Bir Romanın En Güzel Bölümünü Andıran Hüzün Dolu Ölüm İlanı

October 19, 2017

Her insanın birbirinden ayrı ve değişken koşullarda ilerleyen bir hayat yolculuğu vardır. Zorlukların, mücadelelerin, mutlulukların ve hüzünlerin içerisinde geçip giden bu yolculukta, insan kalabilmek adına yapılanlar bir hayli önemlidir. İz bırakmak ya da iz bırakanların yanında olmak söz konusu yolculuğun dahilinde gelişen bir süreçtir. Tıpkı yaşamın biricik oluşu gibi insan da aynı kapsam içerisindedir.

Kanada’da yaşayan 91 yaşında Cemile Yazar’ın hayatını kaybetmesi sonrasında yakınlarının kaleme alarak gazetelerde yayımlattığı ölüm ilanı, hayat yolculuğuna dair önemli ve güzel detayların varlığına işaret ediyor.

“Cemile Yazar, 91 yaşında, sevgi dolu ailesinin yanında, huzur içinde hayata gözlerini yumdu.”

kapak_1

“Babası İslam, annesi Hatice, kardeşi Tahir, kocası Nihat ve onun baldızları Mülhime ve Ender daha önce vefat etmişlerdi.”

2

“Kızları Maide, Reyhan (Claus) ve Hatice şimdi onu özlüyor ve yasını tutuyorlar. Arkasında torunu Hayden’i, kuzeni Münire’yi (Mahir), yeğeni Sera’yı (Sevgi) ve diğer pek çok aile üyesini bıraktı.”

pexels-photo

“Ottawa, Toronto ve İstanbul’daki arkadaşları onu çok özleyecekler.”

hero-ring-of-trees-looking-up

“Cemile, İstanbul’da dünyaya geldi. 20. yüzyılın başlarında Türkiye’deki toplumsal reformların (Atatürk devrimlerinin) kadınlara verdiği özgürlükler ile yetişen kuşağın bir üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine devam etti.”

tree-dawn-nature-bucovina-56875

“Cemile, Nihat ve üç çocuğu ile birlikte 1964’te Kanada’ya geldi ve hızla bu yeni kültüre uyum sağlayıp çok sevdiği moda alanında çalışmaya başladı.”

CherryBlossoms

“Kandilli Lisesi’ne ve İstanbul Üniversitesi’ne giderken boğaz vapurlarını, Montreal ve sonrasında Ottawa’da işe giderken metro ve otobüs kullanan, doğuştan bir ‘Eski İstanbul Hanımefendisi’ idi.”

3

“En üst düzey mağazalardan, beğendiği ürünlerin indirime girmesini sabırla bekleyip uygun fiyatlarda alışveriş yapmayı severdi.”

flowers-background-butterflies-beautiful-87452

“Eski İstanbul yaşamı ile ilgili anıları ve Nasreddin Hoca hikayelerini anlatışı ile canlandıran doğuştan hoşsohbet bir hikayeciydi.”

8

“Kanada ve Amerika’yı gezerek, Ottawa nehri kenarında yürüyüş ve piknik yaparak, gündemi izleyerek (Cesur ve Güzel dizisini de) ve tabii ki alışveriş yaparak çok hareketli bir emeklilik hayatı yaşadı.”

cyprus-1990939_960_720

“Ömrü boyunca kızlarının idolü ve esin kaynağı olan, son derece cömert, güçlü değer kavramlarına ve güçlü fikirlere sahip bir kadındı.”

1400947556238

“Onu hayatlarımızın her gününde çok özleyeceğiz…”

kapak_1

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>