıta değiştirerek gelen sadece biz varız, diğerleri zaten Avrupa’da.”

Yeni başlayanlar için daha detay Euroleague yazısı için buyurun.

MokaPota Kimdir?

3 Basketbol tutkunu ve 3 Kahve aşığı olarak kendi aramızda paylaştığımız bilgileri buradan bütün Basketbol ve Kahve severlere ulaştırmak ve bizim gibi hisseden dostları bir araya getirmek için MokaPota.com‘u kurduk. Gece 02:00 – 05:00 aralığında başlayan NBA maçlarını sonuna kadar seyredebilmenin yolu kahveden geçtiği için Basketbola olan tutkumuz kadar kuvvetli kahveye karşı olan hislerimiz. Üçüncü Nesil kahveciliğe inanıyor güveniyor ve destekliyoruz. Ancak bu işi fahiş fiyatlara yapanlara karşı hoş görülü olduğumuz pek söylenemez. Herkesin makul fiyatlara nitelikli kahve içebileceğine inanıyor ve bu doğrultuda çalışan bütün dostları destekliyoruz. NBA ana tutkumuz olsa da Euroleague’i hiç mi hiç boş geçmiyoruz. Uzun süre günlük yorumlar yapıp maç tahminleri verdiğimiz bir başka siteyi kapatıp kurduğumuz MokaPota‘da günlük tüketilen değil sürekliliği olan yazılar yayınlamaya gayret ediyoruz. Antrenman sabahları Blender’dan geçirdiği karışıma tat versin diye bir çay kaşığı türk kahvesi karıştıran bir nesilden gelip yalnız olmadığımızı ve bizi takip eden birçok dostumuz olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bize desteğinizi lütfen devam ettirin, çünkü daha güzel daha iyi şeyler yapmak için çaba sarf ediyoruz…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>