Sadece Bir Hafta Sonunuzu Ayırarak Bitirebileceğiniz 15 Muhteşem Mini Dizi

May 25, 2017

Yabancı mini diziler son dönemde ülkemizde bir tür adı gibi anılmaya başlandı. Artık tıpkı “polisiye dizi, komedi dizisi” önerisi ister gibi “mini dizi önerisi” isteyen kişilerle doldu forumlar. Bunda insanların pek vakti olmamasının büyük payı var kuşkusuz. Özellikle iyi başlayan bir diziyi, yoğunluktan ya da başka sebeplerden 10 gün izleyemeyince, hangi bölümde kaldığını bile hatırlayamayıp, aslında sevdiği bir diziyi bırakan pek çok kişi var. Mini dizilerin en büyük avantajı da bu. Evet, bir dizi. Bir akşam değil, bir hafta birden oyalayabilir bir izleyiciyi ve nerede kaldım derdi yaşamadan finali görürsünüz. Biz de sizler için başlayınca; bazısını birkaç günde, bazısını birkaç haftada tüketebileceğiniz mini dizileri listeledik. İyi seyirler.

1. 11.22.63 / 2016 / IMDb 8.3

112263-franco-car
James Franco ile “Geleceğe Dönüş” tadında bir zaman yolculuğuna hazır mısınız? Hazırsanız sizi 11.22.63 tarihine alalım. Hani şu John F. Kennedy’nin öldürüldüğü tarih. Kahramanımız, günümüzden o tarihe gönderilir. Görevi suikastın önüne geçmektir ama dünyanın var olan akışını değiştirmek kolay olmayacaktır. Çünkü kader direnir. Kader teslim olmaz.

2. Kardeşler Takımı / Band of Brothers (2001) IMDb 9.6

band_of_brothers_background_wallpaper-HD
2001 yılında çekilen bu mini dizi, türünün en iyilerinden birisi olarak kabul edilir. Stephen Ambrose’un romanından uyarlanan ve 2. Dünya savaşını konu alan filmlerin yapımcıları arasında benzer tarzdaki “Er Ryan’ı Kurtarmak” filminde birlikte çalışan Tom Hanks ve Steven Speilberg yer alıyor.

3. The Night Manager IMDb 8.2

nightmanager
Gerilimi bol bir casusluk dizisi olan The Night Manager, aslında casus olmayan bir adamın, kurtların arasında casusluk yapmak zorunda kalmasını konu alıyor. Dizi çokça; ışıltılı Tom Hiddleston gülümsemesi, Hugh Laurie karizması ve Kod Adı U.N.C.L.E.’dan hatırladığımız Elizabeth Debicki çekiciliği içermektedir.

4. Angels in America (2003) IMDb 8.3

Millennium-Approaches-Chapter-One-Bad-News-angels-in-america-27842767-1600-900
Uzun uzun anlatmaktansa; bir dizi var, başrollerinde de Al Pacino ve Meryl Streep oynuyor dememiz yeterli olur herhalde. 1985 yılında, New York’ta geçen hikayede sosyal sorunlar, hastalıklar ve her tülü ayrımcılık ön plana çıkıyor.

5. Millennium / Milenyum (2010) IMDb 8.4

screenshot_2
Orjinal “Ejderha Dövmeli Kız” filmlerinden hemen sonra aynı ekibin, aynı karakterlerle çektiği TV dizisidir. Gazeteci Mikael Blomkvist ve hacker Lisbeth Salander’in maceraları 6 bölümlük dizi olarak devam ediyor…

6. The Night Of (2016) IMDb 8.4

the_night_of_still_h_2016
New York’ta taksicilik yapan Nasir, geceyi arabasında tanıştığı genç bir kadınla geçirir. Ancak sabah uyandığında, yanındaki kadının ölmüş olduğunu görür. Herkes cinayeti işleyenin o olduğunu düşünür. Müslümanlar için toptan terörist propagandası yapılan bir ülkede, masum olduğunu ispatlamak onun için daha zor olacaktır. Acaba ona inanan birileri çıkacak mı?

7. Parade’s End IMDb 7.7(2012)

1786096-low_res-parades-end
Aşk üçgeni sevenleri böyle alalım. Muhafazakar bir İngiliz aristokrat olan Christopher Tietjens, ilkelerinden asla taviz vermeyen, sosyetik ve acımasız eşiyle birlikte, halka biraz mesafeli bir kişidir. Bir insan hakları savunucusu olan genç ve güzel Valentine’e aşık olmasıyla birlikte hayatı tamamen değişiyor.

8. Generation Kill (2008) IMDb 8.7

generation-kill
Bir savaş muhabirinin, Amerikan ordusuna ait bir birlikle geçirdiği 3 haftalık süreci tüm çıplaklığıyla anlatan dizi bir roman uyarlamasıdır. Olayların politik yönlerinden ziyade askerlerin yaşadıkları ve içinde bulundukları ortamla ilgili kişisel düşüncelerine değiniliyor.

9. A Young Doctor’s Notebook (2012–2013) IMDb 8.0

a-young-doctors-notebook-daniel-radcliffe-jon-hamm
Bolşevik devrimi sırasında, genç bir doktor olan Vladimir Bomgard, hastalarla ilgilenmek için küçük bir kasabaya gelir. İçinde bulundukları taze devrim ortamının sıkıntıları bir yana, eğitimsiz kasabalıların batıl inançları da işini bir hayli zorlaştıracaktır.

10. Aşk ve Gurur / Pride and Prejudice (1995) IMDb: 9.1

rehost%2F2016%2F9%2F13%2F9ad49dfb-865d-4536-b896-59168d0a16b0
Aşk ve Gurur aynı adlı, klasikler arasına girmiş romandan uyarlanan bir dizidir. Aşk ilişkisi içerisinde ön yargıların ve gururun neden olduğu kopmaların ön planda olduğu bir hikayesi olan dizide ayrıca Colin Firth’in gençlik hallerini izleme imkanı da mevcut.

11. Utopia / Ütopya (2013–2014) IMDb 8.5

utopia_6
“Ütopya Deneyimleri” isimli gizemli bir romanın elden ele dolaşmasıyla başlayan olaylar ve Network isimli acımasız organizasyonundan kaçmak zorunda kalan 5 arkadaş…

12. Kayıp Oda / The Lost Room (2006) IMDb 8.3

kgznhcktfmstbig
Bir otel odası düşünün. Ama öyle sıradan bir otel odası değil. Bu odanın kapısı bilinmeyen bir tehlikeye açılıyor. Ve bu kapıyı açabilen tek bir anahtar var. Bu odada daha olağanüstü neler var neler… Ama şimdiye dek bu odaya giren kimsenin sonu hayırlı bitmedi.

13. And Then There Were None (2015) IMDb 8.0

And-Then-There-Were-None-Homepage-Header-3
Bir adada yer alan, ihtişamlı bir kaleye 8 insan çağrılıyor. Birbirini tanımayan bu 8 insan, bir masa etrafında toplandıklarında ev sahiplerinin evde olmadığını fark ederler. Evde canlı olan tek şey hizmetçi çifttir. Bu çift misafirlere bir ses kaydı dinletirler ve gerilim dolu dakikalar başlar.

14. Hatfields & McCoys (2012) IMDb 8.0

hatfield-and-mccoy
Western türündeki bu mini dizide Virginia eyaletinden Hatfield ve Kentucky eyaletinden McCoy ailelerinin mücadelesi üzerine dönüyor. Bu aileler arasındaki kan davası, neredeyse iki eyalet arasındaki bir iç savaşa dönüşüyor.

15. The Pacific (2010) IMDb 8.3

150428-the-pacific-1024x374
Yine İkinci Dünya Savaşı temalı bir mini dizi, yine yapımcılar arasında Tom Hanks ve Steven Spielberg var. İlk yapımın biraz gölgesinde kalmış da olsa, türü sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>