Yazar Aaron Millar’ın Seçimleriyle Dünyanın Yeni Yedi Harikası

October 26, 2017

Yıllardır duyduğumuz Dünyanın Yedi Harikası’ndan sadece birisini şu anda görebiliriz. Yazar Aaron Millar, günümüz için İspanya’dan uzaya, gezegenimizdeki en muhteşem yerler arasından yeni 7 dünya harikasını seçti.

Merak etmek ruh için bir besindir. Bildiğimiz kadarıyla dünyamızda, gün batımında gözyaşı dökebilen, yıldızlara hayran kalabilen, geçmişimizin başarılarına karşı şaşkınlık ve tevazu hisseden tek canlı biziz. 

Dünyanın Yedi Harikası’ndan yalnızca Giza Büyük Piramitleri kaldı. Babil Asma Bahçeleri, İskenderiye Deniz Feneri, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli yok olan harikalardır. Günümüz için artık yeni harikalar seçmeliyiz. Günümüzde hala var olan ve görebileceğimiz Akropol, Stonehenge, Efes Antik Kenti gibi bir sürü eser bulunmaktadır.

Sokrates‘in söylediği gibi: ‘Bilgelik merak ile başlar.’ Keşfedin, hayal edin ve ruhunuzu besleyin!

Sagrada Familia – Barselona, İspanya

Sagrada-Familia-Barcelona-Spain

İlk bakışta Gaudi‘nin başyapıtı olan Barselona’daki Sagrada Familia katedrali; garip, sütunları bitki gövdeleri gibi bükülen, çatısı yapraklar gibi şekillenmiş gibi insana görünür. Ancak bu doğadan esin kaynağı olan tasarım Gaudi’nin dehasının sonucudur. Evrim, milyonlarca yıldır kendini yeniliyor ve tamamlıyor, tek ihtiyacımız olan şey bunu kopyalamak, işte Gaudi’nin bize vermek istediği mesaj budur. 

Eğer yükseklik korkunuz yoksa dağların, okyanusunun ve Nativity Kulesi’nin muhteşem manzaraları için Tutku Kulesi’ne mutlaka tırmanın. sagradafamilia.org , barcelonaturisme.com

Büyük Wildebeest Göçü – Kenya ve Tanzanya

Wildebeest-migration

Serengeti ve Maasai Mara arasında her yıl yapılan wildebeest göçü gezegenimiz de ki en muhteşem vahşi yaşam olayıdır. Her yıl 1.5 milyondan fazla hayvan 1.600 kilometre uzunluğunda dairesel bir alan içinde çayırlıklarda otlanmak için yolculuk yapmaktadır. Sürüler gözün alamadığı büyüklükteki bir alanı toz bulutları ve toynaklarının gökgürültüsünü andıran seslerle doldururlar. Göç, ovaların canlı kalması için toprağı gübrelenmesini ve yırtıcı hayvanlar için canlı protein temin edilmesini sağlar; göç olmasa tüm ekosistem çöker. Sonuçta, büyük göçün asıl merak uyunduran yanı budur. Sadece bir gösteri değil, hayatın kendi içindeki bağlantısın canlı bir deney alanıdır.

Kenya’da, devasa Nil timsahlarının wildebeest’i beklediği Mara Nehri geçişi göçün en dramatik kısmıdır. Temmuz ile Eylül ayları arası bu kısmı görmek için en iyi dönemdir. serengeti.org , magicalkenya.com

Aurora borealis – Kuzey Kutup Dairesi

Aurora-Borealis

Yıldızlara bakmak, bizleri her zaman hayret ve gizem içinde bıraktı. Aurora Borealis veya Kuzey Işıkları olarak adlandıralan gökyüzü olayı çok özel bir an. Açık yeşil renkten parlak maviye ve kırmızı renklere uzanan Samanyolu’nun gökyüzünde dans eden dalgalar gibi olan renk değişimlerini izleyebilirsiniz. Norveç mitolojisinde bu ışıkların Valhalla’ya düşen askerleri yöneten Valkyalılar olduğu düşünülüyordu. Bu ışıklarda Cree Kızılderilileri atalarını; Çinliler, ateş soluyan ejderhaları gördüler. Günümüzde, güneşten gelen parçacıkların atmosferinin gazları ile etkileşime girmesinin sonucu olduğunu biliyoruz. 

Zamanınızı rahat ayarlayabiliyorsanız, koronal kütle atımı (güneşten gelen aşırı yüklü parçacıkların patlaması) zamanını bekleyin ve Kutup Bölgesinde direkt bu doğa olayını görebileceğiniz bir konuma gidin. Bu güneş rüzgarı dünyayı geçtikten iki-üç gün sonra Aurora zirveye ulaşacaktır. Güneş koşullarını buradan kontrol edebilirsiniz: swpc.noaa.gov

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı – İsviçre

particle-detector

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) şimdiye kadar yapılmış en büyük ve karmaşık makinedir. Bu makineyi tamamlamak için Giza’nın Büyük Piramitini inşa etmek için gereken süre ile aynı miktarda süre gerekmiştir; yani 100.000 insanın yıllarca çalışmasını gerektiren bir süre. LHC, evrenin oluştuğu ‘Büyük Patlama’dan hemen sonraki çok çok kısa zaman diliminde varolan koşulları yeniden yaratacak. Yerin 100 metre altında kurulu olan Çarpıştırıcı’nın ana dairesel tüneli tam 27km uzunluğunda. Deney sırasında, iki hadron ışını (atomaltı parçacık) zıt yönlerde bu dairenin içinde yol alacak ve her turda enerjileri artacak. Bu iki hadron yeterli hıza ve enerjiye ulaşınca kafa kafaya çarpışmasına izin verilecek ve sonuçlar gözlemlenerek kaydedilecek. Çarpışmanın muhtemel sonuçları üzerine bolca spekülasyon yapılsa da, CERN’deki fizikçiler deneylerin parçacık fiziğinde pek çok soruya yanıt getireceğinden emin.

Cern’de ki LHC tesisinde düzenli olarak ücretsiz rehberli turlar sağlanmaktadır. Alternatif olarak, web sitelerinde sanal bir tur atabilirsiniz: visits.web.cern.ch

Amazon Yağmur Ormanı – Güney Amerika

Amazon-Rainforest

Amazon Yağmur Ormanı, dünyadaki en önemli ekosistemdir. Bilinen tüm türlerin yüzde onu burada yaşamaktadır. Dünya oksijeninin yüzde 20’sini üretir ve gezegenin temiz suyunun beşte birini depolar. Ve biz daha yeni önemini anlamaya başladık. Okyanus tabanının alt kısmı hakkında, Amazon yağmur ormanları hakkında bildiklerimizden daha çok şey biliyoruz. Ancak bildiklerimiz de çok şaşırtıcı: Reçeteyle satılan ilaçların yüzde 25’i yağmur ormanlarında bulunan içeriklerden sağlanıyor, ancak bitkilerin yüzde 1’inden azı tıbbi potansiyelleri için incelenebilmiş. Amazon, dünyanın eczanesi ve biz kapısını yavaş yavaş açtık. Asıl merak ettiğimiz bildiklerimiz değil, yaşayan bir orman olarak değeri ve henüz ortaya çıkarmadığı sırlar.

Amazon’u deneyimlemenin mükemmel yolu daha az kalabalık ve daha ekonomik olan Bolivya üzerinden gezmektir. Ormanı görmek için en iyi yol; Mayıs – Haziran arasındaki ıslak mevsimde küçük yelkenliler ile Amazon Nehri yolculukları yapmak, Eylül’den Kasım’a kadar süren kuru mevsimde yürüyerek keşfetmektedir. 

Bristlecone Pines – Kaliforniya, ABD

Ancient-Bristlecone-Pine-tree

Bristlecone Pines, dünyadaki en eski canlı organizmalardır. Büyük Piramitleri, Mesih’in doğuşunu ve Alfabenin icat edildiği zamanlardan önceden beri yaşamaktadırlar. Ancak gerçekten dikkate değer olan şey, en yaşlısı 5.000 yaşında olan bu dağınık ve rüzgar kıvrımlı ağaçlarının tarihi yeniden yazmış olmasıdır. Bilim adamları arkeolojik alanların radyokarbon tarihlemesini bu eski ağaç halkalarında karbon-14 miktarıyla kalibre ettiklerinde tahminlerin yüzlerce yıl saptığını keşfettiler; bu uygarlığın nasıl geliştiğinin yeniden değerlendirilmesine neden oldu. Belki de şaşmamalıyız: yaşla bilgelik gelir, bu ağaçların bize getirdiği gibi.

Bilinen en eski ağaçlar sadece Kaliforniya’nın Beyaz Dağları’ndaki Antik Bristlecone Çam Ormanı’nda bulunabilir. Güneşin ağaçların tanenlerini parlak kırmızı ve kehribar renginde kılacağı gün batımı akşamları zamanında mutlaka ziyaret edilmeli.  fs.usda.gov

Rio de Janeiro Karnavalı – Brezilya

Rio de Janeiro Karnavalı

Brezilya’daki Rio de Janeiro Karnavalı, gezegendeki en büyük partidir: beş gün boyunca kesintisiz dans, içki ve davul sesleri. Sokaklarda devasa geçit törenlerini ve samba okullarının yarışmalarını izleyebilirsiniz. Ancak Rio Karnavalı’nın gerçek harikası insan hayatı için hava ve su kadar hayati önem taşıyan müzik ve dansı barındırmasıdır.

Karnaval için çalışan en iyi samba okullarını ziyaret edip, çalışmalarını seyredebilirsiniz.  visitbrasil.com , rio-carnival.net

Aaron Millar’ın son kitabı, Dünyanın En Büyük 50 Harikası kitabının ingilizcesini kitapçılarda bulabilirsiniz.

50 harika kitap

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>