Bedenlerine Dair Gerçek Dışı Algıyı Değiştirmek İçin Kamera Karşısına Geçen Kadınlar

September 19, 2017

Birçok kadın aynanın karşısına geçtiğinde kendisini olduğu gibi kabullenmek yerine kusursuz olduğunu düşündükleri başka insanların bedenlerini aklına getiriyor ve kendisinin yeterince güzel olmadığını düşünüyor. Tabi bu düşünce günümüz moda ve güzellik endüstrisinin dayatmaları sonucu oluşmakta.

Fotoğrafçı Emily Lauren Dick, vücuduyla barışamamış milyonlarca kadını görünür kılmaya çalıştığı bir projeye imza atmış. Bu çalışmadan bazı kareleri sizinle paylaşmak istedik.

Sanatçı Emily Lauren Dick, “Ortalama Kadın: Vücudunuzu Sevme Kılavuzu” isimli kitap için, 80 kadını iç çamaşırlarıyla fotoğraflamış.

beden 1

Emily, bunun bir fotoğrafçılık kitabı olmadığını özellikle belirtiyor. Kafamızdaki ideal beden imajına dair ilginç bilgilere de yer veren kitabı, “Kendine güveni ve kendini kabullenmeyi öğreten bir kılavuz, bir ses, yaratıcı bir araç.” olarak nitelendiriyor.

beden 2

Fotoğraflar ise, hiçbir dijital düzeltmenin olmadığını da dikkate aldığımızda, ana mesajı gayet açık bir şekilde veriyor.

beden 3

Kadın vücuduna dair gerçek dışı normları, ancak kadınların kendi bedenlerini sevmesi ortadan kaldırabilir. Bu yüzden Emily Lauren Dick’in çabası, dünyadaki pek çok kadın için çok anlamlı.

beden 4

Emily Lauren Dick, projenin amacını şu sözlerle anlatıyor: “Kadınların neyi ‘geliştirmesi’ gerektiği üzerine odaklanmak yerine, olduğumuz gibi güzel olduğumuzu kanıtlamak istedim.”

beden 5

Projenin bir kitap olarak basılıp hayata geçirilmesi içinse, Kickstarter’da kampanya başlatıldı ve kitap yayınlandı.

beden 6

Sanatçının eserlerinden bazı fotoğraflar…

1.

bedeb 8

2.

beden 7

3.

beden 9

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>