ABD Tarihinin Utanç Vesikalarından Biri Olan Olayın Başkahramanı Dorothy Counts

January 5, 2017

Hiç şüphesiz 1900’lü yılların başından 1990’lara kadar olan dönem, yalnızca ABD’de değil dünyanın her yerinde siyahi bireyler için gerçekten zor yıllardı. 1954 yılında siyahi bir kız öğrenci olan Dorothy Counts ABD’de yalnızca beyaz öğrencilerin kabul edildiği Harry Harding Lisesi’ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden biriydi. Ancak okulda başına gelmeyen kalmadı ve o okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Dorothy Counts daha sonraki yıllarda ırkçılıkla mücadelenin simgelerinden biri haline geldi.

1956 yılında 40 siyahi öğrenci beyaz öğrencilerin kabul edildiği okullara başvuruda bulundular. Ancak sadece dördünün başvurusu kabul edildi.

Dorothy Counts bölgedeki sadece beyaz öğrencilerin kabul edildiği okullara kayıt yaptıran dört siyahi öğrenciden biriydi. 4 Eylül 1957 tarihinde 15 yaşındayken Harry Harding Lisesi’ne kayıt oldu. Başvuruları kabul edilen diğer üç öğrenci ise farklı okullara kayıt oldular.

Dorothy Counts

Ancak bu okul onun için işkence yuvası haline gelmişti…

Dorothy Counts

Irkçılığın yoğun alarak yaşandığı o günlerde diğer öğrenciler ona yapmadıklarını bırakmadı…

Dorothy Counts

Okula giderken yoğun şekilde sözlü ve fiziksel tacize uğradı, üzerine tükürüldü, ona cisimler fırlatıldı ve yaralandı…

Dorothy Counts

Dorothy Counts okulda 2 beyaz kız öğrenciyle arkadaş oldu ancak sırf onunla arkadaş oldukları için onlar da tıpkı Dorothy gibi tacizlere maruz kaldı ve onunla arkadaşlıklarını sonlandırdılar…

Dorothy Counts

Okula yürüdüğü sırada fotoğrafçı Douglas Martin tarafından çekilen bu fotoğraf 1957 yılında yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü aldı.

Dorothy Counts Dorothy Counts’un sağında beraber yürüdüğü kişi onun babası. Kızının okula gidişi esnasında güvenliğinden endişe ettiği için yanından ayrılmıyor.

Dorothy’nin ailesi tehdit telefonları almaya başladı ve okuldaki eşya dolabına diğer öğrencilerce hasar verildi.

Dorothy Counts

Yaşadığı bu olaylardan sonra kızının daha fazla eziyet görmesine katlanamayan babası, okula başladıktan sadece 4 gün sonra onu o okuldan almaya karar verdi …

Dorothy Counts

Ailesiyle birlikte Pensilvanya’ya taşınan Dorothy orada başka bir okula kaydoldu ve başarıyla bitirip diplomasını aldı. Daha sonra Johnson C. Smith Üniversitesi’nden mezun oldu.

Dorothy Counts

Dorothy Counts ilerleyen yıllarda ABD’de ırkçılıkla mücadelenin önemli simgelerinden biri haline geldi.

Dorothy Counts

Tam 50 yıl sonra yani 2008 yılında Harry Harding Lisesi kendisinden özür diledi ve onu okulun fahri üyesi olarak kabul etti.

Dorothy Counts

Dorothy Counts günümüzde hala çalışmalarına devam ediyor. Kendisi dünyanın kısa süre içinde ne kadar değişebildiğini hatırlayıp; hem umuda hem de korkuya kapılmamıza sebep olan insanlardan biri. Çünkü değişimin ne yönde gerçekleşeceği asla kestirilemiyor.

Dorothy Counts

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>