Virtüöz Kavramının Hakkını Veren 14 Yetenekli Türk Rock Gitaristi

September 6, 2017

Türkiye özellikle Anadolu rock ve psychedelic’li 60 ve 70’li yıllardan bu yana müzikte ikinci devrimini 80’lerde yaşadı. Burada hakkını teslim etmekte sorumlu olduğumuz gruplar ağırlıkla blues, hard rock ve heavy metal kökenli müzisyenlerden oluşuyor. 90’lı yıllarla alternatif rock modelinin genişlemesiyle, geriden gelen hard rock kökenli müzisyenlerle birlikte müzisyenlerin gitarlarıyla elde ettikleri başarılar saymakla bitmez. İçerisinde yer aldıkları topluluklarla ve bireysel çalışmalarıyla elektro gitarın yer yer hırçın yer yer uysallaşabilen tonunu dinleyiciye sevdirmiş bu isimler dünya çapında dinleyicilerden de yoğun ilgi gördü. Ülkemizde elektro gitar müziğinin sevilmesinde birçok gizli kahraman olduğunu biliyoruz. “Virtüöz gitarist” kimliğiyle kendilerinden bahsedebileceğimiz, başarılı işlere imza atmış müzisyenlerin sayısı oldukça fazla olsa da listemizde bunların en bilinen 14 örneğini sizlere sunuyoruz.

1. Yerel motiflerle rock müziği ustalıkla buluşturan gitarist; Serdar Öztop


Türk rock müziğini başarılı bir şekilde yerel motiflerle kurgulayan melodilere sahip gitarının tınısı, Serdar Öztop’un farkını ortaya koyan en önemli etmenlerden biri. Birbirinden özgün melodilere sahip iki solo albüme sahip Öztop, başta Türk rock temsilcileri olmak üzere sayısız isme gitarıyla eşlik etti. Haluk Levent, Teoman, Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Barış Akarsu ve Kurtalan Ekspres gibi Türk rock müziğinin önemli temsilcilerinin şarkılarının bilinmesinde Serdar Öztop’un kompozisyonlarının ve melodilerinin katkısı oldukça büyük.

2. Gitarın asi çocuğu Yavuz Çetin


Gitarın asi çocuğu Yavuz Çetin, statocaster gitarıyla blues müziğinin en önemli askerlerinden biriydi ülkemiz topraklarında. Geride bıraktığı iki solo albüm, geçmişten gelen Kerim Çaplı ve Batu Mutlugil ortaklığındaki Blue Blues Band onun başarılarının ne kadar zirve noktada olduğunun en büyük göstergesiydi.

3. Klasik müzikten heavy metal aralığına her şeyi ustaca çalan adam; Arif Deniz Toker


Türk rock tarihinde oldukça kıymetli bir yere sahip, hard’n heavy olarak adlandırılan türün en önemli temsilcilerinden Whisky’in gitaristi Arif Deniz Toker, müzik hayatında rock’tan pop’a sayısız isme eşlik etti.

4. Barok ezgilerle donanmış sert gitar tınılarının sahibi Cem Köksal


Barok heavy metal temalı stili ve eserleriyle ülkemizde denenmemiş bir türe imza atan Cem Köksal albümleriyle olduğu kadar sahneleriyle de izleyicilerin görmekte ısrarcı olduğu başarılı gitaristlerden biri. Fender stratocaster marka gitarıyla harika melodiler yaratan Cem Köksal dönem dönem yeni gitaristler de yetiştiriyor.

5. Heavy metal gitarının gençler arasında çok sevilmesinde önemli paya sahip Metin Türkcan


Metin Türkcan denince Şebnem Ferah, Pentagram ve Ogün Sanlısoy ilk akla gelen isimler arasında yer alıyor. Uzun yıllar Şebnem Ferah’la birlikte çalışan Türkcan, bir dönem Ogün Sanlısoy’la çalışmayı sürdürdü. Bu isimlerle birlikte uzun zamandır da Türkiye’nin en uzun soluklu heavy metal grubu Pentagram’da gitarları sırtlayıcı durumda.

6. Yaratıcı ve özgün riffler yazma konusunda olduğu kadar kendine has gitar tonunu elde eden gitarist Kerem Özyeğen


Profesyonel müzik kariyerinde zirveye tırmanmada Mor ve Ötesi’ni Mor ve Ötesi yapan Kerem; Kerem’i Kerem yapan da Mor ve Ötesi oldu. Kerem Mor ve Ötesi ile çok büyük başarılar yakalayarak, yazdığı gitar riffleriyle dinleyicileri her albümde kendine daha çok hayran bıraktı.

7. Yalnızca gitarıyla harikalar yaratan değil, gitarıyla dans eden dünyaca ünlü gitarist Asım Can Gündüz


Gitarı çalarken hissettiği duyguları notalara döktüğü kadar yüzüne de yansıtan Asım Can, yurt dışında “Awesome John” ismiyle tanınan, dünya çapında önemli bir gitaristti. Dünyaca ünlü virtüöz gitaristi 2016 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu maalesef kaybettik.

8. Hard rock’ın “en sert” tonlarını başarılı şekilde kullanan gitarist; Hakan Şavklı


Türk rock müziğinin köklü gruplarından Objektif başta olmak üzere, çok sayıda gruba eşlik etmiş Hakan Şavklı bir süredir Ogün Sanlısoy ile birlikte çalışıyor. Hakan Şavklı’nın gitarist kimliğinin en önemli özelliği buram buram hard rock’ı yansıtması.

9. Kayıt teknolojisinin hakkını verdiği kadar gitarının da hakkını veren müzik adamı Volkan Başaran


Albüm kayıtlarında ve sahnelerde çalıştığı birçok isimle birlikte, prodüktör koltuğunda müzik düzenlemelerinin önemli ismi Volkan Başaran, gitarıyla da harikalar yaratan bir müzisyen.

10. Kendine has gitarı, tonu ve çalım stiliyle farklı bir yere sahip Akın Eldes


Türkiye’de gitarıyla tek başına bile harikalar yaratan gitaristlerin başında gelen Akın Eldes, başta Bulutsuzluk Özlemi, Erkan Oğur ve Pinhani olmak üzere birçok önemli isimle birlikte çalıştı.

11. Blue Blues Band ve Mojo denince ilk akla gelen isim Batu Mutlugil


Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı gibi isimlerle bir arada olduğu Blue Blues Band’in diğer bir güçlü ismi Batu Mutlugil, Türkiye’de blues kökenli müziği icra eden en önemli müzisyenlerin başında geliyor. Batu Mutlugil aynı zamanda Duman’ın gitaristi Batuhan’ın da babası oluyor. Babadan oğula geçen bir yetenek söz konusu yani…

12. Vokalde olduğu kadar gitarda da usta işlere sahip Gür Akad


Uzun yıllardır müzikle içice olan Gür Akad, bu süre içinde Asım Can Gündüz, Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Çelik, Sibel Tüzün, Pentagram, Badluck,Tarkan, Halil Sezai ve daha birçok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı.

13. Eurovision mevzusundan önce Pentagram vardı, Pentagram’da da Demir Demirkan


Vokalist ve prodüktör kimliğini ön plana çıkartsa da Demir Demirkan da Türkiye’de gitarın hakkını vererek icra eden müzisyenlerin başında geliyor. Pentagram’ın Pentagram olduğu ve giderek daha büyük kitlelere ulaştığı “Popçular Dışarı” ve “Anatolia” albümlerinde gitarları Demir Demirkan çaldı.

14. “Hocaların hocası” Izzy Eli


“Hocaların hocası” diye bahsedilen Izzy, genelde ön planda olmayı tercih eden bir müzisyen değil. Onu bilen bilir ve onun yetiştirdiği sayısız gitar öğrencisi de başarılı bir gitarist olma yolunda adımlar atmıştır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>