Bu Kış Size Soğuğu Unutturacak 10 Harika Kış Festivali

September 19, 2017

Buz sarayları, ateş çemberleri ve Ren geyiği yarışlarıyla dolu, sizlere kışın soğuğunu unutturacak kış festivallerini sizler için araştırdık.

Saranac Lake Kış Karnavalı-New York, ABD


1897’den beri düzenlenen Saranac Lake Kış Karnavalı, “Buz  Sarayı”yla adından söz ettiriyor. Spor karşılaşmaları, performanslar, geçit törenleri ve havai fişek gösterileriyle dopdolu bir program sunan festival, 3-12 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Kaçırmayın!

Quebec Kış Karnavalı-Quebec, Kanad


Soğuk havasıyla ünlü Kanada’nın dünyanın en büyük kış festivallerinden birine ev sahipliği yapması elbette şaşırtıcı değil! Festivalin sevimli maskotu kardan adam Bonhomme, 20 Şubat 2017’ye kadar Quebec Kış Karnavalı’nda sizleri bekliyor. Kar banyosu, kardan heykel yapımı, kano ve kızak yarışları da karnavalda mutlaka denemeniz gerekenlerden.

Harbin Buz Festivali-Harbin, Çin


Dünyanın en geniş kapsamlı kış festivali olarak kabul edilen Harbin Buz Festivali, kar ve buzdan inşa edilmiş dört farklı tema park üzerine kurulu. 25 Şubat’a kadar devam eden festivale giderken en sıcak giysilerinizi giymeyi unutmayın!

Sapporo Kar Festivali-Sapporo, Japonya


Harbin’e birkaç saat uzaklıkta bulunan Sapporo’da düzenlenen Kar Festivali 6-12 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. 1972 yılında Kış Olimpiyatları’nı ağırlayan şehir, bugünlerde festival boyunca milyonlarca turist çekiyor. Odori Park, Tsudome ve Susukino Buz Dünyası, festivalin en ilgi çeken bölümleri.

Khövsgöl Gölü Buz Festivali-Khövsgöl, Moğolistan


Moğolistan’da buz festivalleri o kadar çok seviliyor ki, tam üç tane birden düzenleniyor. Kazak avcıların yeteneklerini sergiledikleri Golden Eagle Festival ve Gobi Çölü’nde düzenlenen, geleneksel şarkılar ve danslar eşliğinde deve yarışlarına sahne olan Thousand Camel Festival de çok ilgi çekiyor ama en popülerleri Khövsgöl Gölü Buz Festivali. Kış aylarında donan göl üzerinde düzenlenen festival boyunca buz güreşleri, kızaklı at yarışları ve buz pateni gösterileri de sahneleniyor.

Anchorage Fur Rendezvous Kış Festivali, Alaska, ABD


Alaskalılar kuşkusuz karda hareketin uzmanları. Ev sahipliği yaptıkları kış festivali de leaf-blower hockey ve yukigassen gibi bu hünerlerini sergileyebilecekleri etkinlikleri içeriyor. 24 Şubat-5 Mart tarihleri arasında düzenlenen festival Anchorage Fur Rendezvous Kış Festivali, zaman zaman çekişmeli oyunlara sahne oluyor.

Up Helly Aa, Shetland Adaları, İskoçya


Kış festivalleri her zaman buzla alakalı olmak zorunda değil, bazen tam tersi üzerine de kurgulanabiliyor. Bunun en iyi örneği; The Up Helly Aa,geleneksel Viking ateş festivali. İskoçya’nın Shetland Adaları’nda bulunan Lerwick’te her yıl düzenlenen festivalin kökleri 19. yüzyıla dayanıyor. Ocak ayının son Salı günü düzenlenen festival, bu sene 31 Ocak’a denk geliyor.

Jokkmokk Kış Pazarı– Jokkmokk, İsveç


Kuzey Avrupa’nın en büyük kış pazarı, Jokkmokk’ta bulunuyor. Tarihi 400 yıl öncesine dayanan pazar, Ren geyiği çobanlığı yapan Samiler tarafından başlatılmış. Pazar şimdilerde bir alışveriş yerinden çok festival alanını andırıyor. Pazarın geniş alanı kış boyunca geleneksel Sami müziği ve dansları eşliğinde köpek ve geyik yarışlarına sahne oluyor.

Reykjavík Kış Işıkları Festivali-Reykjavík, İzlanda


İzlanda’nın başkenti hava karardığında Işık Festivali‘yle aydınlanıyor. 2-5 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festival boyunca Hallgrímskirkja Kilisesi gibi mimari harikalar daha da etkileyici gözüküyor.

Lux Helsinki – Helsinki, Finlandiya


Işıkların dans ettiği Lux Helsinki festivalinde güneş battıktan sonra Finlandiya’nın başkentinde yeniden güneşin doğğduğunu hissedeceksiniz. Etkinlik, şehir merkezi çevresinde 13 noktada 17 ışıklandırma sisteminden oluşuyor. Bu 13 noktada çok farklı şovlar ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>