İnternet Üzerinden Yayınlanan 8 Elektronik Edebiyat Dergisi

April 21, 2017

Dergi yayıncılığı, her şeyden önce mutlak heyecana ve sevgiye ihtiyaç duyar. Sonrası maddi olarak yürütmenin sağlanmasıdır. Bu üç temel üzerinde ilerleyen işlerin ömürleri dönemine bağlı olarak farklılıklar gösterse de, bir zamanlar var olduklarını bilmek oldukça güzeldir.

Bir derginin giyinip kuşanmasıyla birlikte okuruna ulaşması, kendi içerisinde çeşitli sıkıntılar barındırır. Zorluklara direnmek çoğu zaman ise mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’de birçok dergi ne yazık ki kapanmak zorunda kalmıştır. Bazı dergiler ise sadece internet üzerinden elektronik olarak yayımlanlaktadır.

Hem e-dergi hem de basılı olarak yayınlanan bazı elektronik dergileri derledik.

Dergilerin kapanmak zorunda kalmadığı bir yazın dünyası umuduyla…

1. Parşömen Sanal Fanzin

111

Parşömen Fanzin, oldukça zengin bir kategoriye sahip. Öyküler, şiirler ve söyleşilerle düzenli olarak güncellenen içerik yapısı; bir edebiyat dergisinde olması gereken pek çok metin sunumunu nitelikli bir şekilde karşılıyor.

2. Kirpi Edebiyat ve Düşün Dergisi

sss

Dolu dolu içeriğiyle yayın hayatını sürdüren Kirpi, başarılı ve düzenli bir ilerleyişle kendini yenilemeye ve edebiyat için daha nitelikli işler üretmeye devam ediyor.

3. Ayı Dergi

1

Basılı olarak yayınlanan Ayı Dergi, elektronik olarak da yayınlanıyor. Dergideki içerikler dijital ortamda da okuyucuyla güncel olarak paylaşılıyor ve bu sayede kendi doğal arşivini oluşturmuş oluyor.

4. Aşiyan

aşiyan

Aşiyan da basılı olarak yayınlanan, ancak dijital ortamdaki paylaşımlarıyla düzenli olarak güncellenen bir edebiyat dergisi. Nitelikli içeriğiyle ne zaman isterseniz ulaşabileceğiniz pek çok metin ve dökümana sahip.

5. Kaybolan Defterler

defterler

Her yeni sayıda kendini ve içeriğini yenileyerek güncellenen Kaybolan Defterler, oldukça başarılı bir ilerleyişe sahip. Her kategorisi kendi içerisinde dolu dolu ve bir hayli başarılı.

6. Ne Okuyorum?

ne okuyorum

Ne Okuyorum?, zengin içeriğiyle düzenli olarak yenilenen bir e-dergi sayfası. Çeşitli kategorilerle ilerleyen yayın anlayışı, takipçilerinin mutlululukla okuma yapabilecekleri bir akışa sahip.

7. Evvel Fanzin

65

Oldukça dolu arşiviyle yayın hayatına devam eden Evvel Fanzin, ihtiyaç halinde ulaşabileceğiniz birçok dökümana da sahip.

8. Algodón Edebiyat

236

Algodón Edebiyat, kişisel bir edebiyat blogu. Ancak içerik açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. Düzenli olarak yayınlanan söyleşileriyle edebiyata kattıkları ise bir hayli ilgi çekici.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>