Dizilerde Yükselen Trend: Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 16 Kore Dizisi

June 16, 2017

Dizi izleyicilerinin son dönemlerde yeni gözdelerinden olmaya başlayan Kore dizileri, her geçen gün izleyici kitlesini biraz daha arttırıyor. Genellikle tek sezondan oluşan bu dizilerde finali görmek için 9 sezon beklemeniz gerekmiyor. Ancak sezonları ortalama 20 bölüm civarında olan diziler bu yönüyle mini dizi kavramından da uzaklaşıyor. Yeni başlayanlar ve birkaçını izleyip başarılı bulanlar için en iyi Kore dizilerini derledik. Şimdiden keyifli seyirler.

1. Gaksital (Bridal Mask) IMDb 8.7

Gaksital
1930’lu yılların Kore’sinde geçen hikaye, yükselen Japon emperyalizminin baskısı altında ezilen insanları koruyan Bridal Mask isimli kahramanın çevresinde şekilleniyor. Bir Koreli subay olan Lee Kang To, Japon koloniciler için çalışmaktadır. Annesi ve abisi, diğer birçok Koreli gibi Japon kolonicilerden nefret etse de; Kang To, onların da rahatlığını düşünerek Japonlara yakın durmaktadır. Maskeli kahramanımız Bridal Mask ile tanışınca onun da hayatı değişecektir. Ünlü Zorro efsanesiyle benzerlikler taşıyan Bridal Mask dizisinin başrollerinde Joo Won, Jin Se-yeon, Park Ki-woong ve Han Chae-ah gibi isimler yer alıyor.

2. Chuno (The Slave Hunters) IMDb 8.8

Chuno
Dae-Gil, feodal bir toplumun soylu tabakasındandır. Un Nyun isimli bir köleye aşık olur. Ailelerinin sahip olduğu konak yanınca bütün köleler kaçar. Dae-Gil aşık olduğu köle kızı bulmak için köle avcısı olur. Köle avcısı olarak ilk işi ise, işlemediği bir suçtan dolayı köle yapılarak cezalandırılan Tae Ha isimli bir generali yakalamaktır. Kaçan köle kız Un Nyun, kaçak general Tae Ha ve onların peşindeki Dae Gil kendilerini bir aşk üçgeni içerisinde bulurlar. Aksiyon, aşk ve ihtiras dolu bu yapım en iyi Kore dizilerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

3. Hilleo (Healer) IMDb 8.7

Hilleo
Uzak Doğu sinemasını az çok takip edenler bilirler ki; bu arkadaşlarımız gerilim türünde oldukça başarılılar. Hilleo’da gerilim tarzında bir dizi izlemek isteyenler için ideal olabilir. 2014-2015 yılları arasında çekilen bu dizi 20 bölümden oluşmaktadır. Başrollerinde Ji Chang-wook, Park Min Young ve Yoo Ji-tae gibi ismlerin yer aldığı dizi, dünya çapında en çok beğenilen birkaç Kore yapımından birisidir.

4. Moosa Baek Dong Soo (Warrior Baek Dong-Soo) IMDb 8.6

Moosa-Baek-Dong-Soo
Birbirleriyle beraber büyüyen, devrin en büyük iki kılıç ustası… Bu ikili yetişkin olduklarında farklı yolları takip ederler. Baek Dong Soo kralın en büyük savunucularından birisi olur. Çocukluk arkadaşı Yeo Woon ise Black Ninjas isimli, kral karşıtı, suikastçi gruba katılır. Dizi yayınlandığı sezonda, olağanüstü dövüş sahneleri, ve savaş sanatlarının kusursuz icra edilmesiyle adından çok söz ettirmişti. Eğer bu tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

5. Byeoreseo on Geudae (You Who Came From Stars / My Love From Another Star) IMDb 8.6

Byeoreseo-on-Geudae
Byeoreseo on Geudae dizisi “Hani bu adamlar bilimde çok ileriydi, hani nerede çılgın bilim kurgular?” diyenler için gelsin. Yüzyıllar önce gezegenimize gelen bir uzaylı olan Do Min Joon, 3 ay sonra kendi gezegenine dönme imkanı bulabilecektir. Kore’nin en tanınmış yıldızlarının başrollerinde yer aldığı dizinin bilim kurgu ile başlayan hikayesi daha ziyade romantik komedi tarzında devam ediyor. Birçok Kore dizisi gibi yalnızca tek sezondan oluşan dizinin toplam 22 bölümü var.

6. Eung Dab Ha Ra 1997 (Reply 1997) IMDb 8.5

Eung-Dab-Ha-Ra-1997
Altı lise arkadaşı yıllar sonra tekrar bir araya gelirler. Uzun süre sonra bir araya gelen bütün eski dostlar gibi eski anıları konuşmaya başlarlar. Lise döneminde yaşadıkları olaylar ve günümüz arasında gelgitler yapan dizinin merkezinde Sung Shi Won yer almaktadır. Korean pop kavramının oluşmaya başladığı dönemi yansıtan tek sezonluk dizinin 16 bölümü var.

7. Sikeurit Gadeun (Secret Garden) IMDb 8.5 IMDb 8.6

Sikeurit-Gadeun-1
Kim Hoo Won her genç kızın rüyası olabilecek profilde bir adamdır. Büyük bir mağazanın başarılı yönetici, yakışıklı, iyi eğitimli gözde bir bekardır. E tabi bütün bunlara sahip birisi olarak, birazcık da kibirlidir. Dublörlük yaparak hayatını kazanan Gil Ra Im bu gözde bekarın radarına girer. Aslında Kim, bu kadını dublörlüğünü yaptığı aktris zannetmiştir. Aslında sandığı kişiden çok farklı profilde olan Gil Ra Im, biraz erkeksi tavırları olan, eğitimsiz, yoksul birisidir. Bu iki uç karakter ve çevrelerindeki diğer kişiler için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

8. Joogoonui Taeyang (The Master’s Sun) IMDb 8.6

Joogoonui-Taeyang
Gerçekten çılgın, farklı bir yapım izlemek istiyorsanız Joogoonui Taeyang tam size göre bir dizi olabilir. Komedi, bilim kurgu ve korku türlerinin bir arada olduğunu düşünün. Gizemli bir olay sayesinde hayaletlerle konuşabilmeye başlayan Tae Gong’un bu yeteneği başına çok dertler açar. Kendisinden yardım isteyen veya korkutan hayaletlerden dolayı ne işlerinde, ne ilişkilerinde bir türlü dikiş tutturamamıştır. Bir gün zengin, yakışıklı birisiyle tanışır ama bu kişi kendisinin deli olduğunu düşünerek ondan uzaklaşır. Ancak bu yeni tanıştığı kişiyle temas kurduktan sonra hayaletlerin kendisini rahat bırakmaya başladığını fark eder…

9. Keopi Peurinseu Hojeom (Coffee Prince) IMDb 8.5

Keopi-Peurinseu-Hojeom-1
Go Eun Chan ailesinin geçimini tek başına sağlayan genç bir kadındır. Erkeksi tavırları ve kısa saçlarından dolayı bazıları tarafından erkek zannedilir. Zengin bir adam olan Choi Han Kyul ise büyükannesinin kendisine eş ayarlamaya çalışmasından oldukça bıkmıştır. Go Eun Chan’ı sanki eşcinsel sevgilisiymiş gibi işe alır. Böylece büyükannesinin yönlendirdiği kadınların ilgisinden kurtulacaktır. İş imkanları için erkek kılığında dolaşmaktan rahatsızlık duymayan Gu Eun Chan, patronuna aşık olduktan sonra erkek rolü yapmakta oldukça zorlanacaktır.

10. Siti Hyunteo (City Hunter) IMDb 8.4

Siti-Hyunteo-1
21 Güney Kore askerinden oluşan bir birliğe, Kuzey Kore’den bazı yüksek memurlara suikast düzenleme görevi verilir. Ancak hükümet daha sonra bu görevden vazgeçer ve olay duyulmasın diye kendi birliğindeki bu askerleri infaz eder. Askerlerden bir tanesi kurtulur ve öldürülen bir silah arkadaşının oğlunu yanına alır. 20 silah arkadaşının intikamını almaya yemin eden Lee Jyn Pyo bu çocuğu da intikam ateşiyle yetiştirir. Bu intikam ateşiyle yetişen Lee Yun Seon, yetişkin bir kişi olduktan sonra babasının da içinde bulunduğu askerlerin infaz kararını veren 5 politikacının peşine düşer.

11. Iljimae (The Phantom Thief) IMDb 8.4

Iljimae-1
Bu tarihi dizide, Joseon hanedanlığı hüküm sürerken bir nevi Robin Hood’luk yapan Yong isimli bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Yaptığı her soygundan sonra, arkasında imza olarak erik ağacı çizili bir ağaç bırakır. Esas istediği para değil, çocukken babasını öldürmek için özel olarak dövülen bir kılıcı ele geçirmektir. Bir hükümet yetkilisinin kızı olan Eun Chae, yüzünü hiç görmese de bu adamın yaptıklarından oldukça etkilenmiştir ve ilerde yolları kesişecektir.

12. Shinui (Faith) IMDb 8.4

Shinui
Kaptan Choi Young, Ortaçağ Kore’sinde yaşayan, kraliçesine sadık bir silahşördür. Kraliçesi yaralanınca mistik bir yöntem kullanarak cennete gitmeye karar verir. Buradan kraliçesini iyileştirecek bir şey alarak dönecek ve kraliçeyi kurtaracaktır. Ancak zamanda açtıkları bu solucan deliği onu 21. yüzyıl Kore’sine fırlatır. Başarılı bir plastik cerrah olan Kim Hee-Sun ile birlikte kendi zamanına döner. Onun doktorluk yeteneklerinden faydalanarak kraliçesini iyileştirmeyi düşünmektedir. Kendi zamanına geri götürmeye söz verdiği doktoru, kraliçe tam anlamıyla iyileşmediği için bir türlü geri götüremez.

13. Taewang Sasingi (The Legend) IMDb 8.4

Taewang-Sasingi-1
2007 yalımı olan bu dizide Goguryeo’nun 19. kralı Hwanwoong’un hayatı işleniyor. Tanrısal özellikleri olan kral Hwanwoog dünyayı daha iyi bir yer yapmak için cennetten gönderilmiştir. Aşık olduğu Saeoh’a özel bir kolye verir. Bir çocukları olur, Saoeh’i kıskanan Kajin çocuğu uçurumdan aşağı atar. Çocuğunun öldüğünü düşünen Saeoh bütün dünyayı yok etmeye karar verir. Onu durdurabilecek tek kişi Hwanwoong’dur.

14. Kkotboda Namja (Boys Over Flowers) IMDb 8.4

Kkotboda-Namja
Türkiye’de ‘Güneşi Beklerken’ olarak yayınlanan dizinin orjinal versiyonu olan bu dizi 2009 Kore yapımıdır. Jan Di’ye, zengin zümrenin gittiği bir lise olan Shin Hwa’da, Joon Pyo tarafından zorbalık yapılır. Joon Pyo, okulun dört en zengin ve en yakışıklı erkeğinden oluşan F4’ün lideridir. Zamanla Jan Di’den hoşlanmaya başlar ama Jan Di’nin gönlü de kendisinin en yakın arkadaşındadır.

15. Neoui Moksoriga Deullyeo (I Hear Your Voice) IMDb 8.4

Neoui-Moksoriga-Deullye
I Hear Your Voice, aklına gelen her şeyi söyleyen patavatsız Jang Hye Sung’ın hikayesini anlatıyor. Jang Hye Sung, insanların iç sesini duyabilen Park Soo Ha ile birlikte bir katile karşı savaşmaya başlar. 2013 yapımı ve 1 sezondan oluşan dizinin 18 bölümü var.

16. 49 Days IMDb 8.2

49-Days
Jin Hyun Shin isteyebileceği her şeye sahip bir kadındır. Onu seven bir aile, yakın dostlar ve ona kendisine sadık bir nişanlı. Bir gün ani bir araba kazasıyla komaya girer. Scheduler isimli bir ölüm meleği ona hayata dönmek için ikinci bir fırsat verir. Yalnız bunun için kendisinin ardından saf göz yaşı döken 3 kişi bulması gerekmektedir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>