Seçkin Bir Azınlık Tarafından Gerçekleştirilen Yeryüzünün En Tuhaf 17 Sporu

May 2, 2017

Çoğumuz sporu severiz; yani kendimiz yapmıyor olsak da, profesyonel sporcuların adil biçimde gelişen mücadelelerini izlemekten keyif alırız. Hepimiz reklam panosundaki futbolcuyu, saat reklamındaki sporcuyu, araba reklamındaki ralliciyi tanıyoruz; çünkü Dünya genelinde koşullarını son sınırına kadar zorlayanları takdir etmek gibi genel bir anlayışa sahibiz. Bununla birlikte, aşağıdaki sporların sporcuları öyle ünlü falan değiller. Bunun nedeni bu sporların herhangi bir zamanda yalnızca seçkin bir azınlık tarafından icra ediliyor olması… Hiç, ayak parmağı güreşini, satranç boksunu, sualtı hokeyini ya da bisiklet futbolunu duymuş muydunuz? Daha fazla lafı uzatmadan son zamanlarda yapılan Dünya’nın en tuhaf sporları için sizi listemize alalım.

1. Buzkaşi


At sırtında oynanan son derece agresif ve ölümcül bir tür polo oyunu. Bu oyunda ahşap sopa ve top yok. Onun yerine kesik başlı, derisi şişirilmiş bir oğlak tulum olarak kullanılır. Amaç bu tulumu taşıyarak belli bir mesafeyi aşmaktır. Oyuncular bu tulumu diğer takımın gol çizgisine taşımaya çalışır. Orta Asya kökenli bir Türk sporudur ve günümüzde en çok Afganlar tarafından oynanır. Oğlağı taşıyan atlıyla beraber diğer oyuncular da oğlağı kapmak için yarışır. Atlıların birbirine kamçılarıyla vurmaları serbesttir. Böylece tulumu taşıyan atlının direnci kırılır. Oğlağın yere düşmesi durumunda ise süvariler at üstünden eğilerek yerdeki oğlağı almaya çalışırlar. Yere inmek de serbesttir, fakat diğer atlılardan gelecek darbeler ölümcül olabilir. Son derece tehlikeli bir spor olduğudan bu oyun her atla oynanamaz. Darbelere dayanıklı, debelenmeye hazırlıklı, eğitimli ve kaslı atlar gerekir.

2. Ekstrem Ütücülük (Extreme Ironing)


Adından anlaşılacağı üzere uç noktada bir spor ve ütü yapmayı gerektiriyor. Hani kötü duran kırışıklıkları gidermek için kıyafetlerinize yaptığınız şey var ya; hah evet, işte o. :) Bu olağandışı sporcular, giysilerini ütülemek için en inanılmaz, en çılgın yerleri seçiyorlar ve bunu yaparken de fotoğraflarını çekiyorlar. Çok mu sıkıcı görünüyor? İnanın değil… Su altında, hareket eden bir aracın üstünde, paraşütle atlarken, bir uçurumda asılıyken, donmuş bir gölün buz tabakasının altında hatta kayak ve snowboard gibi su sporları sırasında onları ütü yaparken görmeniz mümkün…

3. Poohsticks ve Quidditch


Bu iki uç noktadaki gülünç spor, fantastik dünyaların gerçek hayattaki bir yansıması. Winnie the Pooh ve Harry Porter serilerine tutkun olanların oynadıkları oyunlar. Quidditch, beklendiği gibi sihir ve sihirbazlıkla ilgili unsurlar içeriyor ve seridekine benzer bir puanlama sistemi var. Kurmaca ile gerçek arasındaki temel fark; bu süper iddialı “Muggle”lar uçamıyor. Poohsticks daha az karışık. Katılımcılar nehre çubuklar atıyorlar ve kimin attığı çubuk nehrin diğer kıyısına ulaşırsa ödülü eve o götürüyor.

4. Yüzünü Değişik Şekillere Sokma Yarışması (Gurning Contest)


Hatta bu sporun Dünya çapında düzenlenen bir de şampiyonası var. En güzel yüzleri görmeye alıştığımız yarışmaların aksine bu yarışmada en çirkin yüzü yapabilen ödüllendiriliyor. Katılımcılar arasında en çirkin, en eğlenceli, en komik yüz şeklini yapabilen kupayla evine dönüyor.

5. Eş Taşıma (Wife Carrying)


Erkekler tüm işi yaparken kadınlar eğleniyor. Erkek 254 metrelik zorlu bir parkur boyunca kadın eşini taşımak zorundadır. Yarış parkuru çamurlu, kumlu veya engellerle dolu olabilir. Finlandiya’da ortaya çıkan eş taşıma sporunda amaç, engellerle dolu koşu parkurunu başarıyla ve tabii ki birinci olarak tamamlamak. Kuzey Amerika Eş Taşıma Şampiyonası’nda kazananlar; eşlerinin ağırlığı kadar en iyi bira ve bir cep telefonuyla ödüllendiriliyor ve Finlandiya’da gerçekleşen Dünya şampiyonasına katılma hakkı kazanıyor.

6. Zorbing


Zorbing, insanların şeffaf plastik bir top içinde yuvarlandıkları eğlenceli bir spor. Bu spora ayrıca “orb” da deniyor. Spor genellikle yumuşak eğimli bir alanda gerçekleştirilir; böylece orb serbestçe yokuş aşağı kayabilir. İçerideki binici sürekli savrulur ve döner. Düz bir yüzey üzerinde yapıldığında, orb içindeki kişi, kontrolü ele alır ve onu hareket ettirmek durumunda kalır.

7. Köpek Dansı (Dog Dance)


Köpek dansı, içinde sanat ve rekabet olan bir etkinlik ve spor kapsamına alınabilir. Köpek dansında yalnızca müziğin ritmiyle dans eden bir köpek yok; her şey, yaratıcı itaat, evcil hayvan ve sahibi arasındaki karşılıklı etkileşim ve ortak müzik aşkıyla ortaya konan bir performans gösterisi. Bu etkinlik, Avrupa, Kuzey Amerika ve hatta Asya’nın bir bölümünde rekabetçi bir spor haline geldi.

8. Çıplak Yapılan Sporlar (Nude Sports)


Natüralistler, atalarımızın çıplak yürüdükleri zamanlardaki gibi bizi geçmişteki köklerimize geri götürmeye çalışıyorlar. Katılımcıların çıplak olarak oynaması gereken spor etkinlikleri düzenliyorlar. Örneğin, “World Naked Bike Ride”, dünyaca ünlü popüler bir spor etkinliği. Bu tür olaylarda, insanlar normları unutuyor ve çıplak haldeyken en sevdikleri spor dallarında yarışıyorlar. İnsanların çıplak veya kısmen çıplak spor yaptığı bazı önemli etkinlikler: “International Nudist Swimming Gala”, “Roskilde Festival” ve “The International Naturist Sports Week”.

9. Sualtı Hokeyi (Underwater Hockey)


Hokeyin ne kadar tehlikeli olduğu göz önüne alınırsa, daha tehlikeli bir sürüm mantıksız gelebilir ancak mevcut. Sualtı hokeyi ilk kez 1954’de İngiltere’de oynandı. “Octopush” olarak da bilinen sualtı hokeyinde amaç, iki takımın bir yüzme havuzunun içinde birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak.

10. Yağlı Güreş (Oil Wrestling)


Bu listeye koymazsak olmazdı. Esasen çıplak yapılan sporlardan bile daha müstehcen sayılabilir… Bu sporun son derece seksi olduğunu düşünenler mevcut. Kabul edelim şimdi; tuhaf bir spor çünkü erkekler birbirlerinin “kispet”lerinin içine ellerini sokuyorlar… Normal güreşten en önemli farkı; güreşçilerin vücutlarının yağlanmasıyla birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektirmesi. Geleneksel bir Türk sporu olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun kazandığı zaferleri onurlandırmak adına 1357’den beri gerçekleştiriliyor. Her yıl, Haziran ayında Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılan tarihi Kırkpınar güreşleri, bir gece Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan kırk kişiyi anmak maksadıyla gerçekleştiriliyor.

11. Satranç Boksu (Chess Boxing)


Hem güçlü hem de zeki olanlar için gelecek vaat eden bir spor olarak görülen satranç boksu, sporcuların satranç ve boksu aynı anda yaptığı bir spor. Fiziksel güç kadar zeka ve dayanıklılığın da önemli olduğu satranç boksunda birbirlerini döven rakipler raunt sonunda düelloya satranç tahtasında devam ediyorlar. Maçlar, 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere toplamda 11 raunt sürüyor. Kurallara göre rakibi ya şah-mat ya da nakavt etmek gerekiyor. Masadan belli bir süre içinde şah-mat çıkmazsa tekrar ringe dönülüyor. Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu 3 dakika olmak üzere, maç toplamda 39 dakika sürüyor.

12. Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling)


İngiltere’de Cooper’s Hill’de gerçekleşen “Geleneksel Peynir Yuvarlama” etkinliği için kural basit: Tekerlek peynir, yüksek bir tepeden aşağı saatte 100 km hızla yuvarlanmaya başlıyor ve katılımcılar da peynirin ardından kendilerini tepeden aşağı bırakıyor. 200 metrelik parkurda, tepeden yuvarlanarak bitişe gelen ilk kişi yarışı kazanıyor. Eğlenceli gözüken bu yarış, her sene pek çok yaralanmalara sebebiyet veriyor.

13. Ayak Parmağı Güreşi (Toe Wrestling)


Bilek güreşinin ayakla yapılanı… 1976’da ilk kez İngilizler’in yaptığı ayak parmağı güreşinde kurallar oldukça basit: Ayak baş parmaklarını birbirlerine kenetleyen rakiplerden biri, diğerinin parmağını yere indirmek durumunda.

14. Sepak Takraw


Tayland ve Malezya’da oldukça popüler olan Sepak Takraw, ilk kez 15. yüzyılda oynandı. Voleybola benzeyen bu file oyununa “ayak voleybolu” da deniyor. Özellikle ayak, diz, omuz ve kafanın kullanıldığı oyunda, top rakip sahada yere değdiği zaman sayı kazanılıyor. Üçer kişilik iki takım tarafından oynanıyor. Voleyboldan en önemli farkı, bu oyunda el kullanmak yasak. Kullanılan top ise kurutulmuş bambu yapraklarından yapılıyor.

15. Devekuşu Yarışı (Ostrich Racing)


Deve kuşları saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen hayvanlar. Afrika’da ortaya çıkan ve ünü Amerika’ya yayılan deve kuşu yarışları gün geçtikçe popüler hale geliyor. Yarışmacılar deve kuşunun üzerine oturuyor ve parkuru ilk tamamlayan kazanıyor.

16. Fil Polosu (Elephant Polo)


At polosuna benzeyen oyun, bu sefer fille oynanıyor. Normal polo kadar uzmanlık gerektirmiyor. Kadınlar ve hatta çocuklar bile oynayabilir. Nepal, Hindistan ve Tayland’da popüler olan fil polosunda kullanılan ekipman ve kurallar at polosundakiyle aynı.

17. Bisiklet Futbolu (Cycleball)


İlk kez Almanlar tarafından oynanan bisiklet futbolu yaklaşık 125 yıllık bir gerçmişe sahip. Oyunda amaç, topu bisiklet tekerleği ya da kafa kullanarak karşı takımın kalesine atmak. Oyuncular defans sırasında ellerini kullanabilir ancak hücum sırasında el kullanmaları yasak. İkişerli takımların yarıştığı oyunda kaleci olarak ayrıca bir oyuncu yok.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>