Asteroid Saldırılarından Mutlu İnsan Popülasyonuna Kadar Dünyayı Gösteren Çarpıcı Haritalar

October 8, 2017

Dünyamız karmaşık faaliyetlerle dolu bir yer. İnsanlar, hayvanlar, Asteroid saldırıları, keşfedilmeyen türler ve daha nicesi… Kesintisiz hareket kaynakları mevcut. Eskiden bu gibi olayları gözlemlemek ve belgelemek zordu. Neyse ki gelişen teknoloji bu konuda da işimizi kolaylaştırdı.
İşte gelişen uydu teknolojileri sayesinde gözlemleyebildiğimiz, ilgi çekici durumları konu alan 10 büyüleyici Dünya haritası.

1.Nakliye Yolları Haritası

map-1
Açık mavi çizgiler okyanuslardaki gemi rotalarını gösteriyor. Haritaya bakıldığında gemilerin sürekli kıyı şeridinde gittiği görünüyor.

2. Asteroid saldırıları

map-2
Haritada dünyaya gelen asteroidler göze çarpıyor. Dünya’nın her alanına neredeyse eşit şekilde dağılan asteroid yağmurları mevcut. Bu harita görülüyor ki olası bir durumda saklanacak yer bulmak pek kolay değil.

3. Tanınmayan binlerce türüm olduğu varsayılan bilinmeyen Okyanuslar

map-3
Bu harita ‘Deniz Yaşamı Merkezi’ tarafından hazırlandı. Pembe alanlar arazi bölgeleri, açık mavi alanlar okyanusları ve koyu mavi alanlar da henüz keşfedilmemiş canlı türlerini gösteriyor. Tahminlere göre yaklaşık 750 bin farklı türü barındırdığı düşünülüyor.

4. Yenilebilir böcekler

map-4
Hollanda’daki Wageningan Üniversitesi tarafından derlenen bu harita yenilebilir böcek türlerinin dağılımını gösteriyor. Meksika ve Çin de dahil olmak üzere daha koyu bölgelerde kabaca 200-300 yenilebilir böcek türü var, en hafif ise 1-25 arasında. Turuncu alanlar ise 25-200 arasını gösteriyor. Bu haritanın yapılma amacı ise, protein açısından çok zengin olan böceklerin geleceğin yiyeceği olduğu düşüncesi.

5. ABD dışında doğup ABD’de yaşayan insanlar

map-5
ABD’ye en çok göç edenler (koyu mor renklerle gösterilen) olan ülkeler Meksika (12 Milyon) Hindistan ( 1 milyon 970 bin), Küba (1 milyon 130 bin), Güney Kore (1 milyon 120 bin), Çin (2 milyon 100 bin), Vietnam (1 milyon 130 bin) ve Filipinler (1 Milyon 900 bin) kişi.

6. Doğal afetler durumunda Güvenlik Açığını gösteren harita

map-6
Bu harita, Birleşmiş Milletler’in 2012 Dünya Risk Raporu’nu baz alarak hazırlanmış ve koyu yeşil alanlar, deprem, kuraklık, sel veya tayfun gibi felaket olaylarına en büyük eğilimi gösteriyor. Daha açık bölgeler minimum riski temsil ediyor.
Tehlike açısından ilk sıralar, Guatemala, Bangladeş, Tonga, Vanuata ve Filipinler’den oluşuyor.

7. Silah kullanım yaygınlığını gösteren harita

map-7
Bu harita 2017 verilerine göre insanların kullandığı silahların sayısını gösteriyor. Silah sayısı olarak ABD ilk sırada bulunuyor. Burada her 100 kişiye 80 silah düşüyor. Ayrıca bu durum Dünya üzerindeki silah sayısının da %42’sini oluşturduğu anlamına geliyor.

8. Göçmen Sayısı

map-8
En fazla göçmen nüfusa sahip ülkeler koyu mavi açık yeşil ise en sığ yerleri gösteriyor. En çok göç alan yer 2 milyon Rus’un bulunduğu Kazakistan.

9. En huzurlu olan ülkeleri gösteren harita

map-9
Bu harita Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından hazırlanmış. Edinilen bilgilere göre Dünya üzerindeki en huzurlu ülkeler; İzlanda, Yeni Zelanda, Danimarka, Portekiz ve Avusturya. En huzursuz bölgeler; Irak, Güney Sudan ve Suriye.

10. En mutlu insanların bulunduğu bölgeleri gösteren harita

map-10
Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya, Avrupa, Avustralya ve Amerika’ya göre daha az mutlu. En mutlu ülke ise Norveç ve Danimarka olarak göze çarpıyor.

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>