Yaptığı Konuşmayla ABD Gündemine Oturan 18 Yaşındaki Enis’den Hayata Dair 16 Alıntı

June 7, 2017

Genç Erkek Basketbol milli takımımızın gururlarından biri olan Kosova doğumlu Enis Sipahi geçen yıl Tofaş'dan ayrılıp ABD'nin yolunu tutmuştu. ABD'de burs kazanıp okuyan hem de basketbol kariyerine devam etmeye çalışan Enis, yakın zamanda katıldığı bir törende yaptığı konuşmasıyla ABD gündemine oturdu ve birçok insanın ilgisini çekmeyi başardı. Florida eyaletinin Orlando kentinde yer alan Montverde Academy‘de tam burslu olarak eğitimine ve basketbol kariyerine devam eden Enis, birçok yaşıtının tercih edeceği bir konuşma yapmak yerine, içinde yaşadığımız dünyaya dair verdiği mesajlarla birçok kişinin takdirini toplamayı başardı. Enis'in konuşmasında bizleri etkileyen 16 alıntıyı sizler için derledik.

1. "Başarı peşinde koşarken hepimiz boynuzlarımızı kırıyoruz ama görmüyoruz ki peşinde koştuğumuz şey sadece egoizm, bencillik ve materyalizmden ibaret."

66606

2. "Bu yaşadığımız dünya iyi bir yer değil. İnanın bana burası aslında korkunç bir yer."

150508-58602984d0474

3. "Algımızın ötesinde olan, insan tarafından yapılan dehşetlere şahit olduğumuz bir zamana denk geldik. Bu dünyanın değişmesi gerekiyor ve bunu yapacak bizleriz"

CMjAem7WcAA-dM6

4. "Bizim önemli sorunlarımızdan birisi de paradır; Onların 'akıllıysan zengin olursun' demelerinden bıktım. Bu akılsızca bir şey."

enissipahi

5. "Parayı biriktirmemiz değil, paylaşmamız gerektiğini anladığımz zamanın 5 yüzyıl sonra geleceğini söylüyorlar. Buna vaktimiz yok."

gerisinde-kostugumuz-basari-sahiden-egoistlik-ve-materyalizmden-ibaret-enis-sipahi-den-batmis-batmis-bir-soylev

6. "Eğer zenginsen bu akıllı olduğun anlamına gelmez. Bu sadece para denilen bir kağıt parçası için vaktini harcadığın anlamına gelir.

orj_haber-8987-14396

7. "Lütfen eğer bir şeyi yapmaya karar verirseniz önce kendinize 'Eğer para olmasa bu işi yapar mıydım?'diye sorun."

u16-bronz

8. "Kendimizi geçici ve bir değeri olmayan şeylerle kandırmak yerine benliğimizi edebi olan değerlere adamış olsaydık eğer; İnsanları öldüren eczacılar değil, yaşatmaya çalışan eczacılar olurdu."

u16-bronz-madalya-2

9. "İnsanları dolandıran girişimciler değil, bize yardım etmeye çalışan girişimciler olurdu. İnsanları köleleştiren iş insanları değil, gerçek hayırseverler olurdu. Kukla siyasetçiler değil, insanlığa gerçekten hizmet eden liderler olurdu."

yildiz-erkeklerimiz-ceyrek-finalde

10. "Bu olmayan savaşı gerçekleştirmek yerine dünyamızı nasıl değiştirebileceğimize kafa yorsaydık dünyanın IQ ortalaması 40 puan kadar yükselirdi."

yildiz-erkeklerimiz-son-anda-finali-kacirdi

11. ”Gözü dönmüş insanların oynadığı bu monopoly oyununa köle olmayalım. Neler olduğunu anlamaya çalışalım."

yildiz-erkekler-ispanyaya-dis-geciremedi

12. "Demek istediğim mezara girerken yanımıza 5 sent bile alamayacağız. Eğer dünyanın o kadar da kötü olmadığını düşünüyorsanız, üzgünüm ama demek ki yeteri kadar bilinçli değilsiniz."

yildizlar-namaglup-turladi_14390472371

13. "Dünyada kan dökülüyor. Kendilerini kanla besleyen hasta, manyak, acımasız insanlar var.”

1384

14. "Sporu kutsalmış gibi takip edip mazlumların feryatlarını neden görmezden geliyoruz? Bunu bilmek yüreğimi burkuyor."

126822

15. "Onların 'hadi kutunun dışında bir düşünün' demelerinden de bıktım. Bizim kutunun dışında düşünmemize gerek yok. Sadece kutunun aslında hiç var olmadığını anlamamıza gerek var.

avatars-000091370772-m2i8ot-t500x500

16. "Ve unutmayın ki, en büyük trajedi yaşayıp da ruhunun derinliklerini keşfedememektir."

Enis-Sipahi

Konuşmanın devamını buradan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>