Elazığ’da Bulunan, Pisa Kulesi’nden Daha Eğik Bir Açıya Sahip Harput Ulu Camii Minaresi

September 6, 2017

Turizmde reklam, tarihi eserlerini tanıtabilmek çok önemlidir. Tüm dünya Pisa kulesinin eğik olduğunu bilirken Elazığ’da yer alan Harput Camii’nin eğik minaresi Türkiye’de yaşayanların çoğunluğu dahil olmak üzere çok fazla insan tarafından bilinmiyor. Mesela İtalya’nın Roma şehrinde çok methedilen İspanyol Merdivenlerini gördükten sonra memleketimizde yer alan şaheserleri dünyaya tanıtmakta ne kadar başarısız olduğumuzu fark ediyoruz.

Halen ibadete açık olan caminin minaresi hafif sağ tarafa eğik konumdadır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre, minarenin Pisa Kulesi’nden daha eğik bir açıyla temellendirildiği tespit edilmiştir. Bu tarihi camiimizden kareleri sizinle paylaşmak istedik.

Pisa Kulesi’nden daha eğik bir açıyla temellendirildiği tespit edilen Harput Ulu Camii, Artuklu Hükümdari Fahrettin Karaaslan tarafından 1156–1157 yıllarında günümüzde Elazığ ili sınırı içindeki Harput’ta yaptırılmıştır.

harput 9

Bu sıra dışı yapının mimarı bilinmemektedir.

harput 13

Farklı dönemlerde eklemelere maruz kalan camiinin minare ve çevresi daha önceki bir tarihte yapılmış, 12.yy.’da harim bölümü eklenmiştir. Bugüne kadar pek çok onarım geçiren yapı son olarak 2000’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

harput 15

Yapının önemi Anadolu’daki en erken tarihli camilerden biri olmasıdır.

harput 11

2000 metrekarelik bir sahayı kaplayan yapı, çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla inşa edilmiştir. Bazı bölümlerde kesme taş, duvarlarda moloz taş destek, örtü sistemi ve minaresinde tuğla kullanımı görülmektedir.

harput 16

Camiiye giriş iki kapıyla sağlanır. Bu kapılardan birinin üzerinde beyaz mermerden yapılmış bir kitabe yer alır ve bu kitabede kufi hattan nesih yazıya geçişin ilk örneği görülmektedir.

harput 17

Bugün halen ibadete açık olan caminin minberi ahşap oymacılık sanatının en önemli örneğini sergilemektedir.

harput 21

Minber abanoz ağacından yapılmıştır. Sanatkarı Kazvinli İsmail oğlu Ebu Said’dir. Caminin bu en önemli parçası Harput Kurşunlu Camii’sine taşınmıştır.

harput 17

Bu yapının ayırıcı özelliği iç avluda bulunan ve eyvan hissi veren iki bölümün varoluşudur. İç avluda bir de minare yer almaktadır. Minare tamamen tuğladan yapılmış olup, farklı örgü biçimlerinin kullanılmasıyla süslenmiştir.

harput 19

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>