Çukur Dizisinin Kötü Karakteri Vartolu’nun Bu Kadar Sevilmesinin 8 Nedeni

February 5, 2018

Başrollerinde Aras Bulut İğnemli, Dilan Deniz Çiçek ve Ercan Kesal gibi oldukça iddialı isimlerin yer aldığı Çukur ilk bölümünden itibaren çok konuşuldu, çok sevildi. Elbette bunun birçok sebebi vardı ancak birçok kişiyi diziye bağlayan unsur "en iyi kötü karakter" olarak nitelendirilen Vartolu Saadettin, eski adıyla Salih karakteri oldu.

Geçtiğimiz yıllarda Ulan İstanbul, Merhamet gibi dizilerde yer alarak adından söz ettiren Erkan Kolçak Köstendil'in canlandırdığı Vartolu karakteri çok sevildi. Peki kötü bir karakterin bu kadar hayranlık uyandırmasının sebebi neydi?

1. Dizide Çukur'a girmeye çalışan acımasız bir mafya lideri olarak gösterilen Vartolu'nun aslında çocukluğunu geçirdiği Çukur'un bir parçası olması

vartolu-1 Son bölümlerde de anladığımız gibi Vartolu aslında Çukur için oldukça önemli biri. Bunu gizlemesi ve sürekli eskiyi hatırlayarak Çukur'da geçirdiği günleri anımsaması izleyiciyi ona bir adım daha yaklaştırıyor ve onun bir yabancı değil dizinin merkezindeki Çukur'un bir parçası olduğunu hatırlatıyor.

2. Her ne kadar acımasız bir mafya lideri olarak gösterilse de içindeki şefkat ve iyilik duygusunu gizleyememesi

Şu ana kadar yayınlanan 14 bölümde ara ara şahit olduğumuz bazı sahnelerde Vartolu intikam yeminini bir kenara koyarak asıl intikam almak istediği aileyi kurtarmaktan hiç çekinmiyor. Bu da onun özünde iyi bir insan olduğunu ancak yaşadıklarının onu böyle bir insan yaptığını düşündürtüyor.

3. Annesine olan sevgisi ve özlemi

vartolu-2 Üvey babası tarafından gözlerinin önünde öldürülen annesi onun en hassas noktası. Bu nedenle sürekli onunla geçirdiği anları anımsıyor. Annesinin öldürüldüğü sahneyi ise hafızasından silemiyor...

4. Mihriban türküsüne olan hassasiyeti

Öldürülen annesinin adı Mihriban. Bu nedenle bu türkü onun adeta en hassas noktası. Duymak istemiyor, duyduğunda ise çok kötü hissediyor. O mafya liderinden eser kalmıyor adeta.

5. Vartolu ve Sadiş aşkı

Vartolu'nun zayıf noktalarından biri de çocukken Çukur'da yaşadığı dönemde en yakın arkadaşı olan Saadet. Şimdi ise intikam almak istediği ailenin evinde olan Sadiş'in onu kötü adam Saadettin değil masum çocuk Salih olarak hatırlamasını istiyor. Bu yüzden Saadet'ten saklanmaya çalışsa da gerçekler ortaya çıkıyor. Saadet için ise bu büyük bir yıkım oluyor. Aralarındaki imkansız aşk seyircinin Vartolu'yu "kötü adam" olarak tanımlayamamasının nedenlerinden biri haline geliyor.

6. En saçma anlarda bile yaptığı esprilerle güldürmesi

Bu espriler onu o sert adam kabuğundan sıyırıyor ve daha masum biri haline getiriyor. Bu da sevilmesinin en önemli nedenlerinden biri. "Medet niyetin ciddi değilse beni oyalama" repliği ise en bilinenlerden😄

7. Son bölümlerde detaylarını da öğrenmeye başladığımız geçirdiği zor çocukluk dönemi ve hayatta kalma savaşı

vartolu Annesinin ölümü ve üvey babasının hapse girmesinin ardından bir arabayla götürüldüğünü gördüğümüz Vartolu için hayat çok daha zor bir hale gelmiş. Son bölümde çocukluğunun bu dönemiyle ilgili Sadiş'e anlattığı detaylar ise birçok kişiyi ağlattı desek yalan olmaz.

8. Vartolu - Yamaç atışması

Her ne kadar dizide düşman iki karakter olsalar da o atışmalar o kadar eğlenceli bir hale geliyor ki seyirci iki karaktere de sempati duyuyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>