Kendi Kanıyla Çalışan Müzik Aleti Geliştiren İlginç Bir Sanatçı: Dmitry Morozov

September 20, 2017

Sanat eyleminin yorum ve yeni girişimlerle ilerletilmesi son zamanların en önemli girişimleri arasında yer alıyor. Resim, edebiyat, sinema, tiyatro ve müzik söz konusu gelişimlerde her dönemde farklı çalışmalarla kendini ve varlığını şekillendiriyor. Kaydedilen her ilerleme, yapılanların da ötesinde daha neler yapılabileceği konusunda derinlemesine düşündürüyor. Bu durum, bir yandan da gelişen bilimin etkisiyle her geçen gün farklılaşabiliyor. Rus sanatçı Dmitry Morozov da farklı girişimlere imza atanlardan yalnızda biri.

Rus sanatçı Dmitry Morozov, son yılların en enteresan performanslarından birine imza attı.

658x438xvtol.jpg.pagespeed.ic.CJGy_fMqfC

Sanatçı, akıllara durgunluk veren bir yöntem sayesinde kendi kanını müziğini üretmek için kullandı.

6_670

Morozov, önce kanla çalışan bir sentezleyici (synthesizer) üretti. Ardından gerekli olan elektriği elde etmek için kendi kanını bir tür elektrolik olarak kullandı ve cihazın devrelerine aktardı.

5

Performansın gerçekleşmesi için sanatçının vücudundan 18 ay boyunca düzenli olarak toplam 4,5 litre kan alındı.

2

Alınan kan özel koşullarda muhafaza edildi ve kimyasal yapısıyla rengi korundu. Son olarak su eklenerek seyreltildi ve 7 litreye çıkarıldı.

5

Ben Ölene Dek (Until I Die) adı verilen proje başladığında hala 200 ml kana daha ihtiyaç vardı. Bunun için Morozov'dan gösteri devam ederken kan alınmaya devam edildi.

2

İhtiyaç duyulan kan miktarı temin edildikten hemen sonra sona eren performans toplam 8 saat boyunca devam etti.

2

BONUS: Dmitry Morozov'un nefes kesen performansı

.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>