Son Günlerde Elimizden Düşmeyen Stres Çarkının Mucidinin Talihsiz Hikayesi

May 4, 2017

Stres toplarından sonra şimdilerde her köşede satılan ve herkesin elinde çevirip durduğu yeni bir stres oyuncağı var. Son dönemde huzurlu hissetmeye çalışmak için umut bağladığımız ilginç icatlardan sonuncusu stres çarkları oldu. Bazı kişilerin çok fayda sağladığını iddia ettiği bu stres çarklarının mucidi olan kadının ise oldukça ilginç bir öyküsü var.

Stres çarkı sıkıntılı ya da stresli anlarda zihni dağıtmak için kullanılan bir oyuncak. Tek parmağımızla bile çevirebilmemiz mümkün ve zamanında popüler olan stres topuyla aynı işlevi görüyor.

4244

Fidget Spinner orijinal adıyla ünlü olan ve oto sanayilerde genellikle rulmanla oynayan işçilerden esinlenilen çarkın mucidinin ise ilginç bir hikayesi var.

Stres çarkının mucidi ABD Florida’da yaşayan 62 yaşındaki Catherine Hettinger. Şu an tüm dünyayı kasıp kavuran stres çarkının yaratıcısı geçimini zar zor sağlıyor.

1836

Bu yaratıcı kadın bugünlerde pek çok kişinin elinden düşmeyen ve milyonlarca satan stres çarkını 20 yıl önce 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için düşünmüş.

e2179143572c67c88b1f6aa3b7498124

Şu an 30 yaşında olan kızına hamileyken bir kas rahatsızlığı ile boğuşan Hettinger, doğum sonrasında da kızının oyuncaklarını toplayamıyor ve onunla fazla oyun oynayamıyor.

_HO1SOPfn0qXW_DTRbKQWA

Bu yüzden bazı şeyleri gazetelerle bir araya getirmeye, malzemeleri bantla tutturmaya başlıyor. Kızı bu ilginç çarkı sevince stres çarkının mekanik olmayan versiyonu ortaya çıkıyor. Aslında Catherine, bu icadı kızıyla birlikte ortaya çıkarmış.

maxresdefault

Bu oyuncağın patentini de alan mucit, 8 yıl boyunca patenti elinde tutmuş ancak 2005 yılında patent yenileme ücreti olan 400 doları (yaklaşık 1413 lirayı) ödeyemeyince patent boşa düşmüş.

d2b5ca33bd970f64a6301fa75ae2eb22_preview_featured

Hettinger’in fikrini hayata geçiren üreticiler tüm dünyada satış yaparak büyük bir kar elde etti. Ancak bu sırada stres çarkının asıl mucidi ekonomik sorunlarla boğuşuyor ve “Mucit olmak zor bir iş. İcatların yalnızca yüzde 3’ü para kazandırıyor” diyor.

fidget-hand-spinner

Farklı icatlar da yapan mucit aslında şu an bambaşka standartlara sahip bir hayat yaşıyor olmalıydı ancak ne yazık ki öyle olmadı. Mucit “Ben multimilyon dolarlık anlaşmalar yapan biri değilim. Param olsaydı ya da bir sermayedar bulabilseydim her şey daha farklı olurdu” diyor.

images

62 yaşındaki Hettiger eğer patenti elinde tutabilseydi bir servet sahibi olabilecekti. Bazı insanlar ona deli misin diye sorsa da o tasarladığı şeylerin insanların işine yaramasından mutluluk duyuyor.

batman

Her ne olursa olsun bu yaratıcı fikirlerle dolup taşan bu mucit kadın yeni şeyler üretmeye devam ediyor ve insanlara fayda sağlamaktan asla vazgeçmiyor…

170502-catherine-hettinger-fidget-spinners

Kaynak: 1 ,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>