Jessica Alba’nın Fit Vücudunu Borçlu Olduğu CrossFit Hakkında 11 Bilgi

October 24, 2017

İki çocuk annesi ve şimdilerde üçüncü bebeğine hamile olan güzel oyuncu Jessica Alba fiziğini Crossfit’e borçlu olduğunu paylaştı. 35 yaşındaki Alba, organik ve protein ağırlıklı besinler tüketerek sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüyor. Egzersiz olarak ise crossfit ve yoga gibi çalışmalar yapıyor. İşte Alba’nın formunu ve enerjisini borçlu olduğu CrossFit hakkında bilmeniz gerekenler…

1. CrossFit (çapraz fitness) Greg ve Lauren Glassman tarafından 2000 yılında kurulan bir fitness şirketi.

jessica-alba-workout-instagram

Jessica Alba CrossFit koçu Yumi Lee ile çalışıyor.

2. Genel güç ve kondisyon programı olan CrossFit, tanımlanmış 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefliyor.

Jessica-Alba-Fitness-620x410-620x410

Bu özellikler:
• Kardiyovasküler Kapasite
• Dayanıklılık
• İş yapabilme kapasitesi
• Güç
• Esneklik
• Patlayıcı Kuvvet
• Hız
• Koordinasyon
• Çeviklik
• Denge

3. Hedeflenen fiziksel özelliklerin gelişimi olimpik halter hareketleri, temel jimnastik hareketleri ve atletizm hareketlerini kapsayan antrenmanlar sayesinde oluyor.

d-252f-diaporama

4. CrossFit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vücudu dengeli çalıştırmak için yapılıyor.

Course2-1150x647

5. CrossFit 7’den 70’e her yaş grubuna uygun olsa da belli bir fiziki yeterlilik gerektirdiği için antrenmanlara tam anlamıyla başlayabilmek için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebiliyor.

bb40d85b0534a9627542ce460f1628a9

Öncelikle ciddi bir sakatlık geçirmiş ya da spor yapmasına engel teşkil edebilecek bir durumu olan kişilerin bu sporu yapmadan önce mutlaka bir hekime ve daha sonra bir CrossFit uzmanına danışıp bilgi edinmesi gerekiyor.

6. Genellikle grup halinde yapılıyor ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanıyor. Grup halinde yapıldığı için arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelip rekabet duygusu yaşatıyor.

crossfit-hareketleri-1

Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekiyor.

7. Antrenmanlarda genellikle halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları gibi ekipmanlar kullanılıyor.

CrossFit athlete flipping a tire

8. CrossFit antreman sistemindeki 5-20 dakikalık devreler, her antrenmanda ortalama 6-7 adet ve aralarındaki dinlenme süreleri çok çok az.

crossfit-hareketleri-2

9. Bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riski söz konusu olabilen CrossFit’te ağırlıklarla yaptığınız antrenmanlar için mutlaka ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekiyor.

crossfit open partner

10. Uzmanlar, CrossFit’e başlamadan önce doktorunuzdan fiziksel yeterlilik için bilgi alınmasını ve antrenmanları bir antrenör gözetiminde yapılmasını tavsiye ediyor.

1f81f9d976

11. CrossFit’i evde yapmak da mümkün. İp atlama, şınav çekme, koşma ve squad (çömelip kalkma), barfiks gibi hareketlere dambılları dahil ederek de yapılabiliyor.

crossfit-egzersizleri

Ama evde yapılan crossfit bir süre sonra rutine bağlayacağından size sıkıcı gelecektir.

CrossFit nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

Kaynak:1,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>