Ekim Devrimi’nin 100. Yılında Açılan Zaman Kapsüllerinden Çıkan Günümüze Dair Notlar

November 9, 2017

Yeryüzündeki politik dengelerden bir tanesi de Ekim Devrimi’yle birlikte yeniden değişmişti. Bu önemli süreçte, tarihsel olarak gelişen ve dönüşen yönetim şekilleri, dünya ülkeleri için pek çok yeni gelişmeyi de beraberinde getiriyordu. Rusya’da başarıyla sonuçlanan ve uzun yıllar boyunca sosyal hayatın içerisinde halklarla birlikte büyüyen Ekim Devrimi, o yıllardan günümüze kalması umuduyla pek çok girişime de imza atmıştı. Bilimsel ve diğer yaşamsal çalışmaların yanı sıra bir takım romantik durumlar da söz konusu girişimlerin bir parçasıydı. Gelecek kuşaklar için ülkenin pek çok yerine gönderilerek saklanan zaman kapsülleri de güzel bir örnek olarak varlık göstermişti.

Nihayet 100. yılına ulaşan Ekim Devrimi’ye birlikte açılan zaman kapsülleri, o yıllardan günümüze gönderilen dilekleri ve düşünceleri kapsıyor. Büyük çoğunluğunu öğrencilerin kaleme aldığı notları derledik.

Sovyetler Birliği yönetimi, Ekim Devrimi’nin 50. yılına özel olarak 1967 yılında ülkenin çeşitli yerlerine devrimin 100. yılında açılmak üzere zaman kapsülleri gönderir.

1

Sovyet halkından pek çok kişinin kaleme aldığı kısa metinler söz konusu kapsüllerde muhafaza edilerek yıllarca saklanır.

2

Karadeniz’e bırakılan zaman kapsüllerinden bir tanesi geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıkarılır ve içinden geleceğe bırakılmış oldukça ilginç notlar çıkar.

2

Olga Şvidkova isimli beşinci sınıf öğrencisinin geleceğe bıraktığı not şöyle: “Dondurmayı bedava yiyebileceğimiz, sinemaya bedava gideceğimiz, ödevlerimizin makinelerle yapılacağı, robotların sabırlı öğretmenlerimiz olacağı bir komünizm dönemi hayal ediyoruz”

2

Olga Pupko öğrencinin notu ise şu şekilde: “Sizi kıskanıyorum, çünkü böyle harika bir ülkenin 100. yıldönümünü kutladığı bir zamanda yaşıyorsunuz. Uzay yolculuğuna çoktan tanıklık etmiş, başka bir gezegende yaşıyor olacaksınız. Ancak Dünya’yı unutmayın. Sizin yaşadığınız dönemde muhtemelen ölümsüzlük konusu da çözüme kavuşmuş olabilir”

666

Yuri Levitan adlı ünlü radyo spikerinin notunda ise şu satırlar kaleme alınmış: “Sevgili yoldaşlar, torunlarımız. Bizleri iyi bir sözle anın. Sizlerin barış, iyilik ve komünizm bayrağını gururla taşıyacağınızı ve başka nesillerin güvenli ellerine devredeceğinize inanıyoruz”

TASS_998802_468

İnsan ilişkileri üzerine düşünen dokuzuncu sınıf öğrencisi Yury Zambrovsky, bu konu hakkında şunları not düşmüş: “50 yıl içinde bir arada yaşama sistemi daha iyiye gidecek ve insanlar ilişkilerinde daha hassas ve nazik olacak.”

96374

Kapsüllerde saklanan mektupların büyük bir çoğunluğu, “Sevgili torunlarımız, komünizmle yaşadığınız için çok şanslısınız. Ay’a gidin. Geleceğinizin temellerini atanlar bizdik” notuyla başlıyor.

image11_12

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>