Yolu Eskişehir’den Geçen Çiğ Börek Kokulu 8 Güzel Film

May 4, 2017

Eskişehir, en çok övülen şehirlerimiz arasında denize kıyısı olmayan belki de tek şehirdir. “Öğrenci kenti” olarak nam salmış olmasına rağmen esas zenginliği misafir olarak gelen öğrencilerden değil, pek çok farklı coğrafyadan gelip yerleşmiş halkların oluşturduğu kültür mozaiğinden gelir. Halkı çok oldukça çalışkan ve üretkendir. Ortamın verimliliği burada yapılmış olan filmlere de yansımıştır. Yolu Eskişehir’den geçen lületaşı gibi işlenmiş, çiğ börek kokulu filmleri derledik.

1. Celal Tan Ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

genel3
Celal Tan bir anayasa profesörüdür. Hem ailesi hem de çevresi tarafından örnek gösterilen bir kişidir. Eşini kaybettikten sonra, hayatını kurtardığı, genç bir öğrencisiyle evlenmiştir. Celal Tan’ın altmış beşinci doğum günü için, ailesi ona sürpriz bir doğum günü organizasyonu tertip eder. Ama bu parti öncesinde yaşananlar hepsinin hayatını değiştirecektir.

2. Devrim Arabaları (2008)

devrim-arabalari_1144283
Yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı Devrim Arabaları filmi, birbirlerine ve bir ülküye inanan insanların müthiş bir azimle neler yapabileceğini en iyi anlatan filmlerdendir. 60 darbesinden sonra başa geçen Celal Gürsel, “Bizden bir şey olmaz.” diyenlere inat, yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder. Görev TCDD işletmesine verilir. Otomobillerin tanıtımı için seçilen tarih Cumhuriyet Bayramı’dır. Eskişehir’de bir atölyede çalışmaya başlayan, 23 mühendisin projeyi tamamlamak için yalnızca 130 günü vardır. Bu ekip; müthiş bir azim örneği göstererek, uykusuz kalarak, aralıksız çalışarak pek çok kesim tarafından imkansız olarak görülen ideali gerçekleşmeye kendilerini adarlar.

3. Adını Sen Koy (2009)

2870_a_8332
Yönetmenliğini, kendisi de bir Eskişehir’li olan, Tuna Kiremitçi’nin yaptığı Adını Sen Koy oldukça duygusal bir film. Can, çok sevdiği Aybige ile evlenme arifesindedir. Onu çocukluk arkadaşı Ilgaz ile tanıştırır. Ilgaz’ın, Aybige’ye karşı olan tutumu oldukça soğuktur. Bu durum onun içine kurt düşürür. Sırlar zamanla ortaya çıkacak ve birbirlerini çok seven bu çift büyük zorluklarla mücadele etmek istiyor.

4. Yengeç Oyunu (2009)

Yengec-Oyunu-Film-Foto_3
Asya idealist bir akademisyendir. Bir üniversitenin tarih bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Yeni bir hayat kurmak için 5 yaşındaki kızıyla birlikte doğduğu kent olan Eskişehir’e gelir. Burada da üniversitede iş bulur. Öğrencileriyle birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde incelenen bazı belgeler onları, Osmanlı döneminde işlenen bir namus cinayetin davasına götürür.

5. Umudun Kıyısında (2017)

umudun_kiyisinda_vizyona_giriyor_h20803
Umudun Kıyısında bu haftanın en duygusal filmi. Ufuk, İstanbul’da yaşayan ve fotoğrafçılık ile hayatını kazanan bir adamdır. Bohem bir hayat yaşayan Ufuk, Esma ile tanışınca uzun zamandır hissetmediği duyguların var olduğunu hatırlar. Son dönemde sık sık sağlık problemleri de yaşayan Ufuk bunun nedeninin beyin tümörü olduğunu öğrenir. Hastanede tanıştığı ve kendisi gibi hasta olan bir arkadaşı ona hayata bakışını sorgulatacaktır.

6. Ali İsmail Korkmaz Belgeseli (2014)

7348851-20220
Eskişehir’deki Gezi Parkı direnişinde acımasızca saldırıya uğrayarak katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın anısına Anadolu Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanmıştır.

7. Usta (2009)

21487_5
Film hayattaki en büyük tutkusu uçak yapmak olan bir adamın öyküsünü anlatıyor. Eşi ise hayatının merkezinde kendisinden bile fazla yer tutan bu uçak tutkusunu inceden kıskanmaktadır. Eskişehir’in güzel atmosferinde geçen sıcacık bir film izlemek isteyenler bu filmi kesinlikle atlamamalı.

8. Şafak Bekçileri (1963)

ŞAFAK-BEKÇİLERİ
Listemizde son olarak da Eskişehir’de çekilen ilk film olan Şafak Bekçileri’ne yer vermek istedik. Türk Hava Kuvvetlerindeki pilotların hikayesine eğilen filmin yönetmeni Halit Refiğ.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>