Halka Açık Hale Getirilen Dünyanın En Eski Kullanılabilir Kütüphanesi

October 20, 2017

Yeryüzündeki yaşam sürekliliğini besleyen en önemli etkenlerden bir tanesi de kültürdür. Coğrafi olarak değişen ve çeşitlilik gösteren kültür, yalnızca insanın değil, insanın var olduğu toplumların da etkileşiminde önemli ölçüde söz sahibidir. Kütüphaneler ve üniversiteler, özellikle bünyelerinde barındırdıkları misyonla söz konusu etkileşime katkı sağlayan en önemli kurumlardır. Dünya ve zaman değiştikçe gelişen insan gibi kurumlar da değişmeye devam ederler. Dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen Karaviyyin Üniversitesi bünyesindeki kütüphane de kültürel sürekliliğe fayda sağlayan en eski kurumlar arasında yer alıyor.

859 yılında Fatima Al-Fihri tarafından kurulan Karaviyyin Üniversitesi (University of Al Qarawiyyin) dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor.

chandleroleary_jessicaspring_veilofknowledge_detail_1

Fas'ın Fes şehrinde yer alan üniversitenin bir diğer özelliği ise kurulduğu yıllardan beri kesintiye uğramadan eğitim çalışmalarına devam ediyor olması.

fas-kütüphane-7

Aynı zamanda üniversite kütüphanesi de dünyanın halen kullanımda olan en eski kütüphanesi ünvanına sahip. Geçtiğimiz yıllarda restore edilen kütüphane, böylece halka açık hale getirildi.

fas-kütüphane-12

Kütüphanenin koleksiyonları arasında bölgenin tanınmış bilginleri tarafından kaleme alınmış 4 bin kadar Arapça el yazması ve ender bulunan pek çok eser bulunuyor.

fas-kütüphane-2

9. yüzyıldan kalma bir adet el yazması Kur'an ve İbn-i Rüşd (Averroes) tarafından yazılmış olan islami huhuk kitabı, koleksiyonun en önemli parçaları arasında gösteriliyor.

fas-kütüphane-8

Halen eğitime devam edilen Karaviyyin Üniversitesi, Fes'in başka bir bölgesine taşınmış ancak camii ve kütüphane kuruldukları ilk yerde bulunmaya devam ediyor.

fas-kütüphane-7

Önceki dönemlerde yalnızca araştırmacılar ve akademisyenler için açık olan kütüphane, şimdilerde halka da açık hale getirildi.

fas-kütüphane-5 Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>