İlkokulda Onu Taciz Eden Sapık Öğretmenine Üniversitede Dava Açıp Kazanan Dilara Alkan Türkay

Kasım 2, 2017

Ülkemizde maalesef sıklıkla okullarda cinsel istismar olaylarıyla karşılaşıyoruz ve bunlar henüz yeteri kadar cezalandırılmıyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’nin çocuk istismarı konusunda tüm dünyada üçüncü sırada yer aldığını gösteriyor. Ancak bu konuda cesaretle mücadele edenlerin artmasıyla bu konu daha çok gündeme geliyor ve farkındalık yaratıyor. Bu yılın başlarında okulundaki cinsel istismar olayını duyuran Saadet Öğretmen hepimize güç vermiş, Amerika’da Cesaret Ödülü’ne layık görülmüştü. Şimdi de ODTÜ’lü güçlü ve kararlı bir genç kadın olan Dilara Alkan Türkay verdiği mücadelesiyle tüm kadınlara örnek oldu.

22 yaşındaki ODTÜ Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Dilara Alkan Türkay, 10 yıl önce ilkokul öğrencisiyken kendisine cinsel istismarda bulunmakla suçladığı sınıf öğretmenine dava açtı.

kadin-ana-gorselAynı şeyleri yaşayan 6 arkadaşını da ikna ederek bu mücadeleyi başlatan Dilara kazandı! İlkokul öğrencilerini taciz eden sapık öğretmen 87 yıl hapis cezası aldı.

cinsel-istismar-640x360

Tacize uğrayan öğrenciler ise sadece 7 tane değildi ancak bazıları toplum ve aile baskısından ötürü sessiz kalmayı tercih etti.

taciz-640x360

Ayşe Arman’a konuşan Türkay ilkokul 4’üncü sınıftayken ödev kontrolü bahanesiyle cinsel istismara maruz kaldığını aktarıp, “10 yıl boyunca her Allah’ın günü o öğretmenin bana yaptıkları aklıma geldi, hiç zihnimden silinmedi” dedi.

cocuk-istismari-m“Bir yanlışlık olduğunu fark ediyordum çünkü daha önceki öğretmenlerimden hiçbiri bu şekilde davranmıyordu. Ama yine de cinsel olgunluğum oturmadığı için, neyin ne olduğunu bilmiyordum.”

haber-esim31463-640x360

“Ama yaptığı basbayağı şuydu: Eteğimizin altından elini sokuyordu. Okşama tarzı hareketlerde bulunuyordu. Sadece bana da yapmıyordu, sınıftaki diğer kız arkadaşlarıma da yapıyordu. Bunun farkındaydık çünkü konuşmaya başladık aramızda.”

160329150941_karamanprotestodha_624x351_dha_nocredit

İlkokul bitinceye kadar devam eden istismarı ailesine de aktardığını ifade eden Türkay, ailesinin de yeterli tepkiyi vermediğini belirtti.

577267df67b0a976f0b60db7

İstismara, “Öğretmenin seni sevmiştir, sen yanlış anlamışsındır” diye tepki veren ailesinin okula gidip müdürle ve müdür yardımcısıyla görüştüğünü kaydeden Türkay, yönetimin de sadece, “Tamam biz onu emekli edeceğiz, sizin içiniz rahat olsun” dediğini ifade etti.

UnknownO günlerde bu duruma boyun eğmek zorunda kalan Dilara, yıllar sonra mücadele edip kazandı.

mahkeme-640x360

“Ben ilkokul 4’teki çocuk Dilara’ya bir buçuk yıl boyunca sistematik bir şekilde yapılan bir iğrençliğin cezasının verilmesini sağladım. Bunu yetişkin Dilara sağladı. Bu benim için çok anlamlı. 10 yıldır yaşadığım travma bir anlamda son buldu.”

istismar_turkay

Kaynak: (Hürriyet)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>