Dünyanın Sonunun Geldiği 11 Enfes Absürt Komedi Filmi

September 7, 2017

Bazı komedi filmleri abartmayı sever. Bazıları ise daha gündelik komediye yönelir. Siz değerli okurlarımızın bu listede karşılaşacağı komedi filmleri ise abartı olanlar. Bu filmlerin tamamında dünyanın sonu geliyor… Absürt konularla ilgilenen biriyseniz buyrun sizi listeye alalım. Bizi okumaya devam edin.

1. The World’s End (Dünyanın Sonu)

the-worlds-end
İngiliz yönetmen Edgar Wright’ın ve Simon Pegg’in kaleminden çıkan bu filmde yirmi yılın arından bir araya geldikten sonra aslında amaçları çocukluklarındaki şehre gidip bütün barları gezmek olan 5 arkadaş vardır. Ancak bir süre dünyaya uzaylı istilasının başladığını farkederler ve savaşmaya başlarlar.

2. Men In Black (Siyah Giyen Adamlar)

man-in-black
Büyük adamlar ve büyük silahlar… Oscar ödüllü bu klasik film aslında çizgi roman uyarlaması fakat beyaz perdeye çok iyi yansıtıldı ve daha sonra iki film daha çekildi. Hatta 4. Filmin de yolda olduğu paylaşılan bilgiler arasında. O filmin ise 21 Jump Street serisinin devamı ile birleşecek olduğu söylendi.

3. Shaun of the Dead (Ölümün Şafağı)

shaun-of-the-dead
Yine Edgar Wright’ın çektiği az ama öz filmlerden bir tanesi daha. Bu filmde ise biraz klasik olarak dünya zombi saldırısına uğruyor. Biz de sıkıldık biraz evet ama tecrübeli yönetmenin komedi filmleriyle nam salması bu film ile başladı.

4. South Park: Movie

south park
Yıllara meydan okumuş çizgi dizi South Park’ın sinemaya uyarlanmış hali hayranlarını 1999 yılında şaşırtmamıştı. Siz de eğer South Park seven biriyseniz bu filmi kaçırmamalısınız.

5. Mars Attack! (Marslılar Saldırıyor!)

mars-attacks
Tarzını yaptığı ilk filmden beri bozmayan usta yönetmen Tim Burton’ın kariyerinin erken zamanlarından olan bu filmin başrolünde Jack Nicholson var. Filmi tek cümle ile özetlemek mümkün: Dünyanın aşırı kötü espri kalitesine sahip marslılar tarafından kuşatılması.

6. Barbarella

barbarella
Kült film severler için Barbarella uygun bir seçim olabilir. Bir çizgi roman uyarlaması olan fantastik filmde 41. Yüzyıldan bir astronot olan Barbarella galaksiye kötülük getirmeye çalışan kötü bilim adamını durdurmaya çalışıyor. Tam bir klasik.

7. Men In Black 2 (Siyah Giyen Adamlar 2)

MEN IN BLACK 2, Tony Shalhoub, Tommy Lee Jones, Will Smith, 2002  (c) Columbia.
Birinci filmin çok beğenilmesinin ardından ikincisi kaçınılmazdı tabii. Bu filmde karakterlerimizden biri hafızasını kaybeder ve diğeri onun hafızasını kurtarmak için koşturmaya başlar. Tabii o sırada dünya uzaylı garip yaraktıkların tehlikesi altında değilse.

8. Dogma

dogma
Matt Damon ve Ben Affleck’in birlikte iyi işler ortaya koyduğu yıllarda bir komedi filminde başrolü paylaşıyorlar. Onları destekleyen usta oyuncu ise Harry Potter’dan tanıdığımız Alan Rickman. Kürtaj kliniğinde çalışan bir kişiye cennete geri dönmeye çalışan iki yalancı meleğin musallat olmasıyla hikaye başlar.

9. Ghostbusters (Hayalet Avcıları)

hayalet-avcıları
Yine klasik filmlerden biri olan Hayalet Avcıları filminde profesörlerden oluşan bir ekip kendi ürettiği özel hayalet yakalama silahları ile hayaletlerin peşine düşerler.

10. This is the End (Sonumuz Geldi)

this-is-the-end
Oyuncuların kendi isimleriyle, kurgusal bir senaryo içerisindeki halleri izlemeye değer. Filmdeki ünlü isimler yazmakla bitmez ama size bir ipucu vermek istersek mesela Rihanna. Kıyamet gününde günahkarlar ortaya çıkarken ünlü oyuncuların ne hale düştüğünü izlemek gerçekten komik. Eğer filmdeki ünlülerden sevdiğiniz varsa, izlemeye değer.

11. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (Doktor Garipaşk)

TITLE: DOCTOR STRANGELOVE, OR HOW I LEARNED TO STOP WORRYING AND... ¥ YEAR: 1963 ¥ DIR: KUBRICK, STANLEY ¥ REF: DOC031AG ¥ CREDIT: [ THE KOBAL COLLECTION / HAWK FILMS PROD/COLUMBIA ]
Efsane yönetmen Stanley Kubrick’ten kara mizahın en iyi örneklerinden biri. Yabancı filmlerin isimlerinin Türkçe karşılığı konusuna bu film dahil olabilir. Fakat film ilk çıktığı zamanlarda da daha sonra da kısaca Doktor Garipaşk olarak anıldı. Biz de böyle çevirmekte bir sakınca görmedik. Bir Generalin yanlışlıkla nükleer bir bombayı ateşlemesi ile Sovyetler Birliği arasında çıkan gerilim filmin konusunu oluşturuyor. Peter Sellers 4 farklı karakteri canlandırıyor fakat filmi izleyenler bunun farkında dahi olmuyor. “Savaş odasında kavga edemezsiniz” repliği ile akıllara kazınan kült film Kubrick severler için kaçırılmaması gereken bir eser.

Kaynak 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>