Çocuğunuza Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın 7 Etkili Yolu

October 18, 2017

Çocuklara erken yaşta ödev yapma alışkanlığı kazandırmak çok önemlidir. Bu alışkanlığı kazanmanın çocukların akademik başarılarına çok etkisi olmaktadır. Sorumlulukla ilgili olan ev ödevi yapma alışkanlığı, çocukların okul, iş ve hayatlarında ki başarılarında önemli bir rol oynuyor.

Motivasyon: Ödeve ne zaman başlayacağına karar vermesini isteyin, zamanında başladığında onu ödüllendirin.

odev yapma 4

Destek: İlk 5 dakika yanında olun. Dikkatini ödeve vermesinde, kendisinden isteneni anlamasında ona yardımcı olmaya çalışın.

odev yapma 5

Düzen: Düzenli ödev saati oluşturun ve 21 gün tekrarlayın. Rutin yapılan işler alışkanlığa kolay dönüşür. Çocuk zamanlar kendini ödev saatine göre düzenler.

odev yapma 6

Sorumluluk: Ödevleri siz değil, çocuğunuz yapmalı. Tabi ki ödev ile ilgili size yöneltilen soruları cevaplayın fakat onunla aynı masada oturup ödevini yapmayın.

odev yapma 2

Teşvik: Ders materyallerini birlikte hazırlayın. “Ödevini bu kalemle mi yapmayı seviyorsun, yoksa diğeriyle mi?” diye sorarak işe başlayın.

odev yapma 1

Tekrar: Ödevin amacı çocuğun kendisine öğretilmiş olan beceriyi kendi başına tekrarlamasını sağlamak olduğunu unutmayın.

Mola: 5-10 dakikalık dinlenme sürelerini belirleyin. Mola aralarını elindekini bitirmesi gereken bölümü bitirdikten sonra vermesini sağlayın, aksi takdirde çocuk araya kadar kalan süreyi hayal kurarak geçirecektir.

odev yapma 3

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>