Verdiği Efsane Hediyelerle Çalışanlarının Gönlünde Taht Kuran 10 Patron Gibi Patron

November 11, 2016

Bazı patronlar var ki, çalışanlarının mutluluğu ve verimini artırabilmek adına onlara inanılmaz hediyeler vererek tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarabiliyor. Böylesi patronlara pek alışık olmasak da dünyada onların sayısı oldukça fazla. Mutlaka yanında çalışmak isteyeceğiniz, Pazartesi sendromunuzu yok edecek bu patronları tanımaya ne dersiniz?

Savji Dholakia

savji dholakia

Hindistan’da Hari Krishna Exports isimli elmas şirketinin sahibi dolar milyarderi iş adamı Savji Dholakia, yüksek performans gösteren çalışanları için tam 400 daire ve 1260 otomobil ve elmas takılardan oluşan bir hediye paketi hazırladı ve bütün çalışanlarının hediye alabileceği şekilde bir çekiliş oluşturdu. Hediyeler çalışanlara çekilişle dağıtıldı. 1992 yılında sıfırdan kurduğu şirketinin bu noktaya gelmesinde en büyük payın çalışanlarına ait olduğunu söyleyen patron, çalışanlarının mutluluğunu artırmak için her şeyi yapabileceğini söylüyor.

Dan Price

Dan_price

Gravity adlı bir teknoloji şirketinin kurucusu ve CEO’su ABD’li işadamı Dan Price kendi maaşını neredeyse sıfıra indirerek çalışanları arasında dağıttı. Bu çalışanlar için yüzde 400’lük bir artış anlamına geliyor. Dan Price’ın bu radikal kararı tüm dünyada ses getirdi.

Bart Lorant

Bart Lorant

Bart Lorant CEO’su olduğu FullContact şirketinde herkesi zorunlu olarak tatile gönderiyor. Tatile gitmeleri için çalışanlarına maaş harici 7500 dolar veriyor. Ancak çalışanlar Lorant’ın şu iki şartını yerine getirmek zorunda: Birincisi gerçekten bir tatil yaptıklarını kanıtlamak zorundalar, ikincisi ise iki hafta boyunca tek bir maile bile cevap vermeyecek, şirketten kimseyle iletişim kurmayacaklar. Lorant, bir röportajında şunları söylüyor:

“Bunu çalışanlarımın mutluluğu için değil, işimin başarısı için yaptım ki öyle de oldu.”

Richard Branson

Richard Branson

Virgin Group adlı bir medya şirketinin CEO’su olan Richard Branson çalışanlarının ofise gelmelerini yasakladı. Evden çalışmanın çalışanlarının rahatını ve verimini arttıracağını düşünen Richard Branson acil durum olmadıkça toplantı yapılmasını da yasakladı. Şu an Virgin Group çalışanlarının yüzde 80’i evlerinden çalışmakta.

Li Jinyuan

Li Jinyuan

Tiens Group Company’nin sahibi ünlü Çinli milyarder Li Jinyuan, şirketinin 20. yıl dönümünde 6400 çalışanı ile birlikte Fransa’ya tatile çıktı. 6500 çalışanla beraber yapılan Monaco tatili iş adamına yaklaşık 15 milyon dolara patladı.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Dünyaca ünlü televizyon yıldızı Oprah Winfrey 55. yaş gününde çalışanlarına müthiş bir sürpriz yaparak; gemi turuyla Türkiye, İspanya, İtalya gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu bir Akdeniz turu yaptı. Bu harika tatilde her bir çalışanın maliyeti 7 bin dolar olmuş.

Chieh Huang

Chieh_Huang

Boxed.com CEO’su Chieh Huang çalışanlarına müthiş bir jest yaptı. Şirketinde çalışan kişilerin çocuklarının geleceği hakkında endişelendiğini fark eden Huang; sayılarına ya da masraflarına bakmadan, çalışanlarının bütün çocuklarının gelecekteki üniversite masraflarını üstlendi.

Wiley Cerilli

Wiley Cerilli

Single Platform şirketinin CEO’su olan Wiley Cerilli; şirketini yeni baştan tekrar kurdu ve 100 milyon dolara sattı. Buraya kadar her şey normal ancak o satıştan kazandığı paranın tamamını performanslarına göre şirket çalışanları arasında dağıttı. En yüksek prim 1 milyon doların, en düşük prim ise 10 bin doların üzerinde idi.

Dan Rice

dan rice

Küçük bir teknoloji şirketinin sahibi olan Dan Rice çalışanlarının Game Of Thrones dizisinin yayınlandığı günlerde dikkatlerinin dağınık olduğunu fark etti. Oda dizinin yayınlandığı dönemlerde, bölüm sayısı kadar gün için çalışanlarına izin tarifesi ayarladı. Kendisi de bir Game Of Thrones hayranı olan Dan Rice’ın şirketinde Game Of Thrones yayınlandığı günlerde iş yerine gelmek yasak!

Nevzat Aydın

nevzat-aydin

Son efsane patron ise ülkemizden yemeksepeti.com sitesinin CEO’su olan Nevzat Aydın şirketini Delivery Hero adlı şirkete 589 milyon dolara sattı ve Türkiye’deki en büyük internet platformu satışını gerçekleştirdi. Ancak paranın tamamını kendisine saklamadı. Paranın 27 milyon dolarını “Bunu beraber yaptık, bu sizin hakkınız!” diyerek 114 şirket çalışanı arasında pay etti. Nevzat Aydın’ın yaptığı bu jest aynı zamanda Türkiye’de bir ilk.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>