İtalya’da Bulunan ve Doğanın Zamanla Kendi Kendine Tamamlayacağı Büyüleyici Katedral

September 28, 2016

Yeryüzünde yaşarken doğaya böylesine muhtaç olduğumuzu unutup, onu inkar ederek yaşamaya çalışmaktan daha saçma ne olabilir, bilemiyoruz. Oysa yapılması gereken tek bir şey var: Doğayla barışmak, doğaya karışmak.

İşte şimdi size tam böyle düşündüğünü tahmin ettiğimiz bir sanatçının başlattığı ve şu anda doğanın tamamlamakta olduğu bir yapıdan bahsedeceğiz. Bu katedralin inşasında kullanılan tek malzeme ağaç. Tasarımı elbette bir sanatçıya ait, ancak bu kez işçi sadece “doğa”.

Cattedrale Vegetale, isimli bu yapı, İtalya’da Bergamo yakınlarındaki bir vadide yer alıyor…

1-agac-katedral

Katedral henüz tamamlanmış değil; ve tamamlanması konusunda tek görev “doğa”ya düşüyor

2-agac-katedral
Tıpkı diğer katedrallerde olduğu gibi, bu yapının tamamlanması da onlarca yıl sürecek. Ancak onu diğerlerinden ayıran en büyük fark, yapının tamamlanması için insan gücüne ihtiyaç olmaması. Hatta insanın tek rolü, sadece bu tamamlanma sürecinin seyrini takip etmek. Yani her şeyi doğa yapacak!

Bu görkemli katedralin tasarımı İtalyan sanatçı Giuliano Mauri’ye ait ancak kendisi 2009 yılında vefat ettiği için, eseri onsuz büyüyor…

3-agac-katedral
Mauri, katedralin ilk fidelerini, 2002 yılında dikmiş. Düşünsenize bir eser inşa ediyorsunuz ve ilk malzemeniz bir fide. Bu muhteşem fikir bile insanın yüzünden kocaman bir gülümsemeye sebep oluyor. :)

Doğanın zaman içerisinde kendi kendine tamamlayacağı bu katedral, 5 nef ve 42 kolondan oluşuyor…

4-agac-katedral
Kolonların ortasında 500 metreye kadar uzayabilen kayın ağaçları bulunuyor ve kayın ağaçlarının ömrü tamı tamına 300 yıl. Yani bu katedral, aslında oldukça uzun ömürlü olacak.

Güzelliği ve inşa edilme yöntemi yüzünden özel bir sanatsal nitelik taşıyan Cattedrale Vegetale, doğanın gücünü bir kez daha gözler önüne sermesi sebebiyle de insanı derinden etkiliyor…

5-agac-katedral
Keşke tüm yapıları böyle inşa etmek mümkün olsa ve böyle fikirlerle daha sık karşılaşabilsek…

Yararlanılan Kaynak: 1.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>