Osmanlı’nın Tarihine Tanıklık Eden Bursa’da Görülmesi Gereken 20 Yer

Eylül 27, 2017

Bursa sayısız tarihi olaya tanıklık etmiş, Anadolu coğrafyasında önemi büyük bir şehir. Yalnızca tek başına bile Osmanlı tarihi açısından ne kadar büyük olduğundan bahsetmeye gerek yok. İstanbul henüz Osmanlı toprağı değilken ilk izler bu güzel şehre yerleşti ve günümüzde hala varlığını koruyor. Camileriyle, türbeleriyle, doğal güzellikleriyle, şirin ilçeleriyle tarihin en büyük tanığı olan Bursa’da görmeniz gereken birçok yer var…

1. Tramvayıyla İstiklal Caddesi’ni andıran Cumhuriyet Caddesi

bursa-cumhuriyet-caddesi

İstanbul için İstiklal Caddesi neyse Bursa için de Cumhuriyet Caddesi odur. Nostaljik tramvayıyla şehrin tüm tarihi alanlarını birbirine bağlayan bir merkezi konuma sahip Cumhuriyet Caddesi Bursa’nın en kalabalık yerlerinden biri aynı zamanda.2. Osmanlı tarihinin ilk cami örneklerinden Ulu Camii

bursa-ulu-camii

I.Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii usta işçiliği ve görkemli duruşuyla dimdik ayakta duruyor. Osmanlı tarihinin ilk mimari örneklerinden biri olan cami, şehrin dini kimliğinin en önemli parçalarından biri.

3. Bursa’nın tekstil sektörüne girişini şekillendiren yerlerden biri; Kozahan

bursa-koza-han

Tarihi Ulu Camii’ye yakın bir konumda olan Kozahan şehrin en önemli hanlarından biri. Zamanında ipek böceği kozası ticareti gerçekleştiği için adını buradan alan han, Bursa’nın teksil sektöründe neden lider şehir olduğunu gösteren en önemli detaylardan biri. Kozahan’da Bursa’ya özgü yöresel ürünler satın alabileceğiniz gibi buradaki mekanlarda kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

4. Şehrin alışveriş kimliği Kapalı Çarşı

bursa-kapali-carsi

Şehrin Heykel semtinde yer alan Kapalıçarşı hem yerel halkın hem de turistlerin yoğun ilgi gösterdiği alışveriş yerlerinin başında geliyor. Tarihi bir öneme sahip Kapalıçarşı da Ulu Camii ve Kozahan’a yakın bir konumda yer alıyor.5. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

osman-gazi-turbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin mezarlarının da bulunduğu türbeler şehrin gerek kültürel gerekse dinsel en önemli yerlerinden biri. Yıl boyunca ziyaretçiler tarafından dolup taşan türbeler Bursa’nın Tophane semtinde bulunuyor. Geçmişte depremde yıkılmış türbeler 1863 yılında tekrar onarılarak günümüze ulaşmış.

6. Muradiye Külliyesi

muradiye-kulliyesi

Osmanlı tarihi açısından büyük bir öneme sahip Muradiye Külliyesi’nde Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk hasekisi Mahidevran Hatun ve oğlu Şehzade Mustafa’nın türbeleriyle birlikte, Fatih Sultan Mehmed’in babası II.Murad ve annesi Hümma Hatun’un türbeleri yer alıyor.

7. Anadolu tarihinde farklı devletler tarafından başkent seçilmiş İznik

iznik-Ayasofya-Camii

Bursa’ya gelmişken tarihteki önemli yeriyle İznik’i görmeden olmaz. Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti gibi güçlü devletlere ev sahipliği yapmış İznik her yeriyle tarih kokuyor.

8. Bu kadar tarih üzerine örülü şehrin müzesi; Bursa Şehir Müzesi

bursa-sehir-muzesi

Bu kadar tarih dolu bir şehrin en kapsamlı detay ve örneklerini Bursa Şehir Müzesi’nde gözlemleyebilirsiniz.9. Soğanlı Botanik Parkı

soganli-botanik-parki

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin tam dibinde 400 dönümlük arazilik botanik parkı var. İçerisinde çeşitli bitki ve çiçeklerin yer aldığı parkta 1.800 metre bir bisiklet yolu var. Ayrıca burada bisiklet kiralayabilmeniz de mümkün.

10. Gölyazı ve Ağlayan Çınar

golyazi-bursa

Bursa – İzmir karayolu üzerinde bulunan Ulubat Gölü üzerine kurulan minik yarımada Gölyazı. Fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olan Gölyazı görülmeye değer. Buraya kadar gelmişken çeşitli hikayeleri rivayet edilen Ağlayan Çınar’ı da görmeden gitmeyin.

11. Dünyada örneği az bulunan, içinde çarşısı olan Irgandı Köprüsü

Irgandı_köprüsü-bursa

Dünyada sadece 4 örneği bulunan Irgandı Köprüsü üzerinde 4 çarşı yer alıyor. İçerisinde geleneksel el sanatlarının birbirinden farklı örnekleri bulunan çarşıda keyiflice vakit geçirebilirsiniz.

12. Cumalıkızlık Köyü’nü görmeden Bursa gezisini bitirmemek gerek

cumalikizik_evleri_bursa

Son yıllarda popülaritesi artan Cumalıkızlık Köyü, gerek doğal güzelliğiyle gerekse kültürel zenginliğiyle herkesin ilgisini cezbediyor. Doğal güzelliğe sahip köyde 300’e yakın Osmanlı evi yer alıyor.13. Rumlardan günümüze kendi dokusunda bir yer; Trilye

trilye_tirilye_bursa

Tarihi Rum evleriyle mübadele yıllarına kadar Rum vatandaşların yaşadığı Trilye Bursa tarihinin farklı bir noktasını yansıtıyor. Doğal güzelliği ve rakı-balık kaçamağı için Trilye Bursa’da keyiflice vakit geçirilebilecek yerlerin başında geliyor.

14. Sizin Nevizadeniz varsa Bursa’lıların Arap Şükrü Sokağı var

arap-sukru-sokagi

İstanbul ile Bursa’yı birbirine yakın tutan yerlerden biri de Arap Şükrü Sokağı. Nasıl ki Cumhuriyet Caddesi’ni İstiklal’e benzettik, Arap Şükrü Sokağı için de Bursa’nın Nevizade’si diyebiliriz.

15. Bursa manzarasını seyredebileceğiniz Sümbüllü Bahçe Konağı

sumbullu-bahce-konagi

Bursa manzarası eşliğinde bir şeyler içerken keyiflice vakit geçirmenin en iyi yolu Tophane’deki Sümbüllü Bahçe Konağı’ndan geçiyor. Bursa’nın en merkez noktalarından biri olan Tophane’de bulunan konak şehrin en canlı noktalarından biri.

16. Avlusundaki şadırvanlarla tarihe bekçilik yapan Pirinç Han

pirinc-han-bursa

II.Bayezid tarafından İstanbul’da yer alan vakıflara gelir sağlamak amacıyla yaptırılan Pirinçhan Bursa’nın Osmanlı tarihinin önemli yüzlerinden biri. Avlusunda görülen 16 şadırvan ve altlı üstlü toplam 86 odasıyla Pirinçhan günümüze ulaşan eserlerden.17. Biraz sakinlik, biraz huzur; Saitabat Şelalesi

saitabat-selalesi-bursa

Bursa’nın mavi ile yeşilinin bir arada yer aldığı şelale en güzel doğal yerlerinden biri. Sakin ve huzurlu bir ortamsa aradığınız yolunuzu buraya çevirebilirsiniz.

18. Tophane Saat Kulesi

tophane_saat_kulesi

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış 6 katlı saat kulesi Bursa’nın en önemli noktalarından biri.

19. Sakinlik, huzur ve olmazsa olmaz yemyeşil ağaçlarıyla İnegöl Ormanları

inegöl-ormanlari

Türkiye’nin en yeşil ve en huzur veren yerlerinden biri İnegöl ilçesinde yer alan orman. Özellikle sonbaharda bambaşka bir hal alan orman sizi kendinizle baş başa bırakacak doğal bir güce sahip.

20. Kış turizmi denince Uludağ Kayak Merkezi

uludag-kayak-merkezi

Türkiye’de kış turizmi denince ilk akla gelen yer Uludağ. Yeşilçam filmlerinde de sıklıkla kullanılmış kayak merkezi günümüzde hala en popüler kış turizminin gerçekleştiği yerlerin başında geliyor. 11 bin 338 hektarlık alana sahip kayak merkezi yerli turistlerin olduğu kadar, yabancı turistlerin de tercih ettiği bir yer.Bonus; Bursa demek İskender demek, İnegöl Köftesi demek

iskender-kebap-bursa

Ve tabii buralara kadar gelmişken sizlere meşhur İskender ve İnegöl köftesinden yemeniz gerektiğinden hiç bahsetmiyoruz bile. Önünde uzun uzadıya sıralar bekleyebileceğiniz, bu işin hakkını veren önemli yerler olduğunu belirtip bu yerleri keşfetmek için topu size atıyor ve uzaklaşıyoruz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>