Mermer Ocaklarına Direnen Çiftin Doğa Dostu Faaliyetleri ve Korkunç Ölümleri

May 11, 2017

İnsanoğlunun iyi ve kötü olarak ikiye ayrıldığını gördüğümüz bu zamanlarda dün yaşanan bir cinayet ile yine kanımız donuyor.

Çevreci kimlikleriyle bilinen ve Finike’deki dağ evleri ile mutlu hayatın sembolü olan çift evinde kanlar içinde ölü bulundu… Emniyet güçleri ise soruşturma başlattı.

Finike ilçesi Alacadağ bölgesinde oturan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyükhonutçu’dan haber alamayan Antalya’daki yakınları, bölgede yaşayan komşularını aradı.

ali-ulvi-buyuknohutcu-ve-esi-evinde-olu-bulundu-001

Komşular da ailenin evinden ses gelmeyince mecburen kapıyı kırdılar ve çiftin ölü bedenleriyle karşılaştılar ve yetkilileri aradılar.

kirader-genel-baskani-ve-esinin-oldurulmesiyle-ilgili-bir-kisi-gozaltina-alindi-9100747

Çiftin komşularından Süleyman Dinç, Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun evin iç kısmında, eşi Aysin Büyüknohutçu’nun ise evin balkon kapısında kanlar içinde yerde yattığını belirtiyor.

xcevreci-ali-ulvi-buy-2e037c752fa505882ec6.jpg.pagespeed.ic.3C-ArVu3tt

Olay yerine gelen emniyet yetkilileri bu korkunç cinayet üzerine soruşturma başlatıyor.

ali-ulvi-buyuknohutcu-ve-esi-evinde-olu-bulundu-002

Peki kimdi bu çevreci çiftimiz ve ne uğruna savaşıyorlardı? Ali Ulvi Büyüknohutçu, Antalya’da 1999 yerel seçimlerinde DSP’nin Kepez Belediye Başkan adaylığının yanı sıra Genç Parti Antalya İl Başkanlığı, DSP İl Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

2037249

Tüketiciyi Koruma Derneği(TÜKODER) Genel Başkan Yardımcılığı, Antalya Şube Başkanlığı, Türk Kiracılar Derneği(KİRADER) Genel Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Son olarak Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcülüğü’nü yapıyordu.

BOZYAZI’DA TRAFİK POLİSLERİNDEN SÜRÜCÜ VE YAYALARA ÇİKOLATA İKRAMI

Çevreci mücadeleyle tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu, bölgedeki mermer ocaklarına da çeşitli davalar açmıştı. Çift, birçok çevre olayına karşı duyarlıydı. Yaşadıkları dağ evi için ‘Ali Baba’nın çiftliği deniliyordu.

ALİ ULVİ BÜYÜKNOHUTÇU VE EŞİ EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Büyüknohutçu’nun çevrecilik anlamında kazandıkları en büyük başarı çok yakın zamanda gerçekleşmişti. Köylüleri arkasına alan Büyüknohutçu bir mermer ocağının faaliyetini durduran kararın alınmasını sağlamıştı.

finike-2

Sedir ve kızılçam ormanlarıyla kaplı Kızılcık Yaylası’nda bir mermer ocağı 145 hektarlık alanda faaliyet göstermek istiyordu. “ÇED raporu gerekli değildir” yasasıyla hile yapmak isteyen şirketin foyası Danıştay ve Büyüknohutçu’nun çabaları ile ortaya çıkmıştı.

58f1da1feb10bb4b5c173a2d

Büyüknohutçu Antalya’nın doğal güzelliklerini yok eden taş ocaklarına karşı mücadele ediyordu. 2013’te yaptığı konuşmada taş ocağı sahiplerinin kendisine, mermerler ile Abu Dabi Kralı’nın sarayının yapıldığını söylediklerini anlatmıştı.

finike2

Büyüknohutçu’nun olaya tepkisi ise oldukça netti; “Finike’nin portakalı, narı, domatesi yok olacak, insanı yok olacak; Abu Dabi Kralı, Yani bir Arap Şeyhi sarayda oturacak. Batsın o sarayınız!”

buyuknohutcu

Bu koca yürekli çiftin ölümü üzerine ailesine ve tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Büyüknohutçu çifti evlerinde ölü bulundu
Kaynak: 1,2,3,4

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>