Vize Krizinden Sonra Yükselişiyle Korkutan Doların Son Durumu ve Sosyal Medyadan 16 Tepki

October 9, 2017

ABD’nin “personel güvenliği” gerekçesiyle Türkiye’nin vize başvurularını askıya almasının ardından gözler doların yükselişine çevrildi. Karar açıklanır açıklanamaz yükselişe geçen dolar, birçok kişinin ister istemez büyük bir endişe içine girmesine yol açtı.

Dolarla birlikte bir diğer soru da karşılıklı misillemeler sonrasında Türkiye’ye seyahat edecek Amerikalıların durumuna çevrildi. Bu yaşanan hengamenin nasıl sonuçlanacağı ve ekonomik olarak bizleri nasıl etkileyeceği merak konusu…

Öncelikle krizin patladığı açıklamaya yeniden bakalım;

DLocmqAW4AItKnX

Bu kararın ardından dolar hızlı bir yükselişe geçti.

385213

ABD’nin bu tutumu uyguladığı ülkelere bakacak olursak durum pek de iç açıcı değil; listede Belarus, Libya, Yemen ve Suriye gibi ülkeler de bulunuyor.

abd-vizesi-alacaklara-kotu-haber-h863

Peki göçmenlerin haricinde askıya alınan vize başvuruları kimleri kapsıyor?

59da828c2269a2306830b2e8
ABD’nin aldığı kararın Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde belirtildiği gibi tüm pasaportlar için geçerli olduğu öğrenilirken, ABD vizesi olanların söz konusu karardan etkilenmeyeceği bildirildi.

AKP’den ilk açıklama basın sözcüsü Mahir Ünal’dan geldi;

1551510_940x531
“Dışişleri Bakanlığımız gerekli açıklamaları yapacak. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız da açıklama yapacak. Amerikan Büyükelçiliği’nin muhattabı bizim Washington Büyükelçiliğimizdir. Süreci takip ediyoruz. Biz son derece rasyonel yaklaşıyoruz.”

ABD vize başvurularını askıya alınca Türkiye’den de misilleme gecikmedi; “ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır” açıklaması yapıldı.

1017523178155

Peki ya hızla yükselişe geçen doların durumu ne olacak? Konuyla ilgili ilk açıklama Merkez Bankası’ndan geldi;

Turkey's Central Bank headquarters is seen in Ankara January 24, 2014. Turkey received a vote of confidence in its underlying economic health on Thursday, with foreign investors lapping up a $2.5 billion eurobond issue even as a corruption scandal swirled and the central bank intervened to prop up the lira. The graft investigation, one of the biggest threats to Prime Minister Tayyip Erdogan's 11-year rule, has shaken Turkey in recent weeks, helping send the lira into a tailspin and heightening uncertainty ahead of elections this year. REUTERS/Umit Bektas (TURKEY - Tags: POLITICS BUSINESS ELECTIONS)
Doların 3.70’lik bir seviyeye dayanmasının ardından Merkez Bankası’ndan da açıklama geldi. “Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz.” Açıklamalar hiç de iç açıcı değil. Doların da bu saatten sonra daha da yükseleceği aşikar. Fakat son durumların bizleri nasıl etkileyeceği de bir hayli muamma.

1.Daha önceki tecrübelerine dayanan kullanıcılar ise doların yükselişinden bir hayli endişeli.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>