Yolu Eskişehir’den Geçenlerin Mutlaka Görmesi Gereken 8 Müze

May 5, 2017

Eskişehir‘in methini duymayan kalmadı artık. Anadolu’daki çorak toprakların nasıl kültür ve sanatla dolacağının en güzel örneklerinden olan Eskişehir tam bir müze cenneti. Eskişehir’e gidince mutlaka gezmeniz gereken müzeler huzurlarınızda.

1. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Türkiye’de açılan ilk balmumu müzesi olma özelliğini taşıyan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, tarihi Odunpazarı Evleri bölgesinde yer alan müzenin içinde yerli ve yabancı 160 kişinin heykellerini barındırmaktadır. İstanbul’daki benzerinin tersine Yılmaz Büyükerşen Balmamu Müzesi’nin bilet fiyatları çok daha uygundur.

2. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

cagdas-cam-sanatlari
Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesi olma özelliğini taşıyan müzede yerli sanatçıların yaptıkları eşsiz güzellikteki cam sanat eserleri sergilenmektedir.

3. Bilim Deney Merkezi

eskisehir-sazova-bilim-deney-muzesi
Bilim Deney Merkezi, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklarımızı uygulamalı bilim eğitimiyle tanıştırarak çocuklara ilginç bir deneyim fırsatı sunuyor. Ayrıca gençler ve yetişkinler için de özel turları bulunuyor.

4. Eskişehir Sualtı Dünyası

eskisehir-sualti-dunyasi
İçerisinde 84 farklı türden 2150 adet canlı bulunan akvaryum sayesinde Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika gölleri gibi dünyanın farklı noktalarından getirilen birçok türden balığı görme fırsatı yakalıyorlar. Üstelik giriş fiyatları İstanbul’daki örneklerine göre çok daha ekonomik.

5. ETİ Arkeoloji Müzesi

eti-arkeoloji-muzesi
Eskişehir Arkeoloji Müzesinde Eskişehir ve çevresinde bulunan yaklaşık 20.500 eser bulunuyor. Bu eserlerin 2000 adeti sergilenmekte.

6. Eskişehir Havacılık Müzesi

eskisehir-havacilik-muzesi
Eskişehir aynı zamanda bir havacılık şehridir. Şehir bünyesinde 1. Hava Komutanlığını bulundur. Müze bir açık hava müzesi olup. Eski uçakların restore edilmesi sonucu oluşturulmuştur.

7. Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabası)

devrim-arabasi-eskisehir-muze
İçeriside Devrim Arabası ve Türkiye’nin ilk yerli lokomotifini görerek Türkiye’nin yakın tarihine kısa bir göz gezdirebilirsiniz.

8. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

daktilo-muzesi
Müzede Tayfun Talipoğlu ve yerel basın çalışanlarının ve bağışta bulunanların çabalarıyla toplanan daktilolar sergileniyor. Müze Odunpazarı Evleri bölgesinde bulunduğundan ulaşımı da çok kolay.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>