Hollywood’un Eskimeyen Yüzü Dustin Hoffman’ı İzleyebileceğiniz 10 Muhteşem Film

December 27, 2016

Onu çoğumuz “Rain Man”deki insanüstü performansıyla tanıdık, sevdik. 1937, California doğumlu olan Hoffman, Columbia Pictures’a eşya sağlayan bir babanın oğlu. Sanıyoruz ki film stüdyolarıyla tanışıklığı da bu sayede başlamıştır.

Boyu 1.67 m olan aktör, bu özelliğiyle bize diğer bir minyon yakışıklı olan Al Pacino’yu anımsattı. Şimdi lafı fazla uzatmıyor ve zor rollerin yetenekli kahramanını ve ömrü boyunca oynadığı rolleri, filmleri incelemeye koyuluyoruz…

1. Graduate / Mezun (1967) IMDb: 8.0

İşte karşınızda bir delikanlı olarak Hoffman. Kendisi bu filmde henüz üniversiteden mezun olmuş genç Benjamin’i canlandırıyor. Yeni mezun olmanın verdiği kafa karışıklığıyla depresyona girmek üzere olan Benjamin, kendini aklının ucundan geçmeyecek kadar ilginç bir aşk hikayesinin kahramanı olarak bulacaktır. Ayrıca ekleyelim; filmin sonundaki şarkıyı merak ederseniz, Simon&Garfunkel’den “Mrs. Robinson” dinleyin.

2. Straw Dogs / Köpekler (1971) IMDb: 7.5

straw-dogs

Huzur bulmak için küçük bir kasabaya taşınan bir çift düşünün. Başlarda her şey güzel, kurulan hayaller doğrultusunda devam etmektedir. Ancak çatılarını yapmak için çalışan birkaç işçinin verdiği rahatsızlıklarla olaylar gelişecektir.

3. Papillon / Kelebek (1973) IMDb: 8.0

Yönetmen koltuğunda Franklin J. Schaffner’ın oturduğu Kelebek, gerçek bir kült. Başrollerde Dustin Hoffman’a yakışıklılığıyla efsane olmuş aktör Steve McQueen eşlik ediyor. Haksız yere suçalanan bir mahkumun hapishane yaşamını gözler önününe seren film, Henri Charriere’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış…

4. Lenny (1974) IMDb: 7.6

Mutlu sonlu olmayan bir hikaye Lenny Bruce’inki. Üstelik gerçek bir hayat hikayesi… Film Amerikalı ünlü stand-up sanatçısının hayatını ve trajik sonunu konu alıyor. Her filmde olduğu gibi yine burada da Hoffman oyunculuğunu konuşturmuş…

5. Kramer vs Kramer / Kramer Kramer’e Karşı (1979) IMDb: 7.8

Tatlı mı tatlı, üzücü mü üzücü bir aile hikayesi… Tek çocuklu genç bir çift, kişisel bunalımlar, kafa karışıklıkları, bolca sevgi, hepsi bu filmde. Üzerinden yıllar geçse de değerinden hiçbir şey kaybetmeyecek, üst üste birkaç kez izleyebileceğiniz bir film. Bir de ipucu; başrolde kendine özgü güzelliği ve güçlü duruşuyla bir ikon olan Meryl Streep var!

6. Tootsie (1982) IMDb: 7.4

Bir dizi oyuncusu düşünün ki iş bulamaması sebebiyle her yolu denesin. Kahramanımız Michael Dorsey, en sonunda kadın kılığına girerek bir televizyon dizisinin seçmelerine katılıyor ve kazanınca da hiç olmadığı bir karakterin hayatını yaşamak zorunda kalıyor. Yeni hayatında üzerine öyle bir şana şöhrete kavuşuyor ki, kendi hayatına bir türlü dönemiyor. Tatlı mı tatlı bu romantik komediyi mutlaka izlemelisiniz.

7. Rain Man / Yağmur Adam (1988) IMDb: 8.0

Efsanevi bir Barry Levinson filmidir Yağmur Adam. Çekildiği 1988 yılında otizmi gün yüzüne çıkarmış, üzerine inanılmaz bir hikaye yazmış, gülümsemekle ağlamaklı olmak arasında bırakmıştır herkesi. Maddiyatçı bir kardeşi canlandıran Tom Cruise ile otizmli kardeş Dustin Hoffman’ı başrollerde bir arada izleyeceğiniz film, yayınlandığı yılın çok ödüle sahip eserlerinden biri.

8. Hook (1991) IMDb: 6.7

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı Hook, kayıp çocuklarla birlikte eskiyi hatırlayan Peter Pan’ın özüne döndüğü hikayedir. Başrollerinde Robin Williams ile Julia Roberts’in de Hoffman’a eşlik ettiği tatlı mı tatlı masalsı filmi dokuz yaşından büyük herkes izleyebilir.

9. Perfume: A Story of A Murderer / Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) IMDb: 7.5

Nefes kesen bir hikayeyle karşınızdayız.2007 yapımı bu filmde hayli ilginç bir karakterin öyküsü işleniyor; kadınları bedenlerinden koku yapmak için öldüren bir katilin hikayesi. Konunun 18. yüzyılda geçmesi ile gelen görsellikse profesyonelliğini her türlü hissettiriyor. İddia ediyoruz; uzun zamandır gördüğünüz en etkileyici finale sahip film bu.

10- Boychoir / Koro (2014) IMDb: 6.7

Ve geldik listenin son numarasına…Filmde Hoffman’ın yanı sıra Kathy Bates, Josh Lucas ve Garrett Wareing’i görüyoruz. Konuda ise yetim bir çocuğun yeteneğini keşfetmesi işleniyor. Hoffman ise filmde despot bir müzik öğretmenini canlandırıyor. Şimdiden iyi seyirler!

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>