Şefler Dünyasının Oscar’ı Michelin Yıldızı Alan Sokak Satıcısı: Chan Hon Meng

August 19, 2016

Singapur’a yolunuz düşerse, yeme içme mekanlarının çokça bulunduğu Chinatown Complex’te deli bir kuyruk görürseniz “Ne oluyor burada?” demeyin, çünkü orada şef Chan Hon Meng’in küçücük mekanı var. Öyle büyük, şaşalı bir yer değil, ayak üstü bir şeyler atıştırabileceğiniz, 1.5 dolara karnınızı doyurabileceğiniz bir mekan burası. Malezya doğumlu şef Chan Hon Meng tam 35 yılını mutfaklarda geçirmiş biri, Hong Kong ve Singapur’da çeşitli restoranlarda şef aşçılık yapmış. Sonra bu küçücük yerde kendi mekanını açmış.

Peki kendisini bu kadar meşhur yapan ne? Uğruna şef aşçıların canına kıydığı yemek dünyasının Oscar’ı Michelin yıldızı almış olması. Evet, genellikle 5 yıldızlı, görkemli, lüks restoranlara verildiğini duyduğumuz Michelin yıldızının bir sokak satıcısına verilmiş olması gerçekten de şaşırtıcı.

Şef Chan Hon Meng, “Hong Kong Sauce Chicken Rice and Noodle” adlı mekanında iki yardımcısıyla birlikte günde 17 saat çalışıyor.

014 meng

Mekanda 180 çeşit tavuk yemeği bulmanız mümkün, evet 180 çeşit!

015 meng

“Hong Kong Sauce Chicken Rice and Noodle” yaklaşık olarak 30 yıldır aynı yerde, aynı kalitede, aynı amatör ruhla hizmet veriyor.

Chan-Hon-Meng

Mekanın meşhur yemeği, 2 dolara alabileceğiniz soya soslu tavuklu noodle.

013 meng

Şef Chan Hon Meng’e Michelin yıldızını kazandıran yemek de bu.

Chan-Hon-Meng (4)

Şef Meng’e yemeklerini ne kadar iyi diye sorulduğunda verdiği cevap son derece mütevazı: “Ne kadar iyi olduğunu bilmiyorum, ama sanırım dükkanın önündeki kuyruğa güvenmemiz gerek”

Şef Meng

Mekan o kadar küçük ki çalışanlar için adeta bir sınav, kliması, havalandırması olmayan mekanda 17 saat çalışmak gerçek bir tutku gerektiriyor.

016 meng

Meng’in geçmişte aşçı olarak büyük başarıları yok, Michelin Yıldızı Singapur Gala yemeğine davet edildiğinde sorduğu ilk şey: “Şaka mı yapıyorsunuz?” olmuş.

hong kong noddle meng

Mekanımı hiç ziyaret etmediniz, nasıl aday olabilirim ki? Sorusuna aldığı cevap manidar: Biz sadece yemeğin lezzetine not veriyoruz, bulunduğu mekana değil.

Chan-Hon-Meng (3)

Kulağa belki inanılmaz geliyor ama, 51 yaşındaki bir sokak satıcısının artık bir Michelin yıldızı var.

Michelin yıldızı Meng

“Bundan 30 yıl önce, burada ilk defa işe başladığımda diğer şefler bana ulaşabileceğin en üst nokta Michelin yıldızı almaktır demişlerdi.” diyor Meng.

meng kuyruk

“Bir gün bunun gerçek olabileceğini hiç hayal etmemiştim.” diye ekliyor.

Chan-Hon-Meng (5)

Yolunuz Singapur’a düşerse Meng’in mekanı “Hong Kong Sauce Chicken Rice and Noodle”a mutlaka uğrayın.

Chan-Hon-Meng (2)

Ve Michelin yıldızı sahibi dünyanın en ucuz mekanında, 180 çeşit tavuk yemeği arasından dilediğinizi yiyin.

01 meng

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>