Hobi Olarak Başladığı Projeyle Doğum Kontrolünde Devrim Yapan İsveçli Fizikçi

August 8, 2017

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, kadınların doğurganlık ve doğum kontrolü ihtiyaçları konusunda çok da yeni teknikler geliştirilemiyor. Ancak BBC Türkçe’nin haberine göre, Nükleer fizikçi Elina Berglund Scherwitzl, kendi deneyiminden yola çıkarak tüm kadınların işine yarayan ve bu kısır döngüye son veren bir sistem geliştirdi. Scherwitzl’in bu çalışması ayrıca, ne kadar bilim kadını yetişirse, kadınların ihtiyaçlarıyla ilgili o kadar fazla çözüm üretileceğinin de çok güzel bir örneği…

Higgs bozonunu keşfeden ekipte çalışan İsveçli fizikçi Elina Berglund Scherwitzl, anne olmaya hazır olmadan önce hormonal doğum kontrol haplarını kullanmaktan yorulmuştu.

_97207538_img_9532

Hobi olarak bu işe kafa yormaya başlayan ve alternatif bir doğum kontrol yöntemi bulmak isteyen fizikçi, veri işleme kabiliyetini devreye soktu.

elina-berglund

Scherwitzl süreci “Etkili ve doğal bir yöntem arayışımda, doğurgan olup olmadığınızı vücut ısınızdan anlayabileceğinizi keşfettim ve bu benim için gerçek bir ilham oldu” diye anlatıyor.

_97140510_gettyimages-507422974

Fizikçi Scherwitzl, karmaşık matematik ve veri analizi kullanarak, ne zaman yumurtlayacağını tam olarak bilen bir algoritma geliştirmeye başladı.

_97138771_nc-product-landscape-2

Böylece benzer “ritim” veya doğal planlama yöntemlerinden daha kesin bir şekilde cinsel ilişki sırasında koruması gereken günleri belirlemeyi başardı.

Natural-Cycles-product

Kendisi gibi fizikçi olan eşi Raoul Scherwitzl ile bu amaç doğrultusunda Natural Cycles isimli şirketi kurdular ve bir akıllı telefon uygulaması çıkarttılar.

img_8202

Bu uygulama, kadınların kendi vücut ısılarına dair verileri toplayarak ve adet döngülerini yakından izleyerek, doğurganlık ve doğum kontrolü ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oluyor.

elinaberglund-elinaberglund

Birkaç tıbbi deneyden sonra uygulamaları Şubat 2017’de ilk kez tıp otoriteleri tarafından doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasına onay verilen ilk teknolojik araç oldu.

Natural-Cycles-2

2014’te piyasa sürülen uygulamanın, aylık ya da yıllık abonelik ücreti ödeyen 300 bin kullanıcısı var. İngiltere’deki yıllık kullanım ücreti termometre dahil 50 sterlin (230 TL)

4442eb06a29c9511eace77ec8509428b

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>