Kokain Bağımlısıyken Budist Rahibi Olan Cengiz’in Azim Dolu Yolculuğu

May 10, 2017

Paranın tüm mutlulukların kapısını açamadığını gösteren gerçek bir hikaye ile karşınızdayız.

Almanya’da lüks için yaşayan Cengiz, kariyeri ve bolca parası olan biriydi. Fakat kokain bağımlısı olarak kendisini uyuşturucu batağında bulan genç abimiz çözümü Tayland’da bulmuş ve hayata yeniden tutunmuş.

Almanya’da teknoloji sektöründe bir şirkette çalışan, para ve prestij içinde yaşayıp kariyerine kariyer katan Cengiz çok fazla paranın verdiği doyumsuzlukla uyuşturucu bağımlısı olmuş.

rahipturk

Kokain bağımlısı Cengiz intiharın eşiğine kadar gelmişti. Bir sabah kendi havuzunda uyandı ve tedavi için Tayland’a gitmeye karar verdi.

Monk Jeremy attends an ordination ceremony of new monks at Wat Thamkrabok monastery in Saraburi province, Thailand, March 30, 2017. REUTERS/Jorge Silva

Tayland’a gitmesinin sebebiyse orada bulunan bir Budist tapınağıydı. Burada yaptığı rehabilitasyonlarla ünlü olan manastırı genelde uyuşturucu bağımlıları ‘arınma yeri’ olarak görüyordu.

Patients walk to take a steam bath at the rehabilitation and detox area at Wat Thamkrabok monastery in Saraburi province, Thailand, February 8, 2017.  REUTERS/Jorge Silva

Burada rehabilite olarak Budist rahibi olan Cengiz; “Wat Thamkrabok hayatımı değiştirdi. İşim çok stresliydi ve yüksek performans talep eden Batı toplumunda bir köleydim.” diyor.

rahipturk2

Manastıra 14 yıl önce gelerek tedaviye başlayan, sık sık meditasyon ve dua etmek için manastırı ziyaret eden Cengiz’in adı Rahip Atalo olmuştu.

rahipturk1-1

Rahip Atalo yani Cengiz gibi Bangkok’un 140 kilometre kuzeyindeki Wat Thamkrabok’ta 110 bini aşkın insan 1959’dan beri tedavi oluyor.

rahipturk4

Rehabilitasyonun başında Sajja seremonisi yapan rahipler ve hastalar bu esnada bir daha uyuşturucu kullanmayacaklarına dair yemin ediyorlar.

A patient drinks a vomit-inducing medication made with plants and roots at the rehabilitation and detox area at Wat Thamkrabok monastery in Saraburi province, Thailand, February 3, 2017.  REUTERS/Jorge Silva

Ardından hastalar en az 5 gün boyunca kendilerini kusturacak güçlü doğal ilaçlar alıyorlar. Kustuktan sonra ise bitki özlerinden oluşan bir banyo ile detoks sürecine giriyorlar.

The Wider Image: Fighting addiction at a Thai monastery

İlk 5 gün boyunca dış dünya ile herhangi bir iletişim kurmayan hastalar, bu süreç boyunca masa tenisi oynayıp ağırlık kaldırarak meditasyon yapabiliyor.

The Wider Image: Fighting addiction at a Thai monastery

Öte yandan tapınaktaki resimlerdeki ve Buddha heykellerindeki boyaları yapıyorlar.

Turkish-German patient Cengiz (C) attends his ordination ceremony at Wat Thamkrabok monastery in Saraburi province, Thailand, March 30, 2017. REUTERS/Jorge Silva

Cengiz, hayatını kurtaran bu yeni deneyimden ötürü çok mutlu ve bu deneyimlerini kitaba dönüştürme gibi bir projesi de bulunuyor.

rahipturk3
Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>