2017’de Başlayıp Aklımızı Başımızdan Alan En İyi 17 Yabancı Dizi

December 11, 2017

Koskoca bir yıl biterken geriye dönüp bu yıl neler izlemişiz diye baktığımızda karşımıza birçok kaliteli dizi çıkıyor. Ancak her konuda olduğu gibi dizilerde de zevkler oldukça farklılaştığı için 2017’nin enleri listesini yapmak oldukça zor. IMDb puanlarını ve tüm yıl ne kadar konuşulduklarını dikkate alarak 2017’de yayınlanan ve çok sevilen 17 diziyi listeledik…

1. The Punisher (8.9)

punisher
Netflix ve Marvel ortak yapımı olan ve antikahraman Frank Castle’ın hayatının anlatıldığı The Punisher (İnfazcı) 17 Kasım’da yayınlandı. Yayınlandığı andan itibaren birçok kişi tarafından izlendi ve çok sevildi. Adaletsizliklerin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için suçluları avlamaya başlayan Frank’i canlandıran Jon Bernthal’ı ise The Walking Dead dizisinde canlandırdığı Shane Walsh karakteriyle hatırlayabilirsiniz.

2. Dark (8.8)

Dark Season 1
1 Aralık 2017’de yayınlanan dizi Almanya’nın ilk Netflix dizisi olma özelliğini taşıyor. Almanca dizi kaybolan bir çocuğun ardından kasabada yaşanan gizemli olayları anlatıyor. Dizinin yaratıcı ise Who Am I filmiyle bilinen Baran bo Odar. Çok yeni olmasına rağmen çok iyi tepkiler alan Dark 2017’nin en beğenilen dizilerinden olmayı başardı.

3. Mindhunter (8.7)

mindhunter
John Dougles’ın Mind Hunter adlı kitabından uyarlanan dizi 1970’lerde Amerika’da yaşayan ve FBI’da arabuluculuk yapan Holden Ford ve psikoloji biriminde çalışan Bill Tench’in üzerinden ilerliyor. “Bu adamların nasıl düşündüğünü bilemezsek, onları nasıl durduracağız?” fikriyle yola çıkan iki ajan Amerika’da ün salmış katillerle görüşüyor ve onları bu suçlara iten sebepleri araştırıyorlar. Tüm seri katillerin hikayelerinin gerçek olması ise diziye bambaşka bir hava katıyor. Dizinin ilk iki bölümünü ise David Fincher yönetti.

4. Big Little Lies (8.6)

big-little-lies
Avustralyalı yazar Liane Moriary’nin romanından uyarlanan Big Little Lies yaşanan bir cinayetin etrafında dönüyor. Dizi konusu bakımından kriminal görünse de kadına şiddeti ve istismarı konu alan bir dram dizisi daha çok. Oyuncu kadrosunda ise Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Alexander Skarsgard ve Shailene Woodley gibi başarılı isimler var.

5. The Handmaid’s Tale (8.6)


Margaret Atwood’un romanından uyarlanan Handmaid’s Tale bir ataerkil, totaliter ve kurgusal bir yerde bir distopyada geçiyor. ABD’deki bu distopik rejim değişikliğinde kadınlar adeta birer hizmetçi ve devletin malı olarak görülüyor. “Hizmetçi” adı verilen bu kadınlar çeşitli evlere dağıtılıyor ve bu evlerde kumandanlardan hamile kalmaları ve devlet için çocuk doğurmaları bekleniyor. Offred karakteri üzerinden anlatılan bu kadınlar ve sistem aslında çok güçlü eleştiriler ve mesajlar veren bir hikaye. Birçok ödül alan dizi 2017’de en çok iz bırakanlardan biri.

6. Twin Peaks (8.6)

twin-peaks
Twin Peaks, 1990’lı yıllarda ekrana gelmiş ve o dönemde birçok ödül almış başarılı bir film. Yıllar sonra ise David Lynch yönetmenliğinde tekrar çekilmeye başlandı. 25 yılına ardından kaldığı yerden devam eden dizi, genç bir kızın ölümünün ardından kasabaya gönderilen FBI ajanı Dale Cooper’ın yaşadıklarını anlatacak. Dale Cooper’ı ise 25 yıl önce olduğu gibi Kyle MacLachlan canlandıracak.

7. Taboo (8.6)

taboo
2017’nin başında Ocak ayında vizyona giren Taboo, babasının ölüm haberinin ardından İngiltere’ye giden James Delaney’in kız kardeşi ve kız kardeşinin kocasıyla olan mücadelelerinin yanı sıra babasının zehirlendiğini öğrenmesiyle haberdar olduğu düşmanlarıyla savaşını anlatıyor. James Delaney’i ise Tom Hardy canlandırıyor.

8. Legion (8.5)


Çocukluğunda şizofreni teşhisi konan David Haller (kod adıyla Legion)’ın hayatı hastanelerde geçiyor. Marvel evreninin bir parçası olan ve bir çizgi roman uyarlaması olan bu hikayede mutantlar ve mutantların direnişi anlatılıyor. Legion‘ın 30’lu yaşlarına geldiğinde hastanede Syd ile tanışıyor ve hayatı değişiyor. Kontrol edemediği güçleri sayesinde Syd ile birlikte hastaneden kurtulmayı başarıyor ve asıl hikaye ise bundan sonra başlıyor.

9. 13 Reasons Why (8.4)

13-reasons-why
Bir kitap uyarlaması olan dizide liseli bir genç kız olan Hannah’ın yaşadığı ve onu intihara sürükleyen olaylar 13 bölümde ve genç kızın ölmeden önce kaydettiği kasetlerle anlatılıyor. Bu kasetler ölümüne sebep olan 13 kişiyi dolaşıyor. Son olarak Clay’e ulaşan 13 kaseti Clay ile birlikte seyirci de dinliyor. Aslında ne kadar küçük şeylerin ve zorbalığın insanları intihara sürükleyebileceği anlatılıyor dizide. Yayınlandığı andan itibaren çok konuşulan ve beğenilen dizide esas kız Hannah’yı, Katherine Langford; Clay’i Dylan Minnette canlandırıyor.

10. Ozark (8.4)

ozark
Bir Netflix yapımı olan Ozark, ünlü bir finans danışmanı olan Marty Byrde’nin uyuşturucu karteliyle anlaşmazlık yaşaması sebebiyle ailesiyle birlikte Ozark’a taşınmasını anlatıyor. Tabii ki asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Suç, dram ve gerilim türlerindeki dizinin başrollerinde Jason Bateman ve Laura Linney yer alıyor.

11. Genius (8.4)

genius
Her sezon başka bir dahiyi konu edinecek olan dizide ilk sezon Albert Einstein’ın hayatına yer veriliyor. Öğretim görevlisi olmayı başaramayan dahinin evrenin ve atomun sırlarını nasıl ortaya çıkardığı anlatılıyor. Genius 2. sezonda ise Pablo Picasso’nun hayatını ele alacak.

12. The Deuce (8.2)

deuce
1970’lerin Amerika’sında geçen dizi gayrimenkul, finans, televizyon sektörleriyle birlikte porno sektörünün de nasıl bir yükselişe geçtiği anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise James Franco ve Maggie Gyllenhaal yer alıyor.

13. American Gods (8.1)

american-gods
30 Nisan’da izleyiciyle buluşan American Gods, Neil Gaiman’ın aynı isimli kitabının uyarlaması aslında. Dizi 3 yıl boyunca hapiste olan ve karısının ölümü nedeniyle erken tahliye edilen Shadow Moon’un yaşadıklarını anlatıyor. Hem fantastik hem dram türlerindeki dizinin başrollerinde Ian McShane ve Ricky Whittle yer alıyor.

14. The Sinner (8.1)

the-sinner
Zor bir çocukluk geçiren Cora’nın küçük bir çocuğu ve mutlu bir evliliği vardır. Bir gün ailesiyle gittiği göl kıyısında önce kendine zarar vermek ister. Ardından birini öldürür ve asıl hikaye de burada başlar. Aslında her şey ortada iken Başkomiser Harry Ambrose, olayın araştırılmasını ister ve Cora’nın bir şeyler gizlediğini düşünür. Gerçek hiç de göründüğü gibi değildir.

15. GLOW (8.0)

glow
G.L.O.W. yani Gorgeous Ladies of Wrestling ( Güreşin Güzel Kadınları), oyunculuk yapmaya çalışan Ruth karakterinin star olma uğruna GLOW adlı kadın güreş şovuna başvurmasını ve oradaki kadınların hikayelerini, mücadelelerini konu alıyor.

16. Alias Grace (8.0)

alias-grace
Dizi, Handmaid’s Tale dizisinin uyarlandığı aynı isimli kitabın yazarı olan Margaret Atwood’un bir başka kitabı olan Alias Grace adlı kitabın uyarlaması. Kitap ise 1800’lerde ailesiyle Kanada’ya göçen Grace Marks’ın evinde hizmetçi olarak çalıştığı ev sahibini öldürmekle suçlanmasını konu alan gerçek bir hikayeye dayanıyor aslında. Dizi 6 bölümden oluşuyor ve başrolünde Sarah Gadon yer alıyor.

17. Riverdale (7.8)

riverdale
Bir çizgi roman uyarlaması olan Riverdale, insanların kendi halinde yaşadığı küçük bir kasaba gibi görünmektedir. Ancak 4 Temmuz’da kasabada bulunan bir cesetle her şey değişecektir. Tüm kasabayı huzursuz eden bu olayın ardından birçok gerçek ortaya çıkacaktır.

1 Yorum

  1. starM

    December 13, 2017 at 10:25 am

    hepsi iyide ben ilk sırada star trek discovery dizisini bekliyordum

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>