2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde Ödüle Layık Görülen Ece Temelkuran

November 2, 2017

Edebiyat metinlerine verilen ödüller, başta yazar olmak üzere yazarın yazın yolculuğuna katkı sağlaması açısından önemlidir. Motivasyon meselesi, özellikle üretim süreçlerinde pek çok yazar için dayanak olabilmektedir. Dikkate değer olduğunu bilmek ve okunduğuna inanmak bir yazarın temel ihtiyaçları arasında da gösterilebilir. Çünkü zamanı anlatan yazar, kişisel dünyasından da büyük oranda katkı sunduğu metinlerinde insanlara seslenmekte, kendi sesini yeni baştan var etmenin gayreti içerisine girmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman ödüller, oldukça kıymetli bir yerde durmaktadır.

Bizim edebiyatımız için de önemli bir yerde duran Ece Temelkuran, söz konusu ödüllerden bir tanesinin sahibi oldu.

Çağdaş Türk edebiyatının en üretken yazarları arasında yer alan Ece Temelkuran, 2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali kapsamında verilen ödüllerden birinin sahibi oldu.

2

Temelkuran, “Düğümlere Üfleyen Kadınlar” isimli kitabının İngilizce çevirisi “Women Who Blow on Knots” ile birlikte İlk Kitap Ödülü’ne layık görüldü.

2

Yazar, bu önemli ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada okurlarına teşekkür ederek şunları söyledi:

ecetemelkuran-arakatsanat-e1500716155816

“Hayatımın en zor zamanlarından hayatta kalabilmek için yazdığım hikayenin birçok kişiye ilham kaynağı olmasını ve böyle bir ödülün verilmesinden dolayı çok heyecanlıyım. Çevirmen Alex Dawe’ye, editörüm Penny Thomas’a ve Parthian Books’tan Richard Davies’e teşekkür etmek istiyorum. Ve Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’ne Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın deli yolculuğuna katılmayı seçen tüm okuyuculara çok teşekkürler”

Dört kadının yalnızca tek bir adamı öldürebilmek uğruna Tunus’tan Lübnan’a yaptıkları yolculuk etrafında gelişen roman, ilk olarak 2013 yılında yayımlanmıştı.

kapak_2

Temelkuran’ın eseri, 50 roman arasından seçildi ve bu yılın en iyisi olarak değerlendirildi.

Ece_Interview_pic_1

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>