Eğitime İlgi Duyan Herkese İlham Verecek 5 Mükemmel TED Konuşması

July 20, 2017

TED (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) konuşmaları 1984 yılında başlayarak her geçen yıl büyümeye devam eden 18 dakikalık sunumlardan oluşan olağanüstü bir konferans. Bu listemizde “Eğitim” konusunda yaptıkları konuşmalar ile bizlere ilham olan 5 kişiyi ve konuşmalarını bir araya getirdik. Eğitime ilgi duyuyorsanız bu konuşmaları dinlemeli ve sizde uyandıracağı duyguları harekete geçirmelisiniz.

Not – Videoları Türkçe altyazılı izlemek için sağ alt köşedeki altyazı butonuna basmanız yeterli.

1. Bill Gates – Öğretmenlerin gerçek geri bildirime ihtiyaçları var.


Bill Gates; “Maalesef bir grup insan var ki neredeyse hiç sistematik geri bildirim almıyor ve işlerini daha iyi yapabilmeleri için onlara yardımcı olacak kimse yok ve dünyadaki en önemli işlerden birisine sahipler! Öğretmenler…” . Eğitim sisteminin çöktüğünün ve yeniliklere ihtiyaç duyduğumuz bu anlarda dünyanın en önemli bir mesleklerinden birisini icra eden öğretmenlere ve de çocuklarının iyi bir eğitim almalarını isteyen ailelere ilham veren konuşmasına başlıyor.

2. Ken Robinson – Okul yaratıcılığı öldürür mü?


Ken Robinson, bir resim dersinde Tanrı’nın resmini çizen bir öğrenci ile öğretmeni arasında geçen kısa bir hikaye ile başlıyor konuşmasına. Okuldaki eğitim sisteminin inanılmaz yeteneklere sahip çocukları(bizleri) alıp nasıl yaratıcılıklarını kısıtladığımıza dair ilham veren konuşmasını dinlemek için sizleri bekliyor.

3. Chimamanda Ngozi Adichie – Tek bir hikayenin tehlikesi


Chimamanda, kendisini bir hikaye anlatıcısı olarak tanımlıyor. İyi bir hikaye anlatıcısı olarak, hikayelerin ne kadar etkileyici ve bir o kadar da tehlikeli olabileceğini bizlere inanılmaz bir anlatım ile sunuyor. Hikaye anlatmayı istiyorsanız ve henüz Chimamanda’nın ilham veren konuşmasını izlemediyseniz, hikaye anlatmanın büyüleyici dünyasına girmemişsiniz demektir.

4. John Green – Nerdler için her şeyi online öğrenme rehberi


John, “…hepimiz kağıda yazdığımız şeylerin, içinde yaşadığımız gerçek dünyayı değiştirebileceğine inanmak isteriz.” ile başladığı konuşması ile hikayelerin, romanların ve bizlerin dünyayı yaptıklarımız ile nasıl değiştirdiğimize dair ilham veren bir konuşma.

5. Bernie Dunlap – Yaşam boyu öğrenen


Dunlap, bizlere tüm hayatını öğrenmeye adayan, göçmen olarak geldiği Amerika’nın Güney Koralina’sında yükselen ırkçılığa karşı gerçekleştirdiği ilham verici çözümleri ve yaşamının sonuna kadar öğrenmeyi ve öğretmeyi hayatının merkezine koyan Teszler’ın inanılmaz hikayesini paylaşıyor. Bu konuşma ile öğrenmenin yaşının olmadığını ve yaşam boyu öğrenmenin gücünü fark edeceğiz.

Eğitmen Panda Kimdir?

Eğitmen Panda, kurumlara 3. nesil öğrenme deneyimleri tasarlayan, uygulayan ve eğitim organizasyonlarında destek olan hibrit bir eğitim ajansıdır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>