Kıtalara Göre En Çok Okunan Yazarları Gösteren Dünya Edebiyat Haritası

April 19, 2017

Sosyal haber sitesi Reddit.com sitesi kullanıcılarının seçmiş olduğu kitapları göz önüne alarak, dünya genelinde en çok sevilen kitapların kapaklarından oluşan renkli bir ”dünya edebiyat haritası” yarattı. Özellikle ülkelerin en çok bilinen edebiyatçılarının kendi ülkelerinde de en çok okunan isim olması bu listeyi daha net şekillendiriyor. Haritayı incelediğimizde Orhan Pamuk’un ”Benim Adım Kırmızı”sını görmek sizi şaşırtmasın. Pamuk’un dünyanın dört bir yanından okurları olmakla birlikte, haritaya bakarak eserlerinin çeviri anlamında anlatılarından çok bir şey kaybetmediğini yorumlamak mümkün. Kıta genelinde en çok öne çıkan yazar ve kitaplarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Kuzey ve Orta Amerika; Páramo, Juan Rulfo (Meksika), Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (ABD), Yeşilin Kızı Anne, Lucy Maud Montgomery (Kanada).

2. Güney Amerika: Öyküler, Jorge Luis Borges (Arjantin), Ruhlar Evi, Isabel Allende (Şili), Antlar’da Ölüm, Mario Vargas Llosa (Peru).

3. Batı Avrupa: Don Kişot, Miguel de Cervantes (İspanya), Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Fransa), İlahi Komedya, Dante (İtalya).

4. Doğu Avrupa: Savaş ve Barış, Leo Tolstoy (Rusya), Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz (Polonya), Eğer Yıldızları, Géza Gárdonyi (Macaristan).

5. Afrika: Yabancı, Albert Camus (Cezayir), Utanç, JM Coetzee (Güney Afrika).

6. Asya: Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk (Türkiye), Kızıl Köşkün Rüyası, Cao Xueqin (Çin), Kokoro, Natsume Sōseki (Japonya).

7. Okyanusya; Cloudstreet, Tim Winton (Avustralya), The Bone People, Keri Hulme (Yeni Zelanda), Death of a Muruk, Bernard Narokobi (Papua Yeni Gine).

Haritanın büyük haline buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>