Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıması Dünya Gündeminde

Aralık 6, 2017

Birkaç gündür ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlanması dünya gündeminde yerini almıştı. 6 Aralık yani bugün ABD Başkanı Donald Trump yapmış olduğu açıklamayla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve de elçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıtmak için Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdiğini açıkladı.

Sosyal medyada da gündem olan bu olayın gerilimi daha da yükselteceği öngörülürken hem kısa bir özetine hem de insanların tepkilerine birlikte bakalım;

ABD Başkanı Donald Trump birkaç gün önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlandıklarını söylemişti.

donald-trump-nycBunun üzerine ilk tepki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti;

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise böyle bir kararın “bölgeyi yeni felaketlere sürükleyeceğini” söylemişti.

fft99_mf7055997

İsrail’de yayın yapan bir gazeteye konuşan ve gizli servisten olduğu söylenen bir kişi Eroğan’a Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi” yanıtını verdi.

newspapers
Açıklamanın tamamı; “Biz Türkiye’nin cumhurbaşkanından emir ya da tehdit almayız. İsrail bağımsız bir devlettir ve başkenti de Kudüs’tür. 3 bin yıldır Yahudi halkının başkenti olan Kudüs’ün bu statüsünün tanınmasından daha adil bir şey olamaz. Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi”AB, ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması tartışmalarına dair açıklama yapmıştı

eu-flag_0
“AB, Kudüs’ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor. Karar, dünya çapındaki kamuoyunda yankı uyandırabilir”

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmeye hazırlanmasına tepki göstermişti; “Başkenti Doğu Kudüs olmayan bir Filistin devleti olamaz.”

DQUAKcAX0AAk46q

TBMM Genel Kurulunda, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına karşı AK Parti, MHP, CHP ve HDP’nin hazırladığı ortak bildiri okunarak, “TBMM’nin bu maceracı girişimi kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi” dünya kamuoyuna ilan edildi.

35726

Trump son olarak bugün yani 6 Aralık’da yaptığı açıklamada Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanınması için talimat verildiğini açıkladı.

_99096694_gettyimages-686795950
Açıklamanın bir kısmı; “Bugün verdiğimiz kararla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz. Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma talimatı veriyorum. Bu karar, hiçbir şekilde bizim buradaki kalıcı bir barış anlaşmasına bağlılığımızda değişiklik olduğu anlamına gelmemektedir. Kutsal kent insanlığı bir araya getireceğine inanıyorum. Barış ona ulaşmak isteyenlerin uzağında değildir.”Türkiye’den ilk tepki ise Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan geldi;

cavusoglu basin toplantisi AA
“ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir,”

İsrail’in başbakanı Binyamin Netanyahu ise jet hızıyla Trump’a teşekkürlerini iletti; “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak”

b_06112013AYlVnvMtDigKTJAm

1. Yaşanan bu olay sosyal medyaya bu şekilde yansıdı;

2.3.

4.

5.

6.7.

8.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>