8 Maddede Bir Yol Filmi Olarak Thelma ve Louis

December 14, 2017

İki yakın arkadaş sıkıcı hayatlarından biraz olsun uzaklaşmak için birkaç günlük tatil kaçamağı yapmaya karar verirler… Ne var ki, aradıklarından fazlasını bulacaklardır; yaşamlarına ve kadınlıklarına dair. Bugün ki incelememizin konusu Thelma ve Louis. Hadi hep beraber listemize bir göz atalım.

1. Thelma ve Louis, Blade Runner ve Alien gibi kült yapımların yönetmeni Ridley Scott’ın imzasını taşıyan bir başka şaheser.

1

2. İki genç kadını merkezine alan öykü, kahramanların kendi benliklerini bulma sorunsalını daha evrensel bir çerçevede düşürsek, gözlerimizin önünde feminist bir güzelleme olarak netlik kazanıyor.

2

3. Tatilleri henüz başlamadan başlarını belaya sokan talihsiz kadınlar, gittikçe dibe batıyor gibi görünseler de, sudan kafalarını çıkarıp gökyüzüne bakabildikleri yegane anları yaşıyorlar.

3

4. Normal hayatında sürekli kocası tarafından aşağılanan Thelma ve sert duruşuyla güven veren Louis, bu serüvende kendilerini sık sık duygusal kırılmalar yaşarken buluyorlar fakat “sisterhood”(kız kardeşlik) güdüsü onları birbirlerinin en büyük destekçisi yapıyor.

4-gif

5. Dolandırıcı otostopçu rolünde karşımıza çıkan Brad Pitt ve şaşırtıcı derecede iyi niyetiyle kızları aramakta olan dedektif rolünde Harvey Keitel’ın Geena Davis ve Susan Sarandon’a eşlik etmesiyle iyice renklenen film, bir kaçma-kovalama hikayesine evriliyor.

5

6. Ve elbette bir yol filmi vazgeçilmezi olarak, seyahatleri boyunca arka planda kahramanlarımıza eşlik eden manzaralar, insanlar ve küçük yol kenarı dükkanları filme görsel bir doyuruculuk katıyor.

6

7. Yolda olmanın büyülü çekiciliğinin de etkisiyle “mecburi yolculukları” hayatlarının en kıymetli parçası haline geliyor.

7

8. Ne olursa olsun teslim olmaya niyeti olmayan bu “çılgın” ikili her şeyi zirvede bırakarak kendi mutlu sonlarını yaratıyor.

8-gif

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>