Narcos’un Yeni Sezonunda Tanıyacağımız Dünyanın En Tehlikeli Kartellerinden Cali Karteli

September 5, 2017

Son günlerin en çok konuşulan dizilerinden biri olan Narcos’un yeni sezonunun başlamasıyla gündeme gelen Cali Kartelini araştırdık. Faaliyette olduğu zaman dünya kokain ticaretinin yüzde 90’ını elinde bulunduran kartelin hikayesine bakalım.

1. Medelin Kartelinin çöküşü ve Cali’nin yükselişi

cali-karteli-1
Pablo Escobar’ın ölümünün ardından bütün pazar düşmanları olan Cali Kartelinin eline geçmişti. Escobar’a göre daha farklı bir politika uygulayan Cali Karteli bütün kapılarını para yardımıyla aralıyordu. Kurucuları Gilberto Orejuela, Miguel Orejuela, Jose Lodono ve Pacho Helmer Herrara dünyada Cali’nin beyefendileri olarak ün salmışlardı.

2. “İyi” diplomatik ilişkiler

cali-karteli-2
Cali Karteli elindeki büyük para gücünü kullanarak Amerika dahil her ülkede adamlarını bulundurabiliyordu. Kartel savcılardan gazetecilere herkesi kontrol altına almıştı. Hatta eski Kolombiya başkanı Ernesto Samper ve senatörlerin seçim kampanyalarını Cali Karteli’nin verdiği paralarla yürütüyorlardı.

3. Milyarlarca dolar kazandılar

cali-karteli-3
Kartel aktif olduğu yıllarda dünyadaki kokain ticaretinin %90’ını sağlıyordu. O kadar etkiliydiler ki Avrupa’da kokainin yaygınlaşmasını sağladılar. 90’lı yılların ortalarından itibaren çoktan mutli-milyarer olmuşlardı.

4. Los Pepes vahşeti

cali-karteli-4
Los Pepes(Perseguidos por Pablo Escobar) Türkçe adıyla Escobar tarafından zulüm görenler Escobar’ı ortadan kaldırmak için CIA ve Cali’nin finansal desteğiyle kurulmuş bir suç örgütüdür. Grup Escobar’ı ortadan kaldırmak için ülkeyi adeta bir kan gölüne çevirmiş ama Escobar’ı tahtından etmiştir.

5. Her şeyin başlangıcı esrardı

cali-karteli-5
Grup eskiden esrar ticaretiyle işlerine başlamıştı. Daha sonraları daha karlı işler yapabilmek adına kokain ve eroine gözlerini diktiler.

6. “Büyük” iş insanları

cali-karteli-6
Para aklama işini o kadar büyük ustalıkla yapıyorlardı ki 1996’da ABD’den yasal olarak yıllık gelirinin 7 milyar dolar olduğu iddia edilmekteydi. Kirli işlerinin yanında çeşitli şirketlerinde yöneticiliklerini yapıyorlardı.

7. Eczane zincirleri

cali-karteli-7
AP’de çıkan haberlere göre Cali karteli, Kolombiya’da 400’e yakın oranda eczane görünümlü uyuşturucu dükkanı açtı. 2004 yılında Kolombiya devleti 216 milyon dolar değerindeki eczaneleri ele geçirmişti.

8. Sadece bir yılda 25.525 Kolombiyalı öldürüldü

cali-karteli-8
Kolombiya polisinin verilerine göre 1995 yılında 25.525 insan Cali tarafından katledildi.

9. Son durak ABD

cali-karteli-kapak
Doksanların sonlarında tutuklanan örgütün “babaları” faliyetlerine gizli bir şekilde devam edebilmekteydi. Yıllar sonra yapılan bir anlaşma sonucunda ABD’ye 2006 yılında iade edilerek tutuklanmışlardır.

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>