Eğitim Düşmanı Boko Haram’ın Kaçırdığı ve 2 Yıl Sonra Serbest Bıraktığı 82 Genç Kız

May 8, 2017

Bundan 2 yıl önce Nijerya’da 200 yaşları 16 ile 18 arasında değişen 200 kız öğrenci, kızların eğitimine karşı olan terör örgütü Boko Haram tarafından kaçırılarak esir alındı. Bu olaydan 2 yıl sonra Nijerya hükümeti ve Boko Haram arasında uzun süren anlaşma görüşmeleri sonunda 82 genç kız özgürlüklerine kavuştu.

Nijerya’da 2014 yılında 276 genç kız sınav haftalarında, kızların okumasına karşı olan radikal İslamcı terör örgütü Boko Haram tarafından kaçırılmıştı.

chibok-2

Ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki yatılı okula baskın düzenleyen Boko Haram militanları kız öğrencileri kaçırarak tutsak etmiş, kaldıkları yeri de yakmıştı.

1414847070337_Image_galleryImage_Kidnapped_schoolgirls_are

Sadece okumak isterken, eğitime düşman bir örgüt tarafından silah zoruyla kaçırılan yaşları 16 ve 18 arasında değişen 82 genç kız nihayet özgür bırakıldı.

354354

Kaçırılan kız çocukları, Boko Haram zanlılarının bırakılması karşılığında serbest kaldı.

image

İki yıl önce yaşanan bu korkunç olay tüm dünyadan büyük tepki görmüş ve “Kızlarımızı Geri Verin” kampanyası başlatılmıştı.

42465

Kan donduran esir alınma olayından sonra 57 kız kendi imkanlarıyla örgütün elinden kaçmayı başarmış, 21 kız ise geçen yıl devletin görüşmeleri sayesinde serbest kalmıştı.

Bring-Back-Our-Girls-590x339

Bazı kızlarsa maalesef Boko Haram ile yaşanan bombalı çatışmalar nedeniyle Boko Haram kamplarında hayatlarını kaybetti. Bazı kızlarınsa yaşanan tecavüzler sonucu tutsak olduğu kişilerin çocuklarını dünyaya getirdiği biliniyor.

15BOKO-master768

Özgürlüğüne kavuşan kızların kimlikleri henüz belli olmasa da ebeveynler mutlu olduklarını söylüyor ve kendi evlatlarının da bu 82 kişi arasında olmasını umut ediyorlar.

14Nigeria-web-master768

Kızı kaçırılan ebeveynlerden biri olan Yana Galang, “Kızımın özgür bırakılanlar arasında olması için dua ediyorum.” diyor.

Bring Back Our Girls (BBOG) campaigners raise up candles during a candle light gathering marking the 500th day since the abduction of girls in Chibok, along a road in Abuja

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>