Çocuğunuzu Teknolojik Aletlerden Biraz Olsun Uzaklaştırabileceğiniz 13 Eğlenceli Etkinlik

September 14, 2017

Günümüzde anne babaların çoğu çocuklarının sürekli telefon/bilgisayar/tablet gibi teknolojik aletlerle ilgilenmesinden şikayetçi. Aslında çocukları teknolojik aletlerden olabildiğince uzak tutmak tamamen ebeveynlerin elinde. Eğer onlara teknolojik aletlerden daha çok zevk alabilecekleri etkinlikler yaratırsanız kendiliğinden uzaklaşacaktır. Biz de çocuklarınızla birlikte kolayca yapabileceğiniz, eğlenebileceğiniz ve aynı zamanda çocuğunun gelişimine katkısı olabilecek birkaç “kendin yap” faaliyeti derledik. Çocuklarınızla dolu dolu vakitler geçirebilmeniz dilediğiyle…😊

1. Tuvalet kağıdı rulosundan ejderha

diy-1
Hem yaparken hem de oynarken çocuğunuzla birlikte eğlenebileceğiniz yaratıcı bir oyuncak. Yapmasıysa çok kolay. Evde kolayca bulabileceğiniz tuvalet kağıdı rulolarının etrafını boyayın ya da renkli kartonlarla kaplayın ve çocuğunuzun hayal gücüyle birlikte çeşitli malzemeler kullanarak ağız ve göz yaratın. Krapon kağıdı kullanarak uzun şeritler kesin ve kartonun bir ucuna yapıştırın. İşlem tamam! Üflediğinizde rengarenk uçuşan eğlenceli oyuncağınız hazır😊

2. Karton ayakkabı

diy-8
Yapımı oldukça kolay olan karton ayakkabı, ayakkabılarını bağlamayı öğrenen çocukların pratik yapabilmesi için birebir. Kartonun üzerine çizeceğiniz ayakkabı şekline delikler açıp bir ip bulmanız karton ayakkabı için yeterli. Tabi ayakkabının ne kadar güzel görüneceği sizin çizim yeteneğinize kalıyor😄

3. Plastik bardaklarla matematik egzersizleri

diy-11
Eğer çocuğunuz matematiği yeni öğreniyorsa ona egzersiz yaparken eğlenebileceği bu karton bardaklı şekli yapabilirsiniz. İşlemlerin basamak sayısını arttırmak için bardak sayısını arttırabilirsiniz. Siz yapmasını istediğiniz işlem sayılarını ayarladıktan sonra çocuğunuz en sağdaki sonuç kısmından bardakları çevirerek size sonucu gösterebilir.

4. Kartondan geometrik şekiller

diy-9
Sadece karton kullanarak yapabileceğiniz çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirecek bir zeka oyunu yapabilirsiniz. Fotoğraftaki gibi büyük bir kartona geometrik şekiller çizin. Ardından renkli kartonlara aynı şekilleri aynı boyutta çizin. Hem zemin kartonundaki şekillere hem de parça parça olan şekillere çift taraflı bant yapıştırın. Bu sayede çocuğunuz şekillerin yerini bulduğunda zemindeki yerine kolayca yerleştirebilecek.

5. Renkli kartonlardan ahtapot

diy-4
Yine oldukça basit yapılabilen bir oyuncak. İstediğiniz renklerde kartonları önce dikdörtgen şeklinde kesin. Daha sonra şekildeki gibi keserek püsküller oluşturun. Ardından dikdörtgenin iki ucunu birleştirip yapıştırarak rulo haline getirin. Ahtopotunuzu dilediğiniz şekilde süsleyin.

6. Bulutlarla matematik oyunu

diy-13
Yine çocuğunuzun matematiksel becerilerini geliştirmeye yönelik bir oyun. Önce beyaz kartonlardan bulut şekli çizin ve kesin. Ardından mavi ve tonlarındaki kartonlardan damlalar yapın. Beyaz bulutların üzerine sayılar yazın ve çocuğunuzdan yazan sayı kadar damla koymasını isteğin.

7. Karton araba

diy-2
Tuvalet kağıdı rulolarından yapabileceğiniz onlarca seçenekten biri de arabalar. Görseldeki gibi ruloları dilediğiniz renklerde boyayın. Ardından başka bir kartona yuvarlaklar çizin ve kesin. Kestiğiniz bu yuvarlakların üstüne siyah karton onun da üstüne daha küçük bir beyaz karton yapıştırın ve tekerlek şeklini elde edin. Daha sonra ruloların üzerini delin ve tekerlekleri yanlara yapıştırın. Bundan sonrası hayal gücünüze kalmış. Dilediğiniz gibi renklendirip süsleyebilirsiniz!

8. Eğlenceli ağızlar

diy-10
Tamamen hayal gücünüze kalmış bir çalışma daha! Kalın bir kartona (mukavva olabilir) dilediğiniz gibi çizdiğiniz ağız şekillerini kesin ve boyayın (ya da renkli elişi kağıtları yapıştırın). Ardından yine mukavva kullanarak ince bir sopa kesin ve çizdiğiniz ağıza yapıştırın.

9. Keçeden parmak kukla

diy-7
Keçe kullanarak yapabileceğiniz kolay parmak kuklalar. Dilediğiniz şekilde ve renkte keseceğiniz keçe kumaşını süsleyip kolayca yapabilirsiniz.

10. Cevizden fare

diy-3
Ceviz kabuklarını çöpe atmıyoruz! Keçe kumaşından kestiğimiz kulak ve kuyruğu yapıştırıp sevimli fareler haline getiriyoruz😇

11. Karpuz şeklinde yelpaze

diy-5
Yine çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir faaliyet. A4 kağıdı dikdörtgen biçimde kesiyoruz ve pembeye boyuyoruz. Üzerine siyah kalemle çekirdekler çiziyoruz. Bu kısmı çocuğunuz yaparsa daha zevkli olabilir. Daha sonra ince uzun dikeyler kesip yeşile boyuyoruz ve dikeylerin bir ucunu belli aralıklarla pembe dikdötgene yapıştırırken diğer uçlarını birleştirip kuş gözüyle tutturuyoruz. Yelpazeniz hazır!

12. Kartondan el kuklaları

diy-6
Renkli kartonlar oluşturmak istediğiniz şekle göre kesip birleştirin. Daha sonra parmaklarınızın sığacağı boyutta iki delik oluşturun. Bu delikler parmaklarınızı koyduğunuz hayvanın ayaklarını vb. bir parçasına denk gelmeli. Örneğin fil şekli oluşturduysanız bir delik açıp parmağınızı koyduğunuzda filin hortumu olacak şekilde yapabilirsiniz.

13. Eşleştirme oyunu

diy-12
Plastik tabakların içine çeşitli şekiller çizin ve aynı şekli iki tabağa da çizin. Tabakların hepsini kapatın ve çocuğunuza tek seferde sadece 2 tabak açabileceğini söyleyin. Tabakları açtıkça şekillerin yerlerini ezberleyerek eşlerini bulmaya çalışmalı. 2 tabak açtığında şekiller farklıysa onları mutlaka tekrar kapatarak oyuna devam etmeli.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>