Dünyada 100 Kişide Görülen Düzensiz Saç Kökü Sendromuna Sahip 7 Yaşındaki Küçük Kız

August 10, 2017

Avustralya’nın Melbourne şehrinde tüm yaşıtları gibi normal doğan ve sonrasında saçlarıyla farklı bir görünüme kavuşan Shilah’ın hikayesinden bahsetmek istiyoruz sizlere. 3 aylıkken ise bu normallik hem anormal hem de epey tatlı bir farklılığa yelken açmış.

Shilah ilk doğduğunda ortada herhangi bir problem yoktu. Ta ki 3 aylıkken kafasında çıkan ve uzamaya başlayan garip sarı saçlara kadar.

7

Saçları hızla uzayan ve sarılaşan Shilay ilk zamanlarda bu duruma alışmakta epey zorlandı. Ailesi tarafından doktora götürülen Shilah’ın araştırmalar sonucunda bu saçlarının artık bir açıklaması vardı, “Düzensiz saç kökü sendromu”…

3

Arkadaşları tarafından farklı karşılanması onda tedirginlik yaratsa da bir süre sonra ailesinin tıpkı bir Unicorn’a benzediğini ve değerli olduğunu söylemesiyle Shilah saçlarıyla tekrar barıştı.

8

Shilah’ın annesi Celeste Calvert her sabah özel bir karışımı saçlarına sürdüğünü ve 20 dakika boyunca hafifçe taradığını söylüyor. Babası ise saçlarını Shilah’ın sevdiği şekilde kabarması için bir süre kurutuyor.

4

Avustralyalı ailenin geçen yıla kadar “Düzensiz Saç Kökü Sendromu” hakkında bir bilgisi yoktu. Fakat artık bu konuda fazlaca bilgi sahibiler ve diğer insanları da bu konuda bilgilendirmek istiyorlar.

9

Bunu yapmak için de sosyal medyanın önemli bir kaynak olduğuna inanıyorlar. Bu sebeple Instagram’da Shilah’ın fotoğraflarını sıkça paylaşıp konu hakkında açıklayıcı bilgiler yazıyorlar.

6

Ulusal Sağlık Örgütü’ne göre ise bu “Düzensiz Saç Kökü Sendromu” sarı saçlı insanlarda daha fazla görünüyor. Tam olarak ispatlanmasa da uzmanlar bu saç kökünün oluşumunda sarı saçlı insanların gensel bir özelliğinin etkisi olduğuna inanıyorlar.

5

Bu tatlı dostumuza minnoşluğuna minnoşluk katan saçlarıyla sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz…

2
Kaynak –1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>