Zamansız Ölümleriyle Rock Müzik Dünyasını Hüzne Boğan 19 Müzisyen

May 18, 2017

Müzik dünyası sayısız değer yetiştirdi fakat bunların bir kısmı yaşadığı sansasyonel hayatla veya çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumunda kaldı. Herkes o kadar şanslı değildi, kimisi bir şekilde hayata tutunup müzik kariyerine düzinelerce şarkı, albüm ve ödül sığdırdı ama kimisi de bu dünyadan erken yaşta göçtü. Tesadüf müdür, kaderin bir cilvesi midir bilemeyiz ama özellikle 27 yaşında ölen rock yıldızlarının sayısının bir hayli fazla olduğunu düşündüğümüzde bu yaşın bahtsızlığının örneklerini listemize de taşıdık ister istemez.

1. Chris Cornell

chris cornell

Audioslave, Soundgarden, Temple of the Dog gibi müzik piyasasını alt üst eden grupların kurucusu olan Cornell, solo kariyeriyle de yaşayan en büyük seslerden biriydi. 52 yaşında kaybettiğimiz Cornell’ın ölüm nedeni henüz belli değil.

2. Kurt Cobain

kurt-cobain-ve-nirvana-artmanik

Grunge akımınının patlamasının en büyük önderlerinden biri kabul edilen Kurt Cobain’in ismi kurucusu olduğu Nirvana ile özdeş. 27 yaşında ölen Cobain’in ölümü her ne kadar altın vuruş ve kendisini tüfekle öldürmüş olmasıyla bilinse de, arkasından büyük şaibeler de getirdi. Fanlarının bir kısmının öldürülmüş olabileceği fikri üzerinde durduğunu dahi söyleyebiliriz.

3. Layne Staley

7-interesting-facts-about-layne-staley-1580

Grunge’ın bir diğer öncüsü olan Layne Staley, Alice İn Chains grubunun kurucusu ve solist ve şarkı yazarıydı aynı zamanda. Uyuşturucuya yenik düşen Layne ölmeden önce 15 gün kayıplardaydı ve bulunduğunda çoktan ölmüştü. Yapılan otopsi sonucu ortaya çıkan bilgiyi oldukça ilginç kılmaya yetiyor. 35’inde ölen Staley’in öldüğü gün Cobain’le aynıydı.

4. Jimi Hendrix

jimi-hendrix-dead

Dünyanın her yerinden birçok gitariste ilham kaynağı olan Hendrix gitarın tanrısı olarak ilan ediliyor. Konser için gittiği Londra’da bir otelde ölü bulunan Hendrix’in ölüm nedeninin aşırı alkolle birlikte aldığı uyku haplarının olduğu düşünülüyor. Hendrix de öldüğünde 27 yaşındaydı.

5. Jim Morrison

jim_morrison_dead

Hendrix gibi 27’sinde gidenler arasında efsanevi The Doors’un starı Jim Morrison da yer alıyor. Ayrıca Morrison da Hendrix gibi bir otel odasında ölü bulundu. Paris’te otel odasında bulunan Morrison’ın ölüm nedeni olarak aynı gece aldığı yüksek dozda uyuşturucunun kalp krizini tetiklediği biliniyor.

6. Janis Joplin

joplin-janis-520f266857940

27’sinde ölen efsaneler müzik dünyasının en büyükleriydi. Blues’un beyaz kraliçesi olarak anılan Janis Joplin’in de ölüm sebebi uyuşturucuydu.

7. John Lennon

john-lennon-30-great-quotes

Müzik tarihinin tartışmasız en büyük kültü kabul edilen The Beatles’ın dört üyesinden biri olan Lennon 1980 yılında bir hayranı tarafından öldürüldü. 40 yaşında ölen Lennon’ın bugün bile uğradığı suikastle ilgili çok fazla bilginin tartışılmasına karşın somut olarak aksi bir bilgi geçerliliğini sağlayamadı.

8. Elvis Presley

allvip.us elvis presley comeback special

Öldüğünd 42 yaşında olan “Kral Elvis”in ününün dünyada yayılmadığı yer yoktu. Efsanevi yıldız genç yaşta obeziteye bağlı kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybetmişti.

9. Freddy Mercury

freddie-mercury-greatest-singer-all-time

Stadyum konserleriyle özdeşleşen dünyanın en büyük rock gruplarından Queen’in solisti Freddy Mercury yaygın olduğu yıllarda AIDS virüsünden hayatını kaybetti. Öldüğünde 45 yaşındaydı.

10. Jeff Buckley

jeff_buckley_dead

Ona en büyük ününü kazandıran ”Grace” albümünden yalnızca 3 yıl sonra ölen Buckley de maalesef genç yaşta hayata gözlerini yuman değerli müzisyenler arasında yer alıyor. Ünlü müzisyen yeni albüm çalışmaları için gittiği Mississippi’de, Mississippi Nehri’nde boğularak hayatını kaybetti, 30’una henüz girmişti.

11. Cliff Burton

cliff-burton-slide_1

Metallica’nın unutulmaz basçısı Cliff Burton, İsveç’te bir konserden tur otobüsüyle dönerken, aracın buzlanmış yolda kaymasıyla araçtan dışarı fırlayarak 24 yaşında hayatını kaybetti.

12. Sid Vicious

RAMA644 XM114

Punk kültürünün ikonik isimlerinden olan, asıl adı John Simon Ritchie olan Sid Vicious 21 yaşında New York’ta bir otelde eroin komasına girerek hayatını kaybetti.

13. Brian Jones

rs-7921-121110-rollingstones-39-rect-1352696757

Dünyanın en büyük rock gruplarından The Rolling Stones’un üyesi olan Brian, evinin havuzunda ölü halde bulundu. 27 yaşında ölen genç müzisyenin ölüm sebebi olarak ise yüksek doz uyuşturucu tespiti yapıldı.

14. Peter Ham

tarihi_olaylar_galeri_pete-ham-jpg_673345527_1437726002-jpg_238665584_1438196410

Badfinger’in ünlü müzisyeni Peter Ham depresyondaydı. Hastalıklığıyla daha fazla savaşamayıp 27 yaşında intiharı seçti.

15. Robert Johnson

robert_johnson_-_fan_art-1

Blues müziğinin efsane müzisyenlerinden Robert Johnson da 27’sinde ölen müzisyenler kuşağında yer alıyor. Johnson, çalıştığı barın sahibinin karısıyla yattığı için, bar sahibi tarafından zehirlenerek öldürüldü.

16. Gary Thain

gary_thain_dead

60 ve 70’ler kuşağının önemli gruplarından olan Uriah Heep’in üyesi Gary’in ölüm sebebi aşırı dozda uyuşturuya bağlı olarak solunum yetmezliği. O da 27 yaşındaydı…

17. Yavuz Çetin

yavuz_cetin_erken_oldu

Hendrix’ten çok etkilenen ve Türkiye’deki en iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilen Yavuz Çetin gitarın harika çocuğuydu. Ama Yavuz maalesef bipolar bozukluk hastasıydı ve hastalığı sık sık nüksediyordu. Sürekli ağır depresyonlar ve sancılı süreç onun intiharını hazırlayan etkenlerdendi. Boğaz köprüsünden geçerken otomobilini kenara çekip kendisini köprüden aşağı bıraktığında henüz 30’undaydı.

18. Barış Akarsu

baris-akarsu-erken-oldu

Bir müzik yarışmasındaki performansıyla tanınıp müzik kariyerini profesyonel bir arenaya taşıyan Barış Akarsu; Barış Manço, Cem Karaca gibi ustaların izinden giden bir şarkıcıydı. Geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybederek sevenlerini yasa boğan Akarsu 28 yaşındaydı.

19. Kazım Koyuncu

kazim-koyuncu

Özellikle karadenizli rock grubu Zuğaşi Berepe ve solo kariyeriyle tanınan Kazım Koyuncu, müziği kadar sosyal sorumluluk çalışmalarına verdiği desteklerle de önemli bir müzisyendi. Çernobil’de yaşanan nükleer felaketle ilgili yürüttüğü faaliyetler ve konserler dizisiyle kanserin etkisine dikkat çekiyordu. Çernobil’de yayılan kanser sonucu 34 yaşında kaybettiğimiz Kazım, ülkemizin yetiştirdiği en büyük değerlerdendi…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>